Leyleklerin Uçuşu – Jean-Christophe Grange


Ne zaman polisiye tavsiyesi istesem karşıma çıkıyordu Grange. Mutlaka okunması gerektiğinden bahsediliyordu. Leyleklerin Uçuşu da zevkine güvendiğim bi ablam tarafından “okuduğum en iyi Grange romanı” diye etiketlenince başlamaktan başka çarem kalmadı. İyi ki de başlamışım.

İlk 30 sayfası “bu ne ya? nasıl sıradan bir polisiye bu” dedikten sonra, tam da bırakmak üzereyken 30. sayfada başlayan sır perdesiyle kendinizden geçiyorsunuz. Antioche‘nin bulduğu bazı detaylar sizi bir anda kitaba çekiyor ve kalan sayfaları okumamak için zor tutuyorsunuz kendinizi.
Grange bence müthiş bir iş çıkarmış. Hem iyi bir coğrafya bilgisi hem de leyleklerle ilgili verdiği detaylarla, üstüne de kurduğu güzel bir kurguyla sürükleyiciliği son sayfasına kadar bitmeyen bir roman Leyleklerin Uçuşu. Şu zamana kadar okuduğum polisiye romanlar içinde de en iyilerden belki de.

Acayip hoşuma gitti benim. Okunması için de bol bol tavsiye ederim sağda solda. Hâlâ tanışmayanlar varsa, Grane okuyorum ben diyip de Leyleklerin Uçuşu’nu eline almayan varsa çok şey kaybediyor. Polisiye, gizem ve gerilim çok iyi harmanlanmış. Hikaye hep ayakta ve gereksiz yan hikayelerle desteklenmeden yerinde olaylarla okuyucuyu sıkmıyor, aksine, kan ve vahşeti bir nebze (sağlam bir nebze) kullanıp seyirciyi yerine çeviliyor. Anlattığı olayla da son darbeyi indiriyor finalde. Mutlaka okuyun. 10/10

Dipnot: Tess’den iyisini tanımam diyenler henüz Grange ile tanışmamışlardır. Tess okuduktan sonra Grange’ın romanları çok kaliteli geliyor insanın gözüne. Hiç Grange okumadıysanız bir şans verin derim…


12 Comments

 1. Vural dedi ki:

  Güzel bir tanıtım olmuş, eline sağlık..
  Grange’in bu ilk romanını yıllar önce babam getirmişti eve de öyle okumuştum. Bu kitap okumayı çok sevdiğim türe beni daha da bağlamış, yıllar boyu hafızamdan silinmeyecek sahneleri kazınmıştı beynime.
  Tess’i hiç okumadığım için bir kıyaslama yapmam mümkün değil ancak polisiye, gerilim severlere tavsiye edeceğim ilk yazarlardandır Grange.

  • SirEvo dedi ki:

   Tess de çeşit olsun diye okunabileceklerden aslında.

   Bu arada Kurtlar İmparatorluğu’nu da okudum bu kitaptan sonra. Herkes onun daha iyi olduğunu söylüyordu ama bence Leyleklerin Uçuşu bir adım önde.

 2. sweet drop dedi ki:

  Dip not’a kesinlikle katılıyorum bence aynı teraziye koymak bile garip kaçar.
  Tanıtım yazın için ayrıca ellerine sağlık.
  Bu sayede okumayanlarda okurlar umarım.
  Ve tapılacak beyinlerden birisi Grange der giderim.

 3. detays dedi ki:

  Grange güzel olmasına güzel ama finallerde resmen sı.ıyor 🙂
  Şuan itibari ile Sisle Gelen Yolcu kitabını okuyorum, sonlardayım.
  Epey güzel bir kita. Az da olsa Siyah Kan’a benzettim niyeyse.
  Umarım finali tatmin edici olur kitabın.

  Neyse sıkı bir Stephen King hayranı olarak King’i tek geçerim tür olarak farklı olsa da. 🙂

  • SirEvo dedi ki:

   Bu ve Kurtlar İmparatorluğu’nu okudum, ikisinin de finali gayet iyiydi valla. Özellikle Leyleklerin Uçuşu efsanedir benim gözümde. Şu an Siyah Kan’ı okuyorum bakalım, güzel başladı şimdilik.

 4. Beyaz Kitaplık dedi ki:

  Kesinlikle haklısınız Grange okuyorum diyenlerin mutlaka okuması gereken iki kitaptan biri. Bence Kızıl Nehirler’de mutlaka okunmalı.

  Eğer tanışmadıysanız Glenn Meade’di de ısrarla öneririm.

  • SirEvo dedi ki:

   Kızıl Nehirler de listemde aslında, merak da ediyorum ama elimde hem Sisle Gelen Yolcu hem de Taş Meclisi var daha.

   Glenn Meade ilk araştırılacaklar listeme girdi o zaman. Teşekkür ettim.

 5. Benay dedi ki:

  Benim de “okuduğum en iyi Grange romanı”dır kendisi. Her ne kadar uzun zamandır Grange’i okumayı bırakmış olsam da bu kitabın türü açısından yeri ayrıdır.

  • SirEvo dedi ki:

   Özellikle senin de beğenmene ve sendeki yerinin de ayrı olmasına sevindim Benay’cım.

 6. Mathieu Durey dedi ki:

  Ölü Ruhlar Ormanı haricinde bütün Grange kitaplarını okumuş bir hayranı olarak sıralama yapmam gerekirse;

  Siyah Kan > Şeytan Yemini > Kızıl Nehirler > Leyleklerin Uçuşu > Sisle Gelen Yolcu > Kurtlar İmparatorluğu > Koloni > Taş Meclisi.

  • SirEvo dedi ki:

   Siyah Kan’ı da bitireli epey oldu, hatta arkasından Sisle Gelen Yolcu’yu da bitirdim geçtiğimiz günlerde. Ama Leyleklerin Uçuşu’ndaki tadı alamadım hiçbirinde.

Yorum yapın

Arts Blogs