Klass (2007) – Estonya’dan Vurucu Bir Eser

Hani bazı filmleri bitirdiğinizde içinizde bir düğüm oluşur, şöyle ufaktan bir sallar sizi film, kendinize gelmeniz için soğuk bir su içmeniz, biraz da hava almanız gerekir. Kuzey Avrupa ülkesi Estonyalı vatandaş Ilmar Raag‘ın 2007’de görücüye çıkan Klass adlı filmi de işte böyle bir özelliğe sahip. İzledikten sonra neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz.

Klass, sıradan bir lisedeki öğrencileri anlatıyor. Bu öğrencilerin, son yıllarda iyice popülerleşen “şiddete eğilimli” sıfatıyla epey ilgili olduklarını söyleyebiliriz. Sınıfta seçtikleri bir arkadaşlarını -tabii onlar için o hayvandan farksız- şarlatana çevirip sürekli alay ediyorlar, çoğu zaman da dövüp istediklerini söyletiyorlar. Üst düzey biçimde içine kapanık Joosep adlı karakterimiz de bu arkadaşlarının eğlence adını taktıkları gösteriye ses çıkaramayıp yapılanları sürekli sineye çekince, elemanlar azmaya, yaptıklarının şiddetini her geçen gün arttırmaya devam ediyorlar haliyle.

Gerçek hikayelerden uyarlanan film, başlı başına bir sistem eleştirisi. Ama eleştirmediği yer kalmıyor. Eğitim sisteminden girip, ailelerden çıkıyor, öğretmenlerden dalıp çevreden çıkıyor. Ergenlerin ne kadar başı boş bırakıldıkları, kendi evladının lafına güvenmeyen ebeveynler, yapılanları görmezden gelmekle kalmayıp bir de üstüne körükle giden öğretmenler, şiddet yanlısı gençlerin ne boyutlara ulaşabileceği… Klass’ın, Raag’ın anlatmak istedikleri aslında çok çok önemli de, ama tabii anlamak isteyene…

Klass’ın vurucu hikayesinin yanı sıra bir de oyuncuları var. Gençlerden oluşan bir kadro ve hemen hemen hepsinin daha ilk sinema filmleri. Ama oyunculuklar o kadar doğal ki, onlarla beraber o sınıftaymışınız gibi hissediyor, Joosep’in yaşadıklarını yaşıyor ve haykırmak istiyorsunuz. Hatta hani biraz küfür bile etme şansınız olabilir.
Aynı yıl Belçika’dan çıkan Ben X filmiyle de benzerlikler taşıyan, aynı yolda ilerleyen, aynı yapıdaki insanları incelemeye çalışan bir film olmuş aslında Klass. Ufaktan pişti olmuşlar sanki. Ben X de aynı duyguları yaşatmış, aynı şekilde etkilemişti. Gerçi onun yeri epey bir ayrı ama, benzerlik çok dikkat çekiyor. Hatta iki filmin de kendi ülkelerinin Oscar adayları olarak gösterildiklerini ama ikisinin de son elemeye kalamadığını farkettim şimdi. Ki o sene Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı‘nı alan filmin Avusturya yapımı Die Fälscher (Kalpazanlar) olduğunu hesaba katarsak elimizin kolumuzun bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Kalpazanlar da enfes bir yapımdı.

Klass, her açıdan önemli bir Estonya filmi. Es geçilmeyecek bir eleştiri filmi. Çok önemli bir başkaldırı filmi. Uzun süreler hafızalardan çıkmayacak bir Ilmar Raag filmi. Klişelerden sıkılıp ayırdığınız 1,5 saate değecek bir yapım arıyorsanız es geçmeyin, ilk fırsatta izleyin bu filmi! 9/10

Not: Filmden sonra, hikayenin devamı niteliğinde bir de dizi çekilmiş ama bir türlü bulamadım. Şöyle güzel bir İngilizce altyazısı olsa da çevirip paylaşsak.


10 Comments

 1. sweet drop dedi ki:

  Yani öyle bir yazıyorsun işi gücü bırakıp eve koşasım geliyor bazen.İki tane filmin var önerdiğin indirdiğim izleyeceğim.Onların önüne alıcam bu filmi.Öylesine bi his oluştu içimde bir an önce izlememe dair.

 2. Meczup dedi ki:

  Bu filmi araştırdığım vakit bende dizisi çevrildiğini bulmuştum ama üstünde durmamıştım. İzledikten sonra diye ertelemiştim. Şimdi birkaç yeri kurcalayınca buldum. İsmi “Klass- Elu parast” ingilizce olarak The Class: After life”.. 2010 yılında 7 farklı hikaye olarak çekilmiş sanırım. Yarım ingilizceyle o kadar çıkarabildim. Altyazısına baktım fena durmuyor tabii ama işin ehli sensin. Linkleri vereyim bir göz at istersen. He bir de yazıyla beraber izlenecekler listesiyle gene oynuyorsun ama. Böyle içten yazılmaz. Sweet drop’ a kesinlikle katılıyorum..

  http://www.imdb.com/title/tt1670474/
  http://www.podnapisi.net/klass-elu-p-rast-2010-subtitles-p1369024

  • SirEvo dedi ki:

   Evet, Life After imiş şimdi gördüm ben de. Ama doğru düzgün bir torrent linki yok maalesef. Kaynak yok bulduklarımda. Kaynaklı bir tane bulursam indirip çevireyim.

 3. SirEvo dedi ki:

  Meczup, düzgün bir sunum bulup indirdim. Çevirisine de başladım hatta ama altyazıda sıkıntı var. Çoğu harf eksik riplenmiş. Düzgün bir altyazı bulabilirsek devam edebilirim sanırım çeviriye. 🙂

 4. Meczup dedi ki:

  Hadi canım.. İlk yorumunu okuyunca linkleri bulunca yaşadığım heyecanı biraz törpülemişti lakin bu haber şimdi süper oldu.. Çeviriye başladın hatta ne ara yav 🙂 Ben birkaç yere daha bakayım, senin bildiğin çevre daha geniştir ama belki bişeyler bulabilirim.. Sevindim valla.. Filmi biraz öne çekmeli o vakit, arkasından diziyi de izleyeceksek 🙂

 5. sweet drop dedi ki:

  Çocuklardan ziyade izlerken büyüklere kızıyor insan nasıl bu kadar körler olanlardan bihaberler diye..
  Hüngür hüngür ağlamamak için epey bi tuttum kendimi hele o son dakikalar..Çok acı vericiydi..
  Tavsiyen için teşekkür ediyorum.

 6. gulsah dedi ki:

  Güzel ve etkileyici bir film. Benzer konuda olan Ondskan filmini de tavsiye ederim henüz izlemeyenlere.

 7. Affan dedi ki:

  gerçekten güzel bir film. Etkilenmemek mümkün değil…. Kocaman bir teşekküüüüüüüüüüüüüüüüüüüür

Yorum yapın

Arts Blogs