Entre les murs (2008) – SINIF


Bir öğretmenin, mevcut eğitim sisteminin tüm rezaletine karşı çabalaması. Okuldaki seviyenin üst düzey bir şekilde yerlerde olmasına rağmen bir öğrenciyi değiştirsem de kârdır mantığını gütmesi ve bu şekilde hareket etmesi. Okulla alakası olmayan öğrencilerin kafa-göz yardırtacak davranışları.
2008 yapımı Entre les murs (The Class), Fransız eğitim sistemini ciddi anlamda eleştirmesinin yanında, farklı farklı uyruklara sahip bir grup öğrenciyle başa çıkmaya çalışan öğretmen Marin’in, meslektaşlarının ve öğrencilerin hikayesini konu alıyor.

Cannes’da Altın Palmiye kazanan filmin yönetmeni Laurent Cantet. Senaryosunu Robin Campillo ve başroldeki François Bégaudeau ile paylaştıkları yapımda bir de Burak Özyilmaz adında genç bir Türk oynuyor. Hatta Altın Palmiye ödülünü Sean Penn‘in elinden alırlarken o da sahneye çıkmış. Asıl dikkat edilmesi gereken nokta ise, filmin senaryosuna da katkı yapan François Bégaudeau‘nun aslında bir yazar olması ve filmin de onun kitabı olan hatta aynı ismi taşıyan romandan uyarlanmasıdır kanımca.

Bu ilginç detayları bir kenara bırakırsak, filmimiz 2 saati aşkın bir süreye sahip öncelikle. Ama hem sınıf içindeki konuşmalar hem de öğretmenler arasındaki tartışmalar olsun bir an olsun sıkılmıyorsunuz. Aksine, durumun vehametini, Fransa’daki eğitim sisteminin ne hale geldiğine acı bir şekilde tanık oluyorsunuz. Bunu sadece Fransa’yla kısıtlamak da ne derece doğru, tartışılır tabii.
Öğrencilerin, dersin büyük bir bölümündeki lakayıt tavırları, öğretmenleriyle konuşurlarken yaptıkları hareketler, ortaokul seviyesinde olmalarına rağmen eğitim durumlarının ne kadar rezil olduğu çarpıcı bir şekilde ekrana yansıyor.

Sadece eğitim sistemi değil; farklı kültür, farklı ülke, farklı yapılardan gelen öğrencilerin/insanların tek bir çatı altında birbirleriyle uyumlarının bir noktada sıkışıp kalması, öğretmenin kendini en son noktaya kadar tutması ama ne yaparsa yapsın değişmeyenler….
Paris’teki bir okulun, bir öğretim yılına şahitlik edeceğiniz filmin oyuncu kadrosu baştan sona tecrübesiz. Hepsinin ilk filmi desek yeridir ama ortaya çıkan iş görülesi, performanslar şaşırtıcı.
Sisteme yapılan eleştiri filmlerini seviyorsanız mutlaka izleyin derim ben. Kesinlike keyif alacaksınız, hatta sizi düşünmeye sevk edecek. Aksine, eğer yavaş ilerleyen ve bu tarz “sanat filmi” etiketi yapıştırılan filmlerden hoşlanmıyorsanız fazla yaklaşmayın derim. Hüsrana uğrayabilirsiniz. Ama benim tavsiyem, herkesin bir defa gözatmasıdır. 7,8/10


5 Comments

 1. emrahfb dedi ki:

  >Bu filmi arkadaşımla sinemada izlemiştim. Gayet başarılı. Yazdıklarına aynen katılıyorum. Benim puanım 8/10.

 2. pariseda dedi ki:

  >Filmi severim ama Altın Palmiye'yi keşke Üç Maymun alsaydı:)

 3. SirEvo dedi ki:

  >3 Maymun'a cüret edemedim ben henüz. Çok ağır diyorlar, ters bir izlenim yaratmasını istemiyorum üzerimde. 😀

 4. nora dedi ki:

  >Geçtiğimiz yıllarda François Bégaudeau'yu işlemiştik biz de okulda.. Bu kitaptan da uzun uzun bahsetmiştik. O dönem bu filmi çok aramıştım ama bir türlü düzgün bir kopyasını bulamamıştım :/ Hatırlattığın çok iyi oldu, artık düşmüştür torrentlere herhalde…

  Bu arada yanılmıyorsam, filmde başroldeki öğretmen de kendisi…

  Ha bir de yakın zamanda "Etre et Avoir" (To be and to have) adında bir fransız filmi izledim, o da eğitim üzerineydi ve tavsiye edebilirim =) Çok sevimli bir filmdi o… Yeni bir film değil ama…

 5. SirEvo dedi ki:

  >http://www.imdb.com/title/tt0318202/

  Belgeselmiş nora o. Bulabilirsem izlerim artık. 🙂
  Bu arada bu Entre les murs mutlaka vardır torrentlerde, ben de 720p izlediydim. 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs