Çanakkale Savaşı’nın filmi geliyor!


Filmi geliyor ama ne yazık ki bizden değil, Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi ve King Kong’tan tandığımız Yeni Zelandalı yönetmen Peter Jackson‘dan. Referansları iyi gibi gözükse de, hem bizim hem dünyanın tarihi açısından müthiş bir önem arz eden bu savaşın yabancı biri tarafından vizyona aktarılması ne kadar doğru, ne kadar sevindirici bilemiyorum. Peter Jackson’ın söylediğine göre, film Çanakkale Savaşı’nın 100. yılında, yani 2015’te vizyonlarda olacakmış. Şu şekilde devam etmiş hatta kendisi;
“Filmi sadece Yeni Zelanda askerlerinin bakış açısından yapmayı düşünüyordum ama şimdi daha dengeli bir yaklaşım sergilemeye karar verdim. Hem Yeni Zelanda hem de ve Avustralya askerlerinin yer aldığı ANZAC askerlerinin tamamının bakış açısını filme yansıtacağım. Gelibolu Savaşı tarihimizin akıllarda kalan önemli bir parçasıdır”

Böylesine bir savaşın içinde yer alıp hâlâ adam gibi bir film çıkarmayıp, Recep İvedik gibi, Issız Adam gibi filmlerle uğraşıp duralım biz anca. Yapsak da izlemez ki bu millet. Sinemacılar da haklı bir yerde…


23 Comments

 1. csyasoo dedi ki:

  >Adam anzacların gözünden anlatacakmış.Bakalım nasıl bir yapım olacak.İnşallah problem çıkartacak(bizi aşağılayıcı) şeyler olmaz.

 2. Ataberk Hacımale dedi ki:

  >Yazık, cidden yazık. Halbuki faruk aksoy iki recep ivedikten tonla para kazandı. İkisinin toplam kazancı 66 milyon Tl. Bu paranın 6 milyonu ona buna, yönetmene verilse, geriye kalan 60 milyonun 25-30 milyonu da böyle bir filme harcansa;
  1-Tüm Dünya bu savaştaki kahramanlığımızı görür.
  2-Dünya sinemalarında büyük ses getiren bir yapım olur.
  3-120, Gelibolu, Mustafa örneklerinde gördüğümüz gibi, türk insanı tarihini anlatan filmlere para kazandırıyor. 120 yapımcısına 11 milyon, Mustafa 9,500 milyon, Gelibolu 5 milyon tl kazandırdı. Böyle bir filme 2 milyon kişi rahat gider. Bu yüzden verilen para kendini karşılar.

  Yazık ya, vallahi yazık…

 3. Bora-MAN dedi ki:

  >Şu adamlardkai teknoloji ve imkan bizde olacak bu savaşın Türklerin bakış açısından çekeceksin Oscar almazsa ben bidaha film milm izlemem bloguda kapatırımç

  Bu sefer çok ciddiyim.

 4. Bora-MAN dedi ki:

  >@csyasoo

  O biraz höt ister

 5. SirEvo dedi ki:

  >@Bora-MAN
  Ne yani, hiç Türkleri aşağılayan film yok mu piyasada diyorsun? Tonlarca. Bi kere her filmde arap olarak lanse ediliyoruz. İstanbul'da bir film çekiliyor, sanıyorsun Arabistan. Başı açık insana denk gelmiyorsun.
  Hadi onu da geçtim, Midnight Express diye bir olay var. İlk fırsatta beraber izleyelim de gör hanyayı konyayı 🙂

 6. HayattanSıkıldıgımda dedi ki:

  >Tartışma nerden nereye gelmiş.Türkleri aşağılayan çok film var.Höt filan istemiyor adam yapıyor hadi film hayal dünyası diye söz etmiyorsunuz da Nato'da veto hakkımız vardı yapmadık Müslümanları aşagılayan insana.Bu da bir örnek olsun.

 7. Bora-MAN dedi ki:

  >Bir tek Midnihgt Express var.

  Çok film varsa sayınız lütfen.
  Dikkat edilirse Türk deniyor Müslümanlar değil.

  @SirEvo Alsancağın ortasında bile çarşaflı kadınlar varken filmin arkda planına öyle insanların çıkması normal.Adamlar film çekiyor arkadan kim geçecek onu ayarlmakla mı uğraşırlar ?

  Ama şu saatten sonra böyle büyük sikse yapmış bir yönetmenin işi daha çok konuşulur.Mesela küçük çaplı , yönetmenin hiç tanınmayan bi film yapılsa kisme bişey demez ama bu adam öyle bir şeye kalkışırsa höt oğlu höt ister.Dünyanın dört bir yanıdna izlenir.Bir tek Türkiye'de Türk yok.

 8. i.meriç dedi ki:

  >filmi bizim acimizdan yabanci bir yonetmen cekiyor, yoksa biz o savasta kendi kendimize savasmadik, anzaklarin kendi adina film cekmeleri en az bizim oldugu kadar onlarinda canakkale savasini cekmeye haklari var.
  bide bu herseyde artik sucu millete atanlardan biktim, zaten biyerdede halk, milet biz degilmiyiz,
  YAPSAKTA IZLEMEZKI BU MILLET diyosun demekki oncelikle sen izlemiyosun ilk onceki millete mana buluyosun, bu millet dedigin halk kaliteli filmlerin herzaman yaninda oldu, bana soyleyebilirmisin hangi kaliteli film cekildi bu ulkede ve beklenen ilgiyi gormedi,
  ISSIZ ADAM VE RECEP IVEDIK filmlerini begenmiyosun begenmemek senin fikrin. fakat o filmler gise acisindan turk sinemasinin en cok hasilat yapan filmlerinden, demekki ufak butcelerle filmler cekmemize ragmen sinemaya insan cekmekte hicte zorlanan bir ulke olmamisiz. buyuk butceli bir savas filmi cekildigi anda bu ulkede sinemaya bilet bulamazsin..

 9. Bora-MAN dedi ki:

  >Hem ayrıca bir liseden ve kitaplardan kalma bir tarihi bilgiyi paylaşmak isterim.

  Çanakkale Savaşın'nda bu ANZAK denilen insanlar ingilizlerin sömürgesi olarak savaşta yer almışlardır.Yani kendi istekleriyle gitmediler.

  Savaş sırasında gece karanlık çökünce ANZAK lar ve Türk birlikleri arasında hediyeleşmeler olurmuş.El bombası atarlar gibi hendeklerin içine paket paket yiyecek ve içecek atılırmış.Bence tahminlerin tersine Türklerle olan bir dostluk bağı bile anlatılabilir.Çünkü her 18 Mart günü o cephedeki Anzakların ve Türklerin torunları omuz omuza dua ediyor Çanakkale'de.

 10. SirEvo dedi ki:

  >@i.meriç
  Hakları yok demiyorum, ortaya çıkacak şeyden şüpheliyim ben. 2015'te hala bu blog hayatta olursa gelir okuruz buraları. Hangimiz haklı çıkacak görürüz, şimdi anlama şansımız yok. :))

  Benim izlemediğime karar getirmeniz ilginç. Böyle bir film olsa ilk gideceklerden biriyimdir belki de.

  O filmleri beğenip beğenmediğimi belirtmemişim. Ama en çok gidilen filmler oldukları için o isimleri verdim ben de. Ki recep ivedik'in 2 filmine ben de gittim. Ama şimdi aklıma isim gelmese de her sene gerçekten çok iyi yerli yapımlar olmasına rağmen hep aynı kişilerin filmlerine gidiyoruz, hep aynı türe gidiyoruz, komedi. Dizilere bakıyorsunuz, her sene 15-20 tane dram dizisi çekiliyor. Bu böyle devam edecek zaten. Benim hiç umudum yok.

  Son olarak, o büyük bütçeli filmi çekecek insan yok bence. Sonuçta bu insanlar, hepimiz, yapılan yorumlardan etkileniyoruz. O film layıkıyla yansıtılmazsa yapılan eleştirilerden sonra yapımcının batmasıyla sonuçlanır olay. bunu da kimse istemez.

  @Bora-MAN
  Sondan bi önceki mesajın için;
  Böyle bir mantık mı var?
  Alsancağın ortasında çarşaflı kadın varsa, bu demek oluyor ki İzmir çarşaflıların bolca olduğu bir yer mi? Mantık mı bu? Filmden bir sahne izliyoruz ama nasıl denk getiriyorlarsa arka plandaki herkes kapalı. Filmin çekildiği ülkeyi nasıl yansıtırsın? Özellikleriyle, kültürüyle. Adam geliyor film çekiyor, arka planda sürekli uzun sakallı adamlar, kapkara çarşaflı kadınlar. Tek amaç izleyici üzerinde "işte burası böyle bir ülke" mantığı. Başka bir şey değil.

  Film isimlerini yazıcam, oyuna giriyorum şimdi. 🙂

  Son mesajın için;
  O olayları biliyoruz zaten. Yaralı anzağı taşıyan türkler vs, hepsi var da yansıtılır mı o ayrı… Sanmıyorum.

 11. HayattanSıkıldıgımda dedi ki:

  >@Bora-MAN

  Böyle diyeceğini biliyordum.Sen eğer Türkiye Devletini Müslüman ama laik bir devlet olarak görmezsen yaptığımız hiçbir işin anlamı kalmaz.Eğer biz orda veto etseydik Müslümanların gözünde yükselecektik.Davos olayını örnek veriyim(Yapan kişi adam değil ama zararından çok yararı oldu)Maça baktığımdan dolayı olayı çok uzatmıyacağım.

  Türkiye devleti Müslümanların koruyucusu olarak görmen gerekir.Eğer biz Çanakkale'yi kazanmasaydık Müslümanlık olmuyacaktı.Bizim sayemizde bu tohumlar atıldı ve atılmaya devam edecek.

  Filmi bence aşağılayıcı şekilde yapmazlar.Ortak acı şeklinde filan düşünürler.

 12. Ataberk Hacımale dedi ki:

  >neyse, kavgayı bırakın. Burda asıl konuşmamız gereken hangi bakış açısıyla çekecekleri. Ortak bir kaderi anlatan bir film mi, SirEvo'nun dediği gibi bizi kötü gösteren bir film mi, olanlara ''Nefes'' filmi gibi tarafsız bakan, olanları olduğu gibi gösteren bir film mi onu tartışalım. Yönetmen Peter Jackson olunca, gerçekleri çarpıtacağını düşünmüyorum ancak daha önce de böyle şeylerde yanıldım.

 13. Bora-MAN dedi ki:

  >@ HayattanSıkıldığımda

  Burada türklükten bahsediyoruz.Müslümanlık hergün "terörle" karıştırılarak aşağılanıyor zaten.Ve müslümanlarda malesef buna çanak tutuyor.Bir ton terör örgütü.

  @ SirEvo o ÇOK dediğiniz filmleri sabırsızlıkla bekliyorum.

 14. HayattanSıkıldıgımda dedi ki:

  >Bir ton terör örgütü diyorsun ama onların paralarını veren kişilerin kim olduğunu biliyorsun.Örnek verelim mesela.Abd Ruslara karşı Taliban'ı kurdu.Orayı istediği gibi yaptı sonra Taliban olayı anladı ama geri kalmışlığın verdiği salaklıkla Müslümanlığı kötü duruma düşürüyor.Ama bu onun suçu değil bence bizim suçumuz.

  Bir yazı yazmıştım kendi bloguma gir oku lütfen.Orda sorduğum soruya cvp verebilirsen ne demek istediğini daha iyi anlarım.

  http://zorturkderki.blogspot.com/2009/12/kesin-oku.html

 15. SirEvo dedi ki:

  >Arkadaşlar, sinema blogunda tartışılacak şeyler değil bunlar yav. Bilsem böyle bir post atmazdım vallaha…

 16. HayattanSıkıldıgımda dedi ki:

  >K bakma.Eğer bana kasten cvp gelmezse bu yazıya başka yorum yapmamç

 17. SirEvo dedi ki:

  >Rica ederim, teşekkürler.

 18. arnawut dedi ki:

  >tartışmaya falan katılmak gbi bir niyetim yok. bu gece yahşi batı'ya gittim ve cemyılmaz yabancıların Türk insanı ve Türkiye Cumhuriyeti hakkında sahip oldukları cahilliğe çok kral dokundurmalar yapmış:D
  +
  yahşi batı beni çok çok tatmin etmedi açıkçası. gora ve arog'tan daha bi zevk almıştım. Tabi ki film boyunca yine güldüm ama ben cemyılmaz'ın gösterilerindeki gibi yerlere yatmak istiyorum.
  laf oyunları çok fazla filmde. Tükçede ki "argo kelimeleri ve küfürleri" kullanmıyor ancak örneğin gelişen bi dyalog vb şeylden, sizin aklınıza direk o argo özlü söz geliyor:D at şeyinde kelebek mesela:D

 19. SirEvo dedi ki:

  >Umarım son verdiğin örnek filmden bir alıntı değildir arnawut. 😀

  Cem Yılmaz sinemadaki çizgisini belli etti sanırım. AROG ile düşen gülme seviyesi Yahşi Batı'yla sabitlenmiş. Ama AROG ile artan kostüm vb yani filme harcanan emek de Yahşi Batı'yla tavan yapmış gibi bir izlenim oluştu benim gözümde, gelen yorumlardan sonra tabii ki. Yahşi Batı'ya da ilk fırsatta gitmek istesem de, şartlar nasıl gelişir bilemiyorum. :))

 20. arnawut dedi ki:

  >hmm şeyyy ııı… diil diil 😀

 21. pariseda dedi ki:

  >Bu konuya kayıtsız kalamayacağım.konusu Türkiye de geçen yada bir bölümü diyelim filmleri rahat izleyemiyorum.Acaba nerden çarşaflı çıkıcak ,başı örtülü bide hep Eminönüye gidilir….. Bundan yaklaşı 3 ay önce haberlerede çıktı Mina Sorvino en güzel tatil yerlerimizden biri olan Bodrumda film çekmiş işin komik tarafı bodrum çöl ve araplar vardı.Sonuçta film çekmek için devletten izin almaları gerekiyor yetkiler hiçmi senaryoya bakmaz sonrada kendimizi yetirince tanıtamıyoruz oluyor tabii tanıtamazsın …. Sinema tanıtımda en büyük güç bence 25 senelik hayatım boyunca bir kere Amerikaya gitmedim eğitim sisteminden, geleneklerine,yeme alışkanlıklarına, diş sigortaları bile var…Ayrıca gece yarısı expressinin trailerini izledim bıyıklı Türk polisi olmaz sonra en iyi senaryo oscarı almış. Esas konuya gelelim Peter Jackson tarafsız bir şekilde filmi çekeceğine inanıyorum inanmalıyız…ne kaybederiz zaten kötülenmeye alışığız..

 22. SirEvo dedi ki:

  >http://cineshoot.blogspot.com/2010/01/turkun-turkiyenin-dusman-filmler.html

 23. hedehödö dedi ki:

  >Hayalimin bir köşesinde ataçla tutturduğum bir proje. İçimde uktedir.

Yorum yapın

Arts Blogs