Gerilmek isteyene tavsiye; Orphan (2009)


Epeydir korku/gerilim izlemiyordum. Çevirdiğim Hidden filmi dışında baya oldu herhalde.
Orphan filmini de uzun bir süredir izlemek istiyordum ama düzgün altyazısının çıkmasını beklemekte diretince biraz rötarlı oldu izlemem. Ama iyi ki izlemişim diyebilirim.

Başrollerinde Vera Farmiga, Peter Sarsgaard ve üstün oyunculuğuyla 12 yaşındaki Isabelle Fuhrman yer alıyor. Bir de; İşitme engelli olan annesine şarkı söylerken keşfedilen işitme engelli ufak kızı çok iyi canlandıran, gerçekte de işitme engelli olan 5-6 yaşlarındaki Aryana Engineer var. Daha ilk filmi.
Katalan yönetmen Jaume Collet-Serra, daha önceden Goal II‘yi ve House of Wax adlı korku filmini yönetmiş. 3. filmi Orphan.

Mutlu mesut yaşayan bir aile. Ufak kız işitme engelli ama çok rahat iletişim kuruyorlar. Oğulları biraz hayta, tam ergenlik çağında falan. Epey de zenginler. Büyük bir evde yaşıyorlar. Gerçi hangi amerikan yaşamıyor ki zaten şu Hollywood korku filmlerinde? 🙂
3. çocuklarını beklerken bebek düşmüş ve tabii haliyle anne bunalımda ufaktan. Ama öyle abartacak bir şekilde değil. Atlatma evrelerine gelmiş de diyebiliriz. Biraz daha kassa hiç evlatlık çocuk olaylarına girmeden rahat rahat yaşayacaklar.


Derken bu konu gündeme geliyor ve evlatlık bir çocuk edinmeye karar veriyorlar. Ciddi ciddi zor bir karar. Zaten şu filmi izledikten sonra da insanlar birkaç kez daha düşüneceklerdir. 🙂
Çok hoş(!) 9 yaşında bir ufak kızı evlatlık olarak alıyorlar. Ve ardından olaylar başlıyor.
Gerizekalı birer ebeveyn nasıl olunur, 2 çocuğa sahip karı-koca nasıl olur da birbirlerinin lafına güvenmez bize çok iyi gösteriyorlar.

Filmin türü Korku/Gerilim ve gerilimi ciddi ciddi çok iyi yaşatıyor. Korku olayına girmişler ama sıradan sahneler tabii. Hoplayıp zıplatma olayı var, o da yerseniz. 🙂
Ama Gerilim açısından garanti veriyorum; çok pis geriyor.
Oyunculuklar da çok iyi diyebilirim. 2 saate yakın süresi biraz sıkabilir ama senaryo çok iyi. Dayanmanızı tavsiye ederim. Olaylar hiç beklendik şekilde gelişiyor ve filmin finaline doğru apışıp kalıyorsunuz. Zaten filmi kotaran da vurucu senaryosu diyebilirim. Sırf senaryo için izlenmeye değer.
Türü seviyorsanız ilk izleyeceğiniz filmlerden biri olmalı diyerek bitireyim. İzleyin, görün, gerilin. 🙂

Yönetmen: Jaume Collet-Serra
Tür: Korku, Gerilim, Dram
Ülke: ABD, Kanada, Almanya, Fransa
Dil: İngilizce, Amerikan İşaret Dili
IMDb Puanı: 7.2/10 (14,163 oy)
Benim Puanım; 7.5/10
Oyuncular (ilk 5): Vera Farmiga, Peter Sarsgaard, Isabelle Fuhrman, CCH Pounder, Jimmy Bennett

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1148204/


4 Comments

 1. kedi89 dedi ki:

  >Yaş sınırından dolayı maalesef sinemada izleyemeyip DVDRiP'ini aylarca beklediğim film. 😀 Klasik korku klişelerinin yanı sıra oldukça sürpriz bir final ve bence oldukça iyi bir "credits" kısmı içeriyor. İzlenmesi gerek bence. 😀

 2. SirEvo dedi ki:

  >Evet onu pas geçmişim ben. Credits olayı cidden çok iyiydi. 😀

 3. kutupayusu dedi ki:

  >afişteki fotosunu görmek bile beni tekrar ürpertti… bence finali gayet farklıydı…..

 4. SirEvo dedi ki:

  >Özellikle finaliyle epey bir süre hafızalardan çıkmayacaktır sanırım. 🙂

Yorum yapın

Arts Blogs