Erken Kaybedenler – Emrah Serbes

Behzat Ç. dizisiyle tüm Türkiye’nin adını öğrendiği Emrah Serbes’in ilk öykü kitabı olarak kayıtlara geçen Erken Kaybedenler, 8 farklı erkek çocuğunun birbirinden keyifli, keyifli olduğu kadar da düşündürücü hikayelerine ufak bir bakış atıyor.

Öncelikle belirteyim, Emrah Serbes ismini kitabı elime alana kadar bilmiyordum bile. Aslında askerdeyken bir arkadaş Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi adındaki kitabı okuduysa da zerre ilgimi çekmemişti. Dizisini dahi belki denk geldiğimde izlediğimi düşünürsek çok da doğal aslında. Ancak Emrah Serbes öyle güzel 8 farklı hikaye hazırlamış ki okuyucuya, sayfalar kendiliğinden atlıyor adeta. Kitabı elinize almanızla bitirmeniz bir oluyor desem abartmış olmam. Bunda tabii ki 130-140 sayfa olmasının da sebebi var ama hani farklı farklı hikayeler okuyacaksın ve inanılmaz keyif alacaksın deseler inanmazdım.

Kitabın kapağını kaldırana kadar net bir önyargım vardı. 8 farklı öykü sıkar, ne alaka hem diyordum ama Emrah Serbes bu çocuk ve ergenler hakkında öyle içine çeken hikayeler hazırlamış ki, biraz aşırıya kaçsa da öyle güzel noktalara değinmiş ki hem yerlere yatıyorsunuz gülmekten hem de “aha ben” diyorsunuz kitabın neredeyse her sayfasında. Özellikle erkeklerin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm kitap, benim bu sene içerisinde okuduğum en keyifli kitaplardan biri açık ara. Bir kitabı okurken bu kadar güleceğim aklıma bile gelmezdi. Her hikaye ayrı güzel, her hikaye ayrı anlamlı. Yer yer küfürler barındırsa (hangimiz etmiyoruz?), yer yer o kafayı yaşayan insanların durumunu biraz abartsa da şunu rahatlıkla söyleyebilirim; bu kitap ilk fırsatta alınacak ve kesinlikle okunması gerekenler listesine adını yazdıracaktır. Fellik fellik kitap tavsiyesi aramayın, gördüğünüz ilk yerde alıp kitaplığınızın en komik köşesine yerleştirin.

Tavsiye eden, yetmeyip “al ulen oku” diyerek kargolayan arkadaşın kitap hakkındaki yorumu da bir tık yakında. Ona da göz atmaktan çekinmeyin.


One Comment

  1. arnawut dedi ki:

    güzel kitaptır hakikatten:) yağmur altında çok kalmıştım bu kitapla, buruş buruş tek kitabım budur:))

Yorum Yapın

Arts Blogs