How to Train Your Dragon (2010) – Animasyoncular?

Aslında filmde de durum aynı ama animasyon sadece bilgisayar efektinin ön plana çıktığı bir iş olduğundan fikirler o kadar uçsuz bucaksız ki, eğer kaleminde usta bir yazarınız, sesinde usta bir aktörünüz, çizimlerinde usta bir bilgisayarcınız varsa, tabii cebinizde de 165 milyon dolarcık taşıyorsanız, How to Train Your Dragon gibi bir seyirlik ortaya çıkarmamanız için hiçbir engeliniz yok demektir.

Animasyonun sonu yok gerçekten. Orijinal bir fikriniz olsun veya iş yapmış orijinal bir fikri, bir eseri satın alabilecek gücünüz olsun, sizi durdurabilecek kimse yoktur.
DreamWorks firmasının haklarını satın aldığı kitap, 8 kitaplık bir seriden oluşuyor. İngiliz yazar Cressida Cowell tarafından yazılan hikayelerin temelinde (1 kitap hariç) Ejderhalar ve Vikingler var, tıpkı bu filmde izlediğimiz gibi. Dean DeBlois ve Chris Sanders‘ın yönettiği animasyonun kitaptan uyarlamasını da yine bu iki abi ve William Davies üstlenmiş. Gerard Butler, Jonah Hill, Craig Ferguson ve Kristen Wiig gibi isimlerin sesleriyle hayat verdiği animasyon vizyona girdiği ilk hafta büyük bir hayalkırıklığı yaratsa da, devam eden süreçte elde ettiği gişe başarısıyla Shrek’in 4 filminden hemen sonra gelerek DreamWorks Animation’ın 5. en başarılı filmi olmuş 500 milyon dolara yaklaşan gişesiyle.

Berk adındaki Viking diyarında ejderhalarla Viking’lilerin savaşını anlatan hikayemiz en başta sıradan gibi gözüküyor ama ilerleyen dakikalarında sizi öyle bir içine çekiyor ki bittiğini anlamıyorsunuz bile.

Dur durak bilmeyen aksiyonu, cuk oturmuş müzikleri, keyifli hikayesi, eğlenceli karakter ve ejderhaları, üstüne bir de animasyon olması hem izlenmesi hem de izlettirilmesi için başı başına bir neden adeta. Hele arada verdiği ufak mesajlar var ki, bir de Türkçe dublajlı izlesem mi, hatta etraftaki veletlere izletsem mi diye düşündüm hani.
Uzun uzun yazmayı zaten sevmem, bu aralar filmlere de doğru düzgün vakit ayıramıyorum ama bu filmi izledikten sonra kesinlikle burada yer alması gerektiğini düşündüm. O yüzden hiç uzatmayalım, yazıyı okuyan herkes gidip bir şekilde bu filmi bulsun ve ilk fırsatta da play tuşuna bassın. Keyifli seyirler… 9/10


7 Comments

 1. MBV dedi ki:

  >Kesinlikle harikaydı. 😀

 2. Kısaca Fd dedi ki:

  >slm.Üni de proje geliştirme çalışmasında.işitme engelliler için dvxplanet te başlatılan projeye katkıda bulunmayı önerdim arkadaşlara ve hocaya.Kabul etti.onun kuralları ve dikkat edilmesi gereken noktaların bulunduğu bir sayfa vardı.müsait olursan o linki verebilir misin.Alt yazılar istenen düzeyde olamayacaktır bunu biliyorum ama zaten bu geniş çaplı bişey olmayacak.buradaki işitme engelliler derneğine altyazı gömülü şekilde 5teslim etmeyi düşünüyoruz.Hepsi bu.Arkadaşlara kuralları bildirmem gerekiyo o yüzden senin yardımına ihtiyacım var

 3. SirEvo dedi ki:

  >Bu konu işini görecektir;
  http://forum.divxplanet.com/index.php?showtopic=129803

  Kolaylıklar dilerim.

 4. Kısaca Fd dedi ki:

  >Çok çok teşekkür ederim.Sanırım Türkiye'de böyle bir proje yürüten başka forum yok.Ya da dvd firmaları.Bu konuda bilgin var mı?

 5. SirEvo dedi ki:

  >DVD firmaları çok nadir olarak çıkartıyor Türkçe altyazı ama benim de bildiğim başka bir online platform yok bu konu üzerinde çalışan.
  Lakin şöyle bir gerçek var ki, talep yok. Veya arz-talep birbiriyle buluşturulamıyor. O yüzden bu altyazılar çok az insana ulaşıyor ve pek bir yararı olmuyor. Daha kapsamlı bir organizasyon mu olması lazım başka bir şey mi ama şu haliyle pek faydası olduğunu söyleyemem.

 6. ilker dedi ki:

  İzlediğim en iyi animasyonlardan biri diyebilirim. Bunun yanında ; Rattatuy, Rango , kahraman inekler, spirit, the grave of the butterflies ı önerebilirim . Ağlamak istiyorsanız öncelikle the grave of the butterflies ndan başlayabilirsiniz.

 7. ercan dedi ki:

  harika bir anime 9/10

Yorum yapın

Arts Blogs