Para gelmezse kapılar kapanır…

Sektörün temel amacı nedir? Tabii ki para kazanmak. Stüdyolar, yapımcılar bu işi neden yapıyor, neden filmlere o kadar emek ve para harcıyorlar? Tabii ki karşılığında bir gelir elde etmek, ceplerini doldurmak için. Her zaman deliler gibi para kazanılacak diye bir kaide yok ama iflasın eşiğine kadar da kaybettirmemek gerekiyor…

2007 yılında vizyonlara gelmişti TMNT. Bizim bildiğimiz adıyla Ninja Kaplumbağalar. 2000 yılında kurulan Hong Kong-Los Angeles merkezli Imagi Animasyon Stüdyoları‘nın kuşkusuz en ciddi projesiydi. 34 milyon dolara mâl edilen film zaten sadece ismiyle kazandıracak türden bir yapımdı. Kaplumbağalar dediniz mi kim gitmek istemez ki… Çok olmasa da koyduğunun 3 katını, 95 milyon doları kazandırttı.
Kaplumbağalar’dan sonra daha ciddi bir işe girişen Imagi, Astro Boy ile çıktı piyasaya. Nicolas Cage, Samuel L. Jackson, Kristen Bell, Charlize Theron, Matt Lucas, Donald Sutherland, Bill Nighy ve Freddie Highmore gibi isimleri bünyesine alınca bir yapım, zaten kafadan 20-30 milyon doları cast’e bayılır. Film de girince işin içine toplamda 65 milyon dolar harcamışlar Astro Boy için ama Ekim 2009’da vizyona giren filmden şu an kadar sadece 25 milyon dolar kazanırsanız, bir manada “ayvayı” da yersiniz. Imagi’nin durum da bu şekilde.

Şirketin eklenen diğer giderleri vs. ile 95 milyon dolar içeride olduğunu açıklayan sahipleri kapıları da kapattığını eklemiş. Ellerinde bulunan Tusker, Gatchaman ve Cat Tale adındaki 3 animasyonun da patlamaması için satmaya çalıştıklarını açıklamışlar.
Şu 95 milyon dolardan sonra geri dönüşleri zor gibi. Tek bir Astro’nun yaptıklarına bakar mısınız… Nicolas Cage’in isminin de son dönemleri midir nedir, bu kadar az mı izlenir bir animasyon yav. Hem IMDb puanı falan da iyi gibi, şaşırdım vallaha böyle bir kadrodan böyle bir sonuç çıkmasına. Miramax‘tan sonra bu 2 oldu. Tabii ki onunla boy ölçüşemezler ama ben animasyonları çok severim. Animasyon üretmeye çalışan bir şirketin kapanmasına üzüldüm gerçekten…


2 Comments

  1. Guyjre dedi ki:

    >Reklam olayini iyi yapamadilar ve dünya reklam üzerine ilerliyor.

  2. SirEvo dedi ki:

    >Aynen.
    Reklam olayını 2012'den öğrensinler 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs