Disney abarttı! 2 milyar dolar…

Animasyon denince akla gelen ilk ismin Disney’e ait olan Pixar olduğunu bilmeyen kalmamıştır artık. Piyasanın tekeli konumundalar resmen ve vizyona soktukları her film %80’lere varan indirim yapan mağazalara gelen müşteriler gibi insan seline maruz kalıyor. Mağazadaki ürünlerin aksine film hiç bitmediğinden insanlar da tekrar tekrar izliyor olacak ki yaptıkları her animasyon belirli bir seviyenin üstünde yer alıyor ve çıtayı her sene bir kademe daha yükseltiyorlar. Yeri geldiğinde film kalitesi olarak yeri geldiğinde gişe kalitesi olarak…

2010’da vizyona 2 film birden girdi Disney bandrolüyle. Birisi Pixar etkiketiyle çıktı perdeye. Efsane oyuncaklar tekrar aramıza dönüyordu. Toy Story 3‘ten bahsediyorum tabii ki. Dün Disney’in yaptığı basın açıklamasına göre serinin 3 boyutlu olarak izlediğimiz 3. filmi 1 milyar dolar barajını aşmış gişede. Bu tabii ki aynı zamanda 1 milyar dolardan fazla hasılat elde eden ilk animasyon olarak da kayıtlara geçmiş ama biz işin diğer tarafındayız.

Diğer tarafta Johnny Depp ve Tim Burton isminin tekrar buluştuğu Alice in Wonderland ile zaten 1 milyar doları aşmıştı Disney aylar önce.
Yani Disney denen şirket 2010 yılında vizyona 2 film soktu ve bu iki filmin gişesinden 2 milyar dolardan fazla kazanarak “1 yılda 2 ayrı filmden 1 milyar dolar barajını aşan ilk şirket” olarak tarihe adını, cebine de paraları yazdırdı.

Her iki film için de 200 milyon dolar harcandığını hatırlatmakla beraber, Toy Story 3’ün 1 milyar dolar sınırını aşan 7. film olduğunu da belirteyim…


2 Comments

  1. cemo dedi ki:

    >Yuh be harbiden :)) Adamlar Yakında GM'yi ve GE'yi geçerler bu hızla :)))

  2. Anonymous dedi ki:

    >Yazar cok tesekkurler…

    Selamlar Ebru

Yorum Yapın

Arts Blogs