Siyahların filmi – The Great Debaters (2007)

Sağ tarafta bir anket var “Film seçme kriterleriniz…” diye. İlk 2 sırayı Tür ve Oyuncular almış durumda. Bende de durum aynı sayılır. Özellikle bazı oyuncular için türmüş puanmış hiç farkettirmiyor. Gözüm kapalı tıklıyorum download+play kombinasyonuna. Çünkü güvendiğim adamlar bir şekilde o filmi götürüyor. Film kötü de olsa, türünü sevmesem de, oyunculuk yetiyor. Ama The Great Debaters filminde sadece oyuncular değil, hem türü hem de konusu beni izlemeye iten faktörler oldu. Kadroya baktım, Son İskoç Kralım Forest Whitaker var, Amerikan Gangsterim Denzel Washington var. Tür desen Biyografi; gerçek bir hikayeden uyarlama. Konu da şahane. İzlememek için hiçbir neden yok yani.

Kadroda, iki ustadan ayrı, onların karışımı bir isim var dikkatimi ilk çeken. Bütün film boyunca acaba o mu diye düşündüm durdum, çünkü tipi direk aynı. Adına baktığımda ise aa oymuş dedim; Denzel Whitaker (Üstteki resimde en sağda). Ama gel gelelim, özellikle fiziği, göz yapısı çok benzemesine ve siyah olmasına karşın, Forest Whitaker ile bi’ akrabalığı olmaması çok garibime gitti. Adını aldığı ve ileride olmak istediği adam Denzel Washington ile 2. kez aynı filmde rol almak da onun için büyük şans olsa gerek. Aslında şansı da kendi yaratıyor çocuk. Çünkü gerçekten harika bir oyunculuk çıkarmış.
Defansın 2 ustası dışında, üstteki arkadaş ile beraber ileri üçlüde görev alan 2 isim daha var; Jurnee Smollett (sağdaki bayan) ve Nate Parker (ortada genç olan). Onlar da en az Denzel Whitaker kadar iyi oyunculuk sergileyip üstlerine düşenin en iyisini yapmışlar.
Yönetmen koltuğunda, filmin özellikle finalinde pek görmediğimiz, 2002 yapımı yine Biyografi yine gerçek hikayeden uyarlama olan Antwone Fisher filminden sonra ikinci kez kamera karşısına geçen Denzel Washington var. Böyle sevdiğimiz adamların yavaş yavaş kamera arkasında yer almak istemeleri tabii hoş bir şey ama kamera önünde de durmaya devam eder umarım. Gerçi Antwone Fisher filmini izleme fırsatım olmadı ama hem başrolünde olduğu hem de yönettiği bir filmi izledikten sonra o filmi de listeye almamız gerektiğini düşündüm.

1935 yılının Teksas’ında siyahların yoğunlukta olduğu bölgedeki Wiley Koleji’nde öğretmenlik yapan “zenci” Melvin B. Tolson ve oluşturduğu münazaracı (Debaters=münazaracı/tartışmacı) grubunun tarihe nasıl geçtiğini anlatan, Amerika ve özellikle de siyahlar için büyük bir dönüm noktası olan, 2 saat süresiyle tarihe tanıklık ettiğimiz muazzam bir Dram; The Great Debaters.
Önceleri karşılıklı tartışma, birbirlerinin fikirlerini belli kanıtlara dayanarak çürütme amacıyla başlayan olay, gitgide büyür. Bu arada da “zencilere” karşı belli olaylar gelişmektedir. Beyaz tenli bir adamla siyah tenli bir adam arasında muazzam farklar vardır. Devlet tarafından, siyah öğrenci için ayrılan kitap, defter ücreti, beyazlar için olan ücretin 5’te 1’i kadardır. Tabii sadece okul değil her kesimde kendini belli etmektedir fark. Siyahlar hep alt kesim, kötü, hırsız olarak görülmektedir. 7’den 70’e tüm beyazlar, siyahları sevmezler. Boşuna öldürülen siyahlar falan…
Böyle bir zamanda geçiyor film. Gerçekten insanı geren, üzen sahnelere tanıklık ediyorsunuz. Ve keşke siyah olsaymışım da karşı çıksaymışım diyorsunuz yaşanan olaylara.
İşte böyle rezil bir ortamda, Melvin B. Tolson adındaki öğretmen, bir grup kuruyor. Kurduğu grup ile çevre kasaba ve illerdeki okullara gidip önce siyahlarla açık oturumlar düzenliyor. Yeri geliyor, gelen davet karşılığında gidiyorlar. Yeri geliyor onlar gitmek için mektuplar yazıyorlar.

Verdiği mesajlar bakımından olsun, izlediğim oyunculuklar bakımından olsun, o tarihi anlatması, siyah ten ile beyaz ten arasındaki kavgayı aktarması olsun A’dan Z’ye her şeyiyle etkileyici, iz bırakan, düşündüren; 2 saatlik süresiyle hiç ama hiç sıkmayan şahane bir Biyografi diyebilirim.
Özellikle Biyografi filmlerine düşkün olanların ilk fırsatta izlemelerini de şiddetle tavsiye ederim. 8 puanımı da IMDb’de veririm…
Denzel Washington’ın, filmden sonra Wiley Koleji’ne 1 milyon dolar bağış yaptığını ve filmin 2008 Altın Küre ödüllerinde En İyi Film dalında aday gösterildiğini de son paragrafa sıkıştırıp günü noktalarım.


2 Comments

  1. ozhi dedi ki:

    >epey oluyor izleyeli güzel film severim böylelerini icinde denzel abi varsa cok daha fazla severim

  2. Anonymous dedi ki:

    >Sonuçta denzel oynuyor.Kötü bir film olma ihtimali var mı allahaşkına

Yorum yapın

Arts Blogs