Iskartaya Çıkan Diziler #2 "Undercovers"

Serimizin ikinci bölümünde, Alias ile ufaktan sallasa da Lost ile deprem yaratan, Fringe ile yerini sağlamlaştıran ve belki de adını bir ömür boyu unutmayacağımız J.J. Abrams abinin 2010’a bomba gibi girmesi “beklenen” ama neredeyse Türkiye’deki tüm Lost hayranlarının hayalkırıklığına uğradığı Undercovers var.

Lost’u iyi kötü izledik, bir şekilde final yaptı bitti gitti ama Fringe diye bir gerçek var ortada. Türkiye’deki takipçi sayısı çoğu ülkeden fazladır belki de. Hani sokağa çıkıp 5 kişiye sorsam 3’ü izliyordur, izleyenlerden de %90’ı ilk 5 dizisi arasında gösterir kesinlikle. Özellikle 2. sezonuyla yakaladığı ivme ve 3. sezonunda devam eden başarı tüm hızıyla devam ederken, Fringe gerçeğini göz ardı etmek ayıp olur.
O dizilerin yaratıcısı J.J. Abrams olunca etiketteki isim, insan ister istemez bir beklentiye giriyor. Bu adam yapıyorsa vardır bir gizem vardır bir entrika diyorsunuz ama Undercovers gerçekten beklentilerin çok ama çok altında. Aslında ne yalan söyleyeyim, adını duyduğum günden, başrolündekileri gördüğüm günden beri içimde hep “o diziden cacık olmaz” hissi vardı. Söyledim de yeri geldiğinde ama hani bu kadar da fason bir dizi beklemiyordum.
Fason derken, sıradan ya. Hani izleyince size bir Lost etkisi, Fringe etkisi, ne bileyim bir Dexter etkisi, bir Sons of Anarchy etkisi, ya hepsini geçtim Human Target etkisi bile yaratmıyor. E ne yaratıyor, sıradan bir aksiyon.

İki ajanımız var. Evli bunlar. Ama bırakmışlar işi. Başlamışlar lokantacılığa. 3 tas yemek 5 liradan sıcak ev yemekleri yapıyorlar. Hayatları tıkırında, unlarını elemişler falan ama baya da gençler hani. Bir gün gizemli bir büyükleri gelip onlardan yardım isteyince çifte ajan modunda sahalara geri dönüyor bu arkadaşlar. Ama bu kadar. İlk görev bitiyor ve mutlu mesut lokantaya devam ederken 2. bölüm başka bir görev geliyor, 3. bölüm başka bir görev derken sıradan bir katil kaç-ajan tut moduna bağlıyor dizi. Size de ıskartaya ayırmak düşüyor tabii.

NBC’de kendine yer bulan dizimiz şimdiye dek 5 bölüm yayınlandı. Başrollerinde Boris Kodjoe ve Gugu Mbatha-Raw diye iki tane tanınmamış isim var. Erkek 98’den, bayan ise 2002’den beri kamera karşısında. İrili ufaklı bol bol dizi rolleri olması dışında major bir yapımda yer almamışlar. Aralarındaki 10 puanlık yaş farkı ise garip bir şekilde dizide göze batmıyor. Ya da benim gözüme batmadı diyelim.

İlk 3 bölümün reytinglerine baktığımızda ise ufak ufak azalmalar hemen göze çarpıyor. Aynı anda yayınlanan Criminal Minds, Survivor ve efsane olma yolunda ilerleyen komedimiz Modern Family’nin de bunda bir payı mutlaka vardır ama eğer o reyting tabelasında artan veya stabil bir grafik istiyorsanız şu ankinden biraz daha fazlasını yapmanız gerekiyor ne yazık ki Undercovers ekibi. Benden size uyarı! 😛

Ha eklemeden geçemeyeceğim. Yahu arkadaş, bu kadar kötü bir jenerik olabilir mi? Bazı jenerikler vardır, diziyi izlemeniz için teşvik eder, bu resmen beni izleme diye bağırıyor. Buradan da bir eksi verdiğimi belirtirken, dizinin ilerleyen bölümlerde “açılma” ihtimalini de belirtmek istiyorum. Sonuçta Abrams abi var, ne yapacağı belli olmaz ama takipte o kadar dizimiz var ki, sabaha kadar açılsa da pek bir şey farketmeyecek, hiç kusura bakmasın…

5 Kasım 2010 Edit: Dizi iptal olmuş. Kaynak

Serinin ilk yazısı;

Iskartaya Çıkan Diziler #1 “Hawaii Five-0”

9 Comments

 1. tyler78 dedi ki:

  >Aynen.
  Ben de ilk bölümü izledim. İkinci bölüm kaç gündür duruyor. Açasım gelmedi bir. Senin verdiğin gazla iki bölümü de sildim şimdi ve kurtuldum. 🙂

 2. SirEvo dedi ki:

  >Oh, yarasın, iyi yapmışsın. 😀

 3. Syhn dedi ki:

  >ben bu diziyi izlemedim bu yazıdan sonra bi şans verecek değilimde..
  fringe var ya onu bir hevesle izlemeye başlamış ilk bölümü tamamlamadan bitirmiş biriyim :/

 4. SirEvo dedi ki:

  >Fringe'i rahatlıkla ilk 5 dizim arasına alırım. 🙂
  Hele bir 2. sezon var ki, Dexter'ın 4. sezonundan sonra izlediğim en iyi dizi sezonlarından biridir belki de.

 5. asist time dedi ki:

  >vay arkadas bu diziyi de mi izliyordun ya =)=)) bu kadar diziyi nasıl takip edebiliyorsun harikasın.

  sirevo, senden soyle tüm zamanların en iyi 50 dizisinin yer aldığı bir yazı dizisini merakla bekliyorum.

 6. SirEvo dedi ki:

  >Valla sorma abi, vakit bol olunca izliyoruz da, artık başlamıyorum yeni dizilere. Böyle böyle de eliyorum kötüleri. 😀

  50 dizi olayı zor maalesef, o kadar dizi izlememişimdir herhalde. 😀 Sağ altta "Dizi Ajandam" var, ona bir gözat 😛

 7. Modafobik dedi ki:

  >Amanın ben bu filmii izlemeyi unuttum! Bak bu post süper olduuu, hemen gidip almalı 🙂

 8. SirEvo dedi ki:

  >Hatlar mı karıştı? 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs