SIĞ insanlar…

Şurayı takip eden herkesin kendine göre zevki vardır. Bazısı drama filmlerine bayılır, bazısı komediden başka bir şey izlemez, bazısı korku/gerilim manyağıdır, bazısı da gizem arar izleyeceği film de.
Ben bu türlerin hepsini eğer film iyiyse severim. Bana vereceği bir şeyler olsun. Filmden sonra üzerimde bir etki bıraksın yeter. Komediyse güleyim, eğleneyim, korkuysa gerim gerim gerileyim, hatta filmi kapattıktan sonra uyumama engel bile olsun, gizemse, son 10 dakikasına kadar filmi çözmekte zorlanayım, çözüldüğünde ise “oha” diye tepkimi koyayım, dramaysa ağlatsın, hüzünlendirsin.

Yani öyle veya böyle filmi izlerken üzerimde bir etki bıraksın, filmi izledikten sonra da “izlediğime değdi” diyebileyim bir filmi beğeneceksem eğer.
Ama beğenmeyeceksem de, izledikten sonra beğenmeyeyim. Verdiği gizem bünyeme fazla gelebilir, kafamı patlatabilir. Çözemem olayları, neden işlemiş anlayamam. Misal Mulholland Dr. filmi dün izlediğim. 2.5 saate yakın süresinde deliler gibi merak ettik ne olacak diye. Sonra çat diye bitiverdi. Sırf ben değil, benimle beraber izleyen de, daha önceden izleyen onlarca insan da hiçbir şey anlamamış aynı filmden. Neyse. Komedi mesela. Land of the Lost. İzliyorsun, beklediğini bulamıyorsun. Kadro güzel ama güldüremiyor bir türlü. Korku olarak açıyorsun Drag Me to Hell’i bambaşka bir şey yapmışlar. Veya korkutmak için bambaşka yollara giden gereksiz korku filmleri. Drama için açıyorsun, hiç etkilenmeden bitiriyorsun.

Sonuçta filmi izliyorsun ve ertesinde yorum yapabiliyorsun. Diyorsun ki ben bunu beğendim, şöyle şöyle oldu, veya beğenmedim çünkü şöyle şöyle oldu. Amaaaaaaaaaaaaa!
Ama bir de şu tipte insanlar var.
Adam filmi izlemiyor. Filmin gösterimden önceki reklamlarını takip ediyor. Ucuz bütçesiyle fazla para kazandırıyor. Veya büyük bütçesiyle uçuk rakamlar kazandırıyor. İzlemiyor ama. Ya fırsatı olmuyor, ya da ne bileyim türe ilgisi yok. Ya da sırf “sığ” yorumlar yapmak için izlemiyor. İzlemiyor ama etraftaki yorumları okuyor sürekli. Kimisi seviyor filmi, kimisi sevmiyor. Ama sadece yorumlara bakıyor. Filmi izlemiyor ama filmin ikincisinin geleceğini öğrendiğinde “ilk film çok kalitesizdi, ikinciyi izlemem”, “ilk film berbattı ya, ikinci gelmesin kardeşim” gibi yorumlar yapabiliyor. Kendine bu hakkı buluyor. Hiç de utanıp sıkılmıyor. Ama filmi izledin mi? Hayır. Eee amaç ne? Onu ben de çözemedim.

Filmi izleyip de “güzeldi” “kötüydü” “sıkıcıydı” diyip kestirip atanlara kızarken insanlar, bunlarla uğraşıyorlar bir de. Filmi izlemeden yorum yapanlar… Kardeşim, filmi izlemiyorsun bari saçma sapan, sığ sığ yorumlar yapma. Hele bir izle, ondan sonra istediğin yorumu yap. Beğenmedim de, çünkü diye devam et. Rezaletti de, çünkü diye devam et. Kalitesizdi de, şurası şurası böyleydi diye devam et. Yani açıkla sebebini. Niye beğenmediğini, niye kalitesiz bulduğunu belirt. Biz de anlayalım. Veya açıklama ya! A-çık-la-ma! Ama izlemediysen de sığ yorumlar okutma insanlara. İzlemediğin filmin kalitesiz olduğunu nerden biliyorsun? Rüyana falan mı girdi film? Müneccim misin? Nesin?
Sabah sabah zivanadan çıkıyor insan. Dikkatli olalım biraz yahu.


Yorum Yapın

Arts Blogs