Sherlock Holmes (2009) – Müzikleri yeter!

Şu yönetmen çekmiş mutlaka izlemeliyimOhoo o adam çektiyse müthiş bir filmdir X yönetmen ve diğerleri tarzı yorum yapmayı yönetmenler açısından sevmem. Kendisine hayran olduğum bir yönetmen de yoktur. Bazısı Tarantino’ya bayılır, bazısı nefret eder, bazısı Guy Ritchie’nin tüm filmlerini izlemiştir, bazısı hiçbir filmini izlememiştir.
Mesela en son RocknRolla‘yı izleyip beğenmemiştim ama Snatch. gibi kült bir filmin de altında aynı ismin imzası vardır.

Guy Ritchie’nin son filmi ise aksiyon ve gizemi süper harmanlayıp şahane çekimlerini olağanüstü müziklerle süsleyen Sherlock Holmes. Son yılların en gözde oyuncularından Robert Downey Jr.‘ın Sherlock’u canlandırdığı filmde, kadim dostu, can yoldaşı Watson’ı ise Jude Law oynuyor. Her ne kadar önceki Sir Arthur Conan Doyle hikayelerinde pek yer almayıp sadece bir Sherlock filminde ismi zikredilse de, 2009 yapımı Sherlock Holmes’de kendine geniş bir yer bulan Irine Adler karakterini de en son The Time Traveler’s Wife’da izlediğimiz Rachel McAdams kapmış.

90 milyon dolar bütçesiyle yaklaşık 500 milyon dolar hasılat elde eden filmin 2 de Oscar adaylığı var. Kostümleriyle hiç sırıtmayınca Sanat Yönetmenliği’nde, müzikleriyle de mest edince En İyi Orijinal Müzik dallarında aday olsa da kazanma başarısını gösterememiş.
Aksiyonu ve gizemine sıkıştırdığı o şahane müzikleri ve güzel anlatım tarzıyla 2 saatlik süresi boyunca hiç sıkılmayacağınız bir film ararsanız ilk izleyecekleriniz arasında olsun. Güzel oyunculukların yanında bir de çekim tekniklerindeki incelik, bütün film boyunca eğlenmenizi sağlayan müzikler, gizem dolu hikayesi ve Sherlock karakterinin bizim The Mentalist’teki Patrick Jane’e benzerliği ilk akılda kalanlardan. Eğlenmek isteyene tavsiyedir. 8/10

Albümünü de indirdim, her fırsatta dinliyorum. Ayrıca tavsiyedir.


7 Comments

 1. csyasoo dedi ki:

  >Hans Zimmer yani olsun o kadar.

 2. tyler78 dedi ki:

  >Valla sinemada izlemek için 12 lira verdiğimden mi ne, verdiğim paraya değmediğini hissetmiştim. Bir de evin konforunda izlemek için indiriyorum 720p. Bakalım beleşe izleyince sevecek miyim. 🙂

 3. Leah dedi ki:

  >Ben o kadar beğenenlerden olmadım nedense, beklentim mi yüksekti bilmiyorum ama maximum verebileceğim 6.5/10 😀

 4. cemo dedi ki:

  >Ohoo geç kalmışsın :))) Daha önce inceleyip izlenimlerimi yazmıştım

  http://osiriscemo.blogspot.com/2010/01/sherlock-holmes-izlenir-bence.html

  Güzel film 10 üzerinden 7.5 veirim Sherock'a.İnsanı eğlendiren ince espirileriyle zaman zaman gülümseten hatta güldüren bir yapıt.

 5. wimparella dedi ki:

  >Allah kahretmesin beni ya ben bilmiyordum Guy Ritchie filmi olduğunu o kadar da severim keratayı:DD:

 6. Barakuda dedi ki:

  >filmi izlerken ben de patrick jane'e benzetmiştim holmes'ü 🙂 zeki karakter acayip bir elektrik yayıyor zaten izleyenlere.. en azından bana.. beğendiğim kurguyla, harika müziklerle, ve de çok sağlam oyunculuklarla çok güzel bir seyirlikti..

 7. Hanifi Erdemli dedi ki:

  >Maalesef, son zamanlardaki bu karanlık, kirli temalı filmlerden beklentim yükseldi sanırım. Zira ahım şahım sevemedim filmi. Evet, güzel bir film olmuş, ama, bilmiyorum, sanırım başyapıt arıyorum 🙁 dolayısı ile, umduğumu bulamadım.

Yorum yapın

Arts Blogs