Adele’nin Olağanüstü Maceraları (2010)

Fransız sineması ile fantastik ögeleri biraraya getirdiğimde ilk aklıma gelen film nedense Angel-A‘dır. Belki yakın bir zamanda izlediğim için, belki bu türde fazla Fransız filmi izlemediğim için belki de o türün en iyilerinden biri olduğu için, bilemiyorum.
İşte o filmin yönetmeni Luc Besson, (ki sadece Angel-A değil, Transporter, Taxi, Banliyö 13 serisi ile 5. Element, Nikita ve Leon gibi efsanelerin de arkasındaki isimdir kendisi) Jacques Tardi‘nin aynı adı taşıyan çizgi romanlarından hoş bir uyarlama yapmış beyazperdeye.

Luc Besson‘un hem yönettiği hem senaryosunu uyarladığı hem de yapımcılığını üstlendiği filmin başrolünde ise sadece 2 yıldır oyunculuk yapan 30 yaşındaki güzeller güzeli Louise Bourgoin yer alıyor. Bourgoi, 2008 yapımı La fille de Monaco (The Girl from Monaco)‘da gerçekte de yaptığı mesleği olan hava durumu sunucusu karakteriyle başlamış kariyerine. İleride de bol bol göreceğimizi sanıyorum. Çekiciliği olsun, oyunculuğu olsun çoğu “oyuncuya” göre bir hayli ileride.
Bourgoin’in yanında ise eğlenceli karakterlerle dolu bir kadro var. Mathieu Amalric, Gilles Lellouche, Jean-Paul Rouve, Nicolas Giraud ve muhteşem makyajıyla Esperandieu amcayı canlandıran Jacky Nercessian.

Filmimiz 1900’lerin hemen başında geçen fantastik bir hikayeyi anlatıyor. Müzedeki bir yumurta, uçan nesneler, Mısır firavunları falan derken mizahi anlatımı ve içine çeken tiplemeleriyle rengarenk bir film merhaba diyor ve sonuna kadar hiç sıkmadan devam ediyor.
Aslında konunun müthiş bir çekiciliği yok ama öyle güzel ve izlenesi karakterler yaratmışlar ki, filmden aldığınız keyif bir an olsun düşmüyor.

Karakterlerin yanında arkadaki müzikler, aralara serpiştirilen espriler ve baştan sona mükemmel olmasa da çizgisini bozmayan mizah, kostümler ve mekanların canlılığı ve pek tabii ki oyunculukların cuk oturması.
Adele’nin bu kendine has maceralarını izlemek, tarihte biraz geriye gitmek isterseniz, eğlenceli ve kafa yormayan bir film ararsanız Les aventures extraordinaires d’Adèle Blanc-Sec tam size göre efendim. Benim notum; 7,5/10

Bu arada eğer bu filmi izleyip de hoşunuza gittiyse yine bir Fransız yapımı olan Micmacs’ı da izlemenizi tavsiye ederim. Geçenlerde yazmıştım hatta, şöyle buyurun…


One Comment

  1. burkay dedi ki:

    >Çok güzel filmdi. Eğlenmiştim.

Yorum yapın

Arts Blogs