In Memory of HARVEY MILK


ABD’li eşcinsel politikacı Harvey Milk’in hayat hikayesinden uyarlanan, Sean Penn‘in başrolünde olduğu, 8 dalda aday olduğu Oscarlardan 2’sini kazanan müthiş bir Biyografi 2008 yapımı Milk.
Sean Penn’in üstün performans sergilediği, sonunda insanın gözlerini yaşartan, uzun süresi ve yavaş işleyen konusuna rağmen o final sahnesiyle ve gerçek kişileri göstermesiyle derinden etkileyen şahane filmin yönetmen koltuğunda Gus Van Sant oturuyor.
Senaryo ise, diğer Oscar’ın sahibi Dustin Lance Black‘e ait.

Sean Penn‘i son zamanlarda pek göremiyoruz sinemada. Son 10 senede 12-13 filmde yer almış. Sebebini bilemiyorum ama ne zaman izlesem oyunculuğuna hayran kalıyorum. Cidden elinden gelenin en iyisini yapıyor.
Milk filminde de canlandırdığı karakter eşcinsel ve herhalde daha iyisi olamazdı. Mystic River’dan sonra ikinci defa En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nı da kapmış zaten bu rolüyle, hem de Button Brad Bitt‘i ve Wrestler Mickey Rourke‘u geride bırakarak.

“İsmim Harvey Milk ve sizi örgütlemek istiyorum.”

San Fransisco’nun Castro bölgesine taşınan Harvey, bölgedeki kendi gibi eşcinsellerin yoğunluğu fakat toplumun ve özellikle polislerin onlara karşı tutumundan en sonunda isyan ediyor. Erkek arkadaşıyla çıktıkları yolda yılmadan ilerliyor ve sonunda istediğine kavuşuyor. Bu arada da, eğer bir suikaste kurban giderse diye bir kaset hazırlıyor.
Eski görüntülerin de sık sık kullanıldığı film, gerçek Harvey Milk’in Castro’da seçimlere hazırlandığı o küçük dükkanda, yani olayın tam göbeğinde çekilmiş.

Amerika tarihindeki ilk eşcinsel politikacı olan Harvey Milk’in hayatını anlatan filmde sadece Sean Penn değil, epey tanıdık isim var. Spider-Man serisinden James Franco, Into the Wild‘den çılgın çocuk Emile Hirsch eşcinsel diğer ünlüler olurken, aksiyon filmlerinin vazgeçilmez kötü adamı Josh Brolin de kilit adamı canlandırıyor diyebiliriz.
Başrol karakterimiz gay olunca, pek de alışık olmadığımız bazı sahneler de oluyor tabii filmde. Onlarda biraz rahatsız olsam da, filmin geneline baktığımda izlenmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Biyografi filmlerine ilginiz varsa kaçırılmaması gereken bir yapıt bence. Kesinlikle ama kesinlikle etkileyici.

Yönetmen: Gus Van Sant
Tür: Biyografi
IMDb Puanı: 7.9/10 (40,061 oy)
Benim Puanım; 9/10
Ödüller: 2 Oscars. Another 32 wins & 45 nominations
Oyuncular (ilk 5): Sean Penn, Emile Hirsch, Josh Brolin, Diego Luna, James Franco

IMDb: http://www.imdb.com/title/tt1013753/


4 Comments

 1. kutupayusu dedi ki:

  >Sean Penn'ede filmede 10 puan

 2. SirEvo dedi ki:

  >Zevkler aynı =)

 3. noranıngemisi dedi ki:

  >Filmin sonunda karakterlerin gerçek fotografları gösterilmişti, cast seçimi o kadar iyi olmuş ki karakterler gerçeklerle neredeyse aynı gibiydi, Sean Penn'in oyunculuğunun karşısında resmen yerlere kadar eğildim. Ben de Milk Hakkında bi yazı yazmıştım, istersen bi göz atabilirsin, Adamlar kaç yılında bu tarz bir örgütlenme içine girmişler, bizim ülkemizde hala eşcinsel cinayetleri oluyor, çok üzücü aslında.

 4. SirEvo dedi ki:

  >@noranıngemisi
  Aynen ya, cast seçimi dediğin gibi şahaneydi. Daha iyisi olamazdı yani. 🙂
  Linkini verebilirsen yazını okuyayım akşam eve gelince. 🙂

Yorum yapın

Arts Blogs