Alice ve nicesi, 3D’ye boğuluyoruz…


3D-4D-5D derken az önce bir 6D yazısı okudum. Yok artık dedim. Ulen biz daha 3 boyuta alışamadık, adamlar Romanya’da 6 boyuta geçmişler. Şaka gibi bir şey gerçekten. 6D’nin 5D’ye oranla göze çarpan ilk farkları ise daha büyük bir salon, daha uzun bir film ve 5D’nin getirdiği koku, su, duman gibi metaryallerin daha sık kullanılması imiş. Aslında şu 5D olayını İzmir’de bir yerlerde keşfetsem hiç çıkmayacam da, yok bulamıyorum. Gerçi bizim neyimize 5D’si 6D’si. Daha 3D’yi sindiremedik içimize. Avatar’a gidecez, hâlâ gidecez. Ne zaman gitçez, hani?

Yapımcılar 3 boyutlu filmlerin kaymağını özellikle Avatar’da görünce, 2010 senesi bu açıdan epey eğlenceli geçecek gibi duruyor. En az 11 tane 3D film vizyona girecekmiş Amerika’da. E az bile aslında. Ellerinde bu teknoloji var. İzleyici potansiyeli de had safhada. Varsın yapsınlar. Money olarak geri döneceği kesin.
Peki bu 11 filmin arasında neler mi var?
En başta Tim Burton hayranları dahil çok fazla kişinin 14 gözle beklediği Alice in Wonderland geliyor. 300, Dawn of the Dead ve Watchmen filmlerinin yönetmeni Zack Snyder de 3 boyut kurbanlarından. Guardians of Ga’Hoole adındaki animasyon filmi Sonbahar’da izleyiciyle buluşacak.
Ama beni en çok meraklandıran ise o efsane Piranhalar’ın remake’i olan “Piranha 3-D” adındaki iliklerimizi kurutacak film. Bunu 3 boyutlu izlemek harbiden “bir şey” ister. Amanın!
Bunlar dışında seriye bağlayan Testere‘nin de 7. filmi ve 1500 kere tekrarı çekilen 13. Cuma da 3 boyuttan nasibini alacaklar arasında.
Hepsini tek tek izlemek ister insan ama bunları izlemeye gidip aç kalmak da var işin ucunda…
Neyse, şimdiki hedef Yahşi Batı, umarım sonuç hüsran olmaz. Görüşmek üzere.


3 Comments

 1. sy dedi ki:

  >terminator 2'yi de isterük.

 2. Allegra'nde dedi ki:

  >avatar çıkışı gözlüğü kendime saklamakla iyi etmişim desene 🙂

 3. SirEvo dedi ki:

  >@sy
  Söylerim. 😀

  @Allegra'nde
  Bunlarda da verirler gözlük zaten. =)

Yorum yapın

Arts Blogs