Triangle (2009) – Gizem severlere…

Otistik bir çocuğa sahip annenin büründüğü rollerin hikayesini anlatan Triangle, İngiliz sinemasının arka planda kalmış, Hollywood’un sinemadaki etkisi yüzünden adı sanı duyulmamış bir film. Çıktıkları yat gezisinde maruz kaldıkları fırtına sonrası enteresan ve bomboş bir gemiyle karşı karşıya kalan 6 kişilik grup, aslında buraya kadar çok sıradan bir hikayenin başrol oyuncuları. Ama gemiye çıktıktan sonra başlayan süreç, filmin türlerinden bir anda kopmasını sağlıyor. En azından benim şimdiye kadar hiç izlemediğim veya izlesem de hatırlamadığım bir anlatıma sahip.

Yönettiği sadece 3. film olan Christopher Smith (Severance, Creep) filmin aynı zamanda senaryosunu da yazmış, tıpkı önceki 2 filminde olduğu gibi. Başrollerde ise yüzlerine pek aşina olmadığımız isimler var. Çeşitli dizilerde 3-5 bölüm oynamaları ve birkaç filmde yan roldeki isimleri canlandırmaları dışında, filmi baştan sona götüren Jess karakteriyle izlediğimiz Melissa George (30 Days of Night) dışında tanıdık kimse yok. Hatta hepsinin kariyeri 2000 ve sonrasına ait. Ama olay da zaten isimlerde değil, senaryosunun güzelliğinde.

Spoiler’ı sevmediğimden söyleyebileceğim tek şey; eğer gizem ögesinin filmin finaline kadar devam ettirilmesinden hoşlanıyorsanız, acaba sonu nereye varacak sorusunu film boyunca düşünmek filmden alacağınız tadı arttırıyorsa, bu sırada biraz da gerileyim diyorsanız Triangle tam size göre. Sıradan başlayan bir hikaye, sıradan karakterler, sıradan olaylar. Devreye giren gemiyle gelişen ve dallanıp budaklanan senaryo, oh be dediğinizde yine ters köşeye yatmak ve film boyunca gösterilen her karenin bir şekilde tekrar karşınıza çıkması.
Hollywood’un bu filmi alıp remake ile güzel bir şekilde süsleyerek seyircinin karşısına çıkarması için maksimum 3 yıl veriyorum. Notum 8, gerilim ve gizem türünü sevenler kesinlikle izlesin.


7 Comments

 1. Cidago dedi ki:

  >başarılı bir site . çok beğendim. takip ve öneri listeme aldım. ayrıca sizde tavsiye bloglar listesinie benim blogu eklerseniz sevinirim.
  http://fayorum.blogspot.com/
  HELMAEYYLİME

 2. SirEvo dedi ki:

  >Teşekkürler.
  Eğer ilgilendiğim içerik olursa neden olmasın? 🙂

 3. Bora-MAN dedi ki:

  >Len ben filmleri karıştırmışım 😀 Triage i izledim ben Paz Vega var diye 😀

 4. SirEvo dedi ki:

  >Şaşırmadım. :))

 5. wimparella dedi ki:

  >sevdim

 6. detays dedi ki:

  Sıradan bir gerilim filmi izleyeceğimi düşünerek başlamıştım izlemeye.
  Ama 15-20 dk.den sonra ilk ters köşesi ile bana “hadi canım” dedirttikten sonra filmi hayranlıkla izlemeye başladım.
  Ve halen herkese şiddetle önerdiğim kurgusu ile, twistleri ile son zamanlarda izlediğim en harika film.

Yorum Yapın

Arts Blogs