It’s Complicated (2009) – Ustalar ve Romantik-Komedi

Merly Streep, Alec Baldwin ve Steve Martin. Bir filme başlamak için çoğu zaman yeterli sebebtir bu 3 isim. Zaten ben şimdiye kadar Merly Streep gibi kamera karşısında bu kadar rahat bir insan gördüğümü bilmiyorum. Kadın her açıdan rahat. Oyunculuğunun da muhteşemliği buradan geliyor olsa gerek. Bazılarına antipatik geliyordur ama bir insan 16 kere Oscar’a, 25 kere de Altın Küre’ye aday oluyorsa vardır bir güzelliği. Hani torpil falan desem, yahu torpil olsa da bu kadar olamaz ki. Tamam, belki çok fazla galibiyeti yok bu maçlarda ama olsun, o maça çıkmak bile, o finali oynamak bile önemlidir yeri geldiğinde.

29 Ocak’ta Türkiye’de İlişki Durumu: Karmaşık ismiyle vizyona giren It’s Complicated, boşanmalarının üstünden 10 yıl geçse de birbirlerini bir türlü unutamayan iki yaşlı çiftin sevimli macerasını konu alıyor ve 85 milyon dolara mâl olan film, 220 milyon dolar hasılat elde etmiş, ki türüne bakarsak gişe başarısının söz konusu olduğunu söyleyebiliriz sanırım.
2000 yapımı Kadınlar Ne İster? (What Women Want) başta olmak üzere çektiği filmlerin tamamı Romantik-Komedi olan Nancy Meyers, It’s Complicated’ın hem yönetmen koltuğunda oturuyor hem senaryosunu yazmış hem de yapımcılığını üstlenmiş.
Başroldeki ustalara ek olarak birkaç sima daha var aslında ama onlar kadar ön planda olduklarını söyleyemeyiz. The Office‘den ve birkaç filmden tanıdığımız yüz John Krasinski ve önümüzdeki günlerde tavsiye başlığını açmayı düşündüğüm How to Make It in America dizisinden Lake Bell ilk aklıma gelenler.

Jane, boşanmanın ardından geçen 10 yıllık sürede hayatını rayına oturtmaya başlamış (veya öyle olduğunu düşünen) muhteşem bir aşçıdır, aynı zamanda şahane de bir pastanesi vardır. 3 çocuğu ve 1 damadıyla gül gibi geçinip gider ama bir eksik vardır; akşam olduğunda televizyon karşısındayken yaslanacağı bir omuz, yatağa girdiğinde onu ısıtacak bir vücut.
Jake ise genç karısıyla mutlu mesut yaşama modundadır ama yaşlılığın getirdiği bazı sıkıntılar artık evdeki ortamını çekilmez hale getirir ve o da küllenen aşkını hatırlamaya başlar.
Bu sırada devreye, Jane’in evinin yanına yaptıracağı yeni binaya fikir vermesi için danıştığı mimar Adam girer.

Oğullarının mezuniyet töreni için gittikleri otelde başlayan serüven filmin sonuna kadar devam ediyor ve yeri geldiğinde kahkahalar atıp yeri geldiğinde duygusal moda bağlıyorsunuz.
Oyunculuklara zaten diyecek bir şey yok. Steve Martin’i yıllarca komedi filmlerinde izledikten sonra böyle bir rolde görmek önce şaşırttı ama o da üstüne düşeni fazlasıyla yerine getirmiş.
Alec Baldwin ve Merly Streep ise coşmuş adeta. Streep zaten bu tarz rollere alışık da, Alec Baldwin’in de ciddi anlamda dahil olduğu bir web-cam görüşme sahnesi var ki, gülmekten yerlere yatma şansınız çok fazla.

Yüzleri eskimeyen oyuncuları, uzun süresine rağmen sıkmayan konusu, arada verdiği ufak mesajları ve o müthiş yemeklerin kokularını ekrandan çıkarıp yanı başınıza kadar getirmesiyle It’s Complicated, türü sevenlerin kaçırmaması gerekenlerden. Serpiştirilen müziklerin de katkısıyla, güzel bir Pazar akşamı Romantik-Komedisi sizleri bekliyor. Tek tavsiyem, mümkünse tok karna izlemeniz. Çünkü öyle lezziz yiyecekler var ki, patlamış mısır falan da fayda etmeyebilir bir zamandan sonra… 7/10


2 Comments

  1. ElifLisa dedi ki:

    >Konu ve yapı olarak pek enteresan bir film sayılmaz esasında.Amma velakin ustalar muhteşem oyunculuklarıyla bu açığı kapatmışlar.

  2. S.U. dedi ki:

    >Accaip eğlenmiştim 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs