83. Oscar Ödüllerinde İngiliz Rüzgarı

Uğruna uykumuzdan çaldığımız, sabahın 7’sine kadar gözümüzü kırpmadan izlediğimiz, dünya çapında yüz milyonlarca takipçisi olan, Hollywood ve sinema piyasasının en prestijli ödülleri olarak kabul edilen, izleyenin bir izlemeyenin bin pişman olduğu (şakaydı) Oscar ödülleri sonunda dağıtıldı, biz de muradımıza erdik.

Bu yıl 83. kez dağıtılan Oscar ödüllerinde tam bir İngiliz tarihi esintisi vardı. Baba ödüller olarak kabul edilen 5 ödülden 4’ünü (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu) kapan The King’s Speech adeta geceye damga vurdu ve korkulan olmayarak sadece 3 ödül alan The Social Network’ü aciz bıraktı. Onların da en önemlisinin En İyi Uyarlama Senaryo olduğunu düşünürsek keyifli bir geceyi geride bıraktık diyebiliriz. Tabii Inception faktörü de var ama onun yerini kalbimizde ayırdığımızdan hiç ümitli değildik. Öyle de oldu. Inception 4 ödül almış gibi gözükse de, önemlilerden kendine pay çıkartamadı. Belki de tarihe geçen olayını ise True Grit yaşadı. 10 dalda birden aday olup 0 çekerek hiçbir ödül alamadı.

Oscar’dan önce yazdığım tahmin yazısında 15 tahminde bulunmuştum. Bunlardan 9’unu tutturarak da kişisel rekorumu kırdığımı belirteyim. Gerçi ben o yazıyı yazarken The Social Network’ün ön plana çıkacağını düşünmüş (lobiler falan diyip, hiç istemeyerek de olsa bazı ödülleri kafadan o alır diyordum) ama şöyle de bir not düşmüştüm;
“En çok istediğim ise The King’s Speech’in ön plana çıkması nedense. Acayip kanım ısındı filme. Oyuncular, hikaye falan her şeyiyle şahane bir film.”
Yine aynı yazıda, filmin İngiliz tarihini anlatması sebebiyle es geçilecekse eğer En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü Christian Bale‘in alacağını, aksi halde mutlaka Geoffrey Rush‘ın kazanması gerektiğini de eklemiştim. Geoffrey babanın ödül almamasına epey üzülsem de diğer dallardaki ödüllerle Akademi gönlümü aldı diyebiliriz.
Natalie Portman ve Colin Firth için diyecek pek bir söz yok sanırım. Adamın alnını karışlarlar. Tıpkı geçen seneki C. Waltz, Jeff Bridges ve Sandra Bullock gibi sürprizsiz, alacakları 100 km’den belli olan olağanüstü iki performans ve net iki ödül. Bayana ise pek bir şey diyemeyeceğim. Adayların çoğunu izlemedim ama haketti gibi Melissa Leo.

Neyse efendim. Daha fazla uzatmayayım. Sonuç olarak bir Oscar’ı daha geride bıraktık. Benim açımdan gayet adil bir tören oldu. Tabii ki farklı düşünceleri ve istekleri olanlar, ödül alanların haketmediğini düşünenler olacaktır ama yapacak da bir şey yok, önümüzdeki maçlara artık. Bu arada törenin başlangıcındaki o James Franco & Anne Hathaway’li muhteşem videoyu da hemen paylaşmak lazım. Arşivde dursun. Şahane bir işe imza atmışlar. Tabii sunuculuklarının aynı kalitede olduğunu söyleyemeyeceğim. Ricky Gervais’in Altın Küre’deki 2 muazzam performansından sonra “o ve diğerleri” olmuş durumda. James Franco çok odundu, Hathaway de çok fazla güldü. Ortasını bulup idare edemediler hiç. Ama Franco’nun bol bol tweetlediği görüntüler güzeldi. Özellikle ilk açılıştaki sahneye çıkışlarını aktarması süperdi. Töreni izlerken elinde telefonla kayıt yaptığını farketmiştim ama 1-2 saat sonra o görüntüye ulaşmak ayrı bir tad verdi.

İşte 83. Oscar töreninde ödül kazananların tam listesi… (Listeyi Oscar’ı izlerken hazırladığımı düşünürsek ufak yanlışlıklar olabilir. O yüzden kusura bakmayın.)

En İyi Film:
The King’s Speech
En İyi Yönetmen: Tom Hooper – The King’s Speech
En İyi Erkek Oyuncu: Colin Firth – The King’s Speech
En İyi Kadın Oyuncu: Natalie Portman – Black Swan
En İyi Orijinal Senaryo: The King’s Speech
En İyi Uyarlama Senaryo: The Social Network
En İyi Yard. Erkek Oyuncu: Christian Bale – The Fighter
En İyi Yard. Kadın Oyuncu: Melissa Leo – The Fighter
En İyi Animasyon: Toy Story 3
En İyi Kurgu: The Social Network
En İyi Görsel Efekt:
Inception
En İyi Görüntü Yönetmeni: Inception
En İyi Sanat Yönetimi: Alice in Wonderland
En İyi Kostüm: Alice in Wonderland
En İyi Makyaj: The Wolfman
En İyi Şarkı: Toy Story 3
En İyi Müzik: The Social Network
En İyi Ses: Inception
En İyi Ses Miksaj: Inception
En İyi Yabancı Film: In a Better World
En İyi Belgesel: Inside Job
En İyi Kısa Film: God of Love
En İyi Kısa Film-Animasyon: The Lost Thing
En İyi Kısa Belgesel: Strangers No More

Not: Blogdaki “En İyi Film Oscarı Kime Gider?” oylamasını %37 civarında oy toplayarak The King’s Speech kazanmış. CineShoot takipçileri arasında bolcana Akademi üyesi var sanırım. 😛 Zoraki Kral’ı takip edenler ise sırasıyla; Inception (%28,7), The Social Network (%14,81), Black Swan (%13,89).


Yorum Yapın

Arts Blogs