Hollywood’daki En Akıllı Oyuncu Yatırımları

Hollywood öyle bir duruma geldi ki, artık tek amaçları para. Para para para. Napolyon’un dediği gibi. Eğer bir işten para gelecekse ona hemen atlıyorlar. Ülke dışında başarı sağlamış yabancı bir film varsa hemen remake kadrosunu oluşturup salıveriyorlar piyasaya. Mevcut bir film acıcık bir gişe başarısı gösterirse hemen yenisinin duyursunu yapıyorlar. Eski ama popüler olan filmleri, dizileri makyajlayıp ATM görevi görmesini bekliyorlar.

İşte böyle bir ortamda, oyuncular arasında bir araştırma yapmış Forbes. Oyuncunun aldığı parayla, filmin gişede elde ettiği hasılatı oranlamışlar. Bu sene ikincisi yapılan bu “oranlamada” ilk sırayı geçen sene olduğu gibi yine Shia LaBeouf almış. LaBeouf’a verdikleri her 1 dolar karşılığında 81 dolar kazanmış yapımcılar. Buna 6 sıfır ekleyince acayip bir rakam çıkıyor ortaya. Transformers ve Indiana Jones gibi blockbuster filmlerde cuzi maaşlara oynayınca tepeye oturmuş genç aktör. 24 yaşında olan birisi için 5 ila 20 milyon dolar arası maaş ne kadar cuzi olur, onu da size bırakıyorum.

Bu oranlama için değişik ve uzun bir yöntem izlemişler. Üşendim açıkçası çevirmeye, ilginizi çekerse buradan ulaşabilirsiniz. (“In order to create our list we looked at the top 36 earners in Hollywood.” diye başlayan paragraftan itibaren okuyabilirsiniz.)

1. Shia LaBeouf (Transformers films, Indiana Jones 4) – $81
2. Anne Hathaway (Alice in Wonderland, Bride Wars) – $64
3. Daniel Radcliffe (Harry Potter films) – $61
4. Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes, Iron Man) – $33
5. Cate Blanchett (The Curious Case of Benjamin Button, Robin Hood) – $27
6. Jennifer Aniston (The Bounty Hunter, He’s Not That Into You) – $21
7. Meryl Streep (Mamma Mia, It’s Complicated) – $21
8. Johnny Depp (Alice in Wonderland, Public Enemies) – $18
9. Nicolas Cage (Knowing) – $17
10. Sarah Jessica Parker (Sex and the City) – $17

One Comment

  1. selin dedi ki:

    bana kalırsa pek çok yönden açıkları olan bir liste olmuş sorarın size kaç kişi Alice İn Wonderland’i Anne Hathaway için izlemiş ? ki Anne Hathaway’in o kadar para kazandırdığı konuşuluyor oyuncunun aldığı para ve filmin yaptığı gişe üzerinden oyuncunun ne kadar kazandığı hesaplanacaksa filmin Afişinde büyük puntolarla kimin ismi yazıyor ona bakmak lazım Alice İn Wonderland filmi neden bu kadar fazla izlendi 1 milyardan fazla gişe yaptı ? tabiki Johnny Depp ve Tim Burton isimleri sayesinde o yüzden bu listede 1 ve 2.sırada olanları baştan çöpe at zaten 1.sırada Daniel Radcliffe 2.sırada Robert Downew Jr. 3.sırada Johnny Depp var

Yorum yapın

Arts Blogs