Zaman Çarkı – Ken Grimwood

Ken Grimwood’la askerdeyken tanışmıştım. Sil Baştan, birkaç günde bitirdiğim bir kitap olmuştu. Konu bir kere inanılmaz orijinaldi. Sürekli aynı hayatı yaşayan bir adam bir süre sonra ne yapar? sorusuna kendi çapında cevap arıyordu Grimwood. Ardından Kayboluş‘a başladım ve onu da Sil Baştan gibi çok kısa bir sürede tamamladım sürükleyiciliği sayesinde. Yine orijinal bir konuyu çok iyi anlatmayı başarmıştı Grimwood.

İki kitabını alıp okuduğunuz bir adamın yeni çıkan 3. kitabını okumak istemez misiniz? Mutlaka ilk kitapları gibi kendi çapında bir farkındalık vardır diye düşünmez misiniz? İşte Zaman Çarkı’nda bunların hiçbirinden eser yok. Zorlama yazıldığı daha başından itibaren kendini belli ediyor ve kitabı sırf bitirmiş olmak için bitireceğinizi hemen farkediyorsunuz. Yine de Ken’dir Grimwood’dur yaptmıştır belki bir şeyler diyorsunuz ama nafile. Ne bir olay örgüsü ne bir heyecan ne bir sürükleyicilik ne bir gizem. Kitap topu topu 300 sayfa ve ancak 250. sayfada bir şeyler olacakmış gibi hissedip yine de elleriniz boş kalıyor, çünkü kitap bitiyor.

Hiç yaşlanmayan Elise adında bir kadının hikayesini anlatıyor Zaman Çarkı. Zaman geçiyor, devran dönüyor ama bizim kızda tık yok, o güzelliğini hiçbir şekilde kaybetmiyor. Etrafındakileri kaybediyor ama o 20’li yaşlarda güzeller güzeli bir kız olarak kalmaya devam ediyor. Spoiler vermeyeyim ama, sonra da bir şey olmuyor. Böyle devam edip günümüze geliyor ve dandirik bir finalle, hiç olmayan bir sonla kitap bitiyor.

İnsan tabii merak ediyor, bu kadar güzel bir konuyu nasıl bu kadar saçma sapan bir şekilde harcamışlar diye. Hem de iki kitabıyla da kalitesini belli etmiş, gizemi çok iyi vermeyi başarmış bir adam nasıl yapıyor diye düşünüyor ister istemez.

İlk iki kitabını beğenip de Zaman Çarkı’nı merak edenlere sesleniyorum, kitabın alıp okumak için hiçbir artısı yok. Harcadığınız vakte acıyorsunuz, haberiniz olsun.

Not: Kitabı aylar önce okumuş, bu yorumu da o zaman yazmıştım. Taslakta unutulup gitmiş.


2 Comments

  1. Beyaz Kitaplık dedi ki:

    Sesini duydum ve hemen listeden çıkarıyorum.

    Sil Baştan’ı beğenmiştim ama bu yorumdan sonra Zaman Çarkı’na gerek kalmadı.

    Okuyacak o kadar güzel kitap varken seçim yapmak ve bazılarını da elemek gerek.

Yorum yapın

Arts Blogs