Hunger (2008) – Bobby Sands’in Açlığı…

Kamera karşısına 2001’de geçmesine karşın, beyazperdeye attığı ilk adım 2006 yılında 300 filmi olan Michael Fassbender‘in farkedilmesini sağlayan film de diyebiliriz Hunger için. Hunger’dan sonra Eden Lake’de de başrol alıyor ve ardından gelen 2-3 projeyle bir anda kendini QT’nin Soysuz Piçleri’nde buluveriyor. Inglourious Basterds’da Teğmen Archie Hicox olarak izlediğimiz Michael’ın 2010 ve 2011’de ise 6 film projesi birden var.

IRA olarak bildiğimiz İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun hapiste yatan önderlerinden Bobby Sands‘in açlık grevine başlama sürecini ve bu süreçte yaşadıklarını anlatan film gerçek bir hikayeye dayanmakta. 1980 Kuzey İrlandası’nda geçen Hunger’ın yönetmen koltuğundaki isim Steve McQueen. Tabii ki The Great Escape‘in efsanesi McQueen değil, bu iş için kamerayı eline ilk defa alan Steve McQueen. Yönetmen olarak “debut” yapan McQueen, senaryoyu da Enda Walsh ile paylaşmış.

Filmin bende iz bırakan birkaç olayı var tabii ki ama bunlardan en önemlisi hiç kuşkusuz yaklaşık 16.5 dakika hiç durmadan devam eden konuşma sahnesi. Peder rolündeki Liam Cunningham ile Bobby’i canlandıran Fassbender’ın sigara üzerine sigara yaktıkları, 16.5 dakika boyunca tartıştıkları ve kameranın zerre oynamadığı o müthiş sahne. İzliyorum, kamera aynı. Yahu dedim bir sorun mu var filmde. Yoksa sorun bende mi, anlayamadım. Bir sahne nasıl bu kadar uzun olabilir kavrayamadım. Denk gelemiyoruz günümüz filmlerinde bunlara. 30 saniyelik sahne için defalarca tekrarlanır sahneler. Böylesine uzun bir sahne için sadece 4 kez tekrar yapmışlar…

Diğer iz bırakan olay ise Michael Fassbender’ın müthiş oyunculuğu. İngiltere’de yaşayan 1977 Almanya doğumlu aktör öyle bir oynamış ki, hayran kalmamak imkansız. The Machinist’teki Christian Bale’ı gözünüzde canlandırın. Bale o film için 77 kilodan 49 kiloya inerek tam 28 kilo birden vererek rekor kırmıştı. Bir film için en fazla kilo veren oyuncu olarak. Hunger’daki Michael filme başlarken 73 kiloymuş ve film için tam 14 kilo vermiş. 59’a inmiş. Bale’ın verdiği kilo inanılmaz gibi gözükse de, Hunger’daki Bobby’i izlediğiniz de gözlerinize inanamayacağınızdan adım gibi eminim.

1.5 saatlik kısa süresine karşın hiç bitmek bilmeyen uzun sahneleriyle gerilebileceğiniz, oyunculukların tavan yaptığı, 26 farklı festivalde gösterilip yönetmen McQueen’e Bafta, Cannes dahil 18 ödül kazandıran, toplamda 33 ödülü ve 16 adaylığı bulunan film 2008 yılına sessizce damga vuranlardan. Türü ve yaşanmış bir hikaye olmasına karşın her bünyenin kaldıramayacağı ödül avcısı Hunger’a sırf kameranın kullanımı ve Michael Fassbender’ın muhteşem oyunculuğu için 10 üzerinden 8 veriyorum. Dediğim gibi, herkes beğenmeyebilir. Ben tavsiye ettim diye izleyip hüsrana uğrarsanız bana kızmayın. Ama gerçek hikayeleri sevenlerin şans vermesini tavsiye ederim.

Hunger Fragmanı


4 Comments

 1. tyler78 dedi ki:

  >Daha biraz önce internette Bobby Sands'i görüp google'da aratmıştım. Bu kadar üstüne gelir.
  O dediğin uzun sahneler çok hoş oluyor gerçekten. Tarantino filmlerinde görüp etkilendiğim sahnelerden. Bugün izleyeyim bari Hunger'ı.

 2. SirEvo dedi ki:

  >Yazalı epey olduydu da bir türlü yayınlama fırsatım olmamaıştı. Benim yayınlamam üstüne gelmiş. :))

 3. csyasoo dedi ki:

  >Dvd'de duran onlarca filmden birisi.İzlerim bi ara 😀

Trackbacks for this post

 1. […] yılından beri kısa filmler çeken Steve McQueen ilk ciddi denemesini Hunger ile yapmış ve sınıfı da geçmişti. O filmdeki uzun mu uzun tek çekim sahneler hala […]

Yorum yapın

Arts Blogs