62. Emmy Ödülleri – En Adaletli Ödül Töreni

Son birkaç yıldır takip ediyorum Oscar, Altın Küre ve Emmy ödül törenlerini. Belki de daha önceden durum farklıydı ama benim gördüğüm kadarıyla özellikle dizilerin kapıştığı Altın Küre ve Emmy‘lerde bazı dizilerin mutlak galibiyeti söz konusuydu. Artık törenlerin hiçbir ekstrası, hiçbir komedisi kalmamıştı. Her sene Mad Men, 30 Rock ve The Office dizilerini çıkartıp ödülleri aralarında dağıtıyorlardı.
Bu sene ise işler değişti. Tamam, Mad Men yine aldı En İyi Drama ödülünü ama onu da savaş zaiyatı olarak görebiliriz çünkü ödül alan diğer dizi ve oyuncular o kadar adaletli oldu ki, o sahneye çıkıp ödülleri ben verecek olsam ancak bu kadar iyi bir dağıtım yapardım. Doğru, haklısınız, Dexter’a en az 2 ödül verirdim belki ama son zamanlarda izlemeye başladığım ve kafadan ilk 5 dizime dalış yapan Breaking Bad’in ödülleri toplaması da en az Dexter kadar heyecan ve mutluluk getirdi.

Her kategoride kendi yorumunu yapmak daha iyi olacak sanırım. İşte bu yıl 62.’si düzenlenen Emmy ödüllerinin sahipleri…

KOMEDİ
En İyi Dizi: Modern Family
En İyi Erkek Oyuncu: Jim Parsons, The Big Bang Theory
En İyi Kadın Oyuncu: Edie Falco, Nurse Jackie
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jane Lynch, Glee
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Eric Stonestreet, Modern Family
En İyi Yönetmen: Ryan Murphy, Glee (Pilot)

Sağ sütunun en tepesinde “İzleyin, İzletin” diye bir kısım var. 3 adet dizi yer alıyor orada. Sons of Anarcy, Luther ve bu senenin açık ara en iyi komedisi Modern Family. İşte o Modern Family, benim izleyin izletin diye direttiğim, üstüne uzuncana bir yazı yazdığım Modern Family gözlerden kaçmamış ve En İyi Komedi Dizisi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülmüş.
Aslında tören başlarken muhteşem bir skeç yaptılar. Skeç Modern Family kadrosu üzerineydi ama yanlarına Family Guy’dan Stewie ve yakışıklı George Clooney de katılmıştı. Hani olur da bu kadar iyi olabilirdi bir skeç. Yerlere yattım gülmekten izlerken. Müthiş yapmışlar. Onu da ayrıca izlemenizi tavsiye ederim. İlerleyen saatler veya günlerde o videoyu bulabilirsem de kesinlikle paylaşacağım. Kısacası bu 2 ödül cuk oturmuş.

En İyi Erkek Oyuncu dalında ise adaylar açıklandığında “kesinlikle o kazanmalı, ama Alec Baldwin’e verirler yine” dediğim TBBT’nin muhteşem silahı Sheldon vardı başrolde. Önce başka bir ödülü vermek için sahneye geldi. Ardından 3 sezondur hakettiği, geçen sene aday olup alamadığı ödülü bu sefer çatır çatır aldı. Ne kadar sevindim anlatamam.
En İyi Kadın Oyuncu dalında ise Tara ile Jackie vardı. İkisi de sevdiğim dizilerin sevdiğim başrol oyuncuları ve iki dizi için de tavsiye yazıları yazmıştım, izlemenizi önermiştim. (bkz. Tara, Jackie). 15 farklı karakteri aynı dizide canlandıran Tara zaten Altın Küre’yi kazanıp bizleri sevindirmişti. Bu sefer de Jackie’ye verdiler ödülü ve gecenin en güzel sürprizlerinden birine imza attılar. Edie Falco bile inanamadı duruma. Ne oluyoruz modunda sahneye çıktı, bu hayatımın en saçma anı dedi. Yazıklar olsun size bu ödülü bana verdiğiniz için triplerindeydi hatta. Ama canlandırdığı karakter itibariyle de hakettiğini hepimizi biliyoruz zaten.
Diğer 2 ödül, “kazanırsa üzülmeyeceğim” diziye, Glee’ye gitti. Zaten törenin başlangıcını da Glee ekibiyle yaptılar. Yanlarına Tina Fey, Lost’tan Hugo da katıldı ve “Glee geliyor, açın yolu” modunda bir başlangıç izledik. O başlangıçtan sonra, Amerikalıların bu sene acayip abarttığı Glee’nin bütün ödülleri toplayacağını düşünüp biraz yüreğim burkulmuştu ama neyse ki beklediğim gibi olmadı ve belki de o dizide en hakeden isim Jane Lynch aldı ödülü. Kadını 1-2 bölüm izlemem bile o ödülü hakettiğini söylememe yeter sanırım. Ama o kadar, gerisi bomboş bir dizi maalesef, kusura bakmayın arkadaşlar.

DRAMA
En İyi Dizi: Mad Men
En İyi Erkek Oyuncu: Bryan Cranston, Breaking Bad
En İyi Kadın Oyuncu: Kyra Sedgwick, The Closer
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Aaron Paul, Breaking Bad
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Archie Panjabi, The Good Wife
En İyi Senaryo: Mad Men
En İyi Yönetmen: Steve Shill, Dexter (The Getaway)

Drama’da ise ortak bir görüş hakimdi. Mad Men tüm ödülleri silip süpürecek ve Dexter, Breaking Bad gibi diziler öyle dışarıdan bakacaktı. Bu yıllardır böyle oluyordu, ama Emmy’de değil. Altın Küre’de ödüllere ambargo koyan Mad Men, Emmy’de sadece En İyi Drama’yı alıyor, En İyi Erkek Oyuncu’yu 2 senedir Breaking Bad’e bırakıyordu. Yine aynısı oldu. Mad Men beklenenleri boşa çıkartmayıp yine En İyi Drama ödülünü aldı. Aldı ama haketti mi? Keşke ona da başlasaymışım zamanında diyorum. Yahu bir dizi bu kadar antipatik olabilir mi? Tek bir bölümün 5 dakikasını falan izleyip bırakmıştım altyazı senkronu yüzünden. O zamandan sonra da dönüp yüzüne hiç bakmadım. Onun yerine Breaking Bad’e başlayıp müthiş bir diziyle karşılaştım ama Mad Men nazire yapar gibi yine aldı ödülü. 3 diziyi birden (Dexter, Breaking Bad, Mad Men) izleyen ve hepsini beğenen birisine sorduğumuzda ise aldığımız cevap aynıydı; “bu yıl haketmedi”. Neyse, alsın varsın. Gece o kadar güzel başlayıp, o kadar güzel devam etti ve o kadar güzel noktalandı ki, zaten umudumuzu kestiğimiz ödülü Sinirli Adamlar’a kaptırmak o kadar da koymadı.
Dexter ve Breaking Bad arasında kaldım Emmy’e kadar. Dexter zaten favori dizim olduğundan en az 1 ödül almasını istiyordum. Bu en iyi dizi olur, en iyi aktör olur, farketmez. Ama onun yerine Breaking Bad’i seçtiler. Altın Küre’de sevindirdikleri Dexter o zaman keldi, şimdi saçlarıyla gelmiş törene. Ödülü de yavaş yavaş efsane olmaya ilerleyen Bryan Cranston‘a kaptırdı. Kaptırdı ama en az Dexter almış kadar sevindim. Onun üstüne bir de “biaaaaaaaç”ıyla “yo yo”suyla Aaron Paul kapınca En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü, işte en adaletli ödül töreni budur dedim içimden. Bunların üstüne bir de En İyi Misafir Oyuncu dalında Dexter’dan John Lithgow tıpkı Altın Küre’deki gibi alınca ödülü, yanlarına bir de Steve Shill En İyi Yönetmen ödülünü alınca efsane parçamız çaldı ve gecenin bütün taşları yerine oturdu. Teşekkürler Dexter, Teşekkürler Breaking Bad.


TV FİLMİ VE MİNİ DİZİ
En İyi Mini Dizi: The Pacific
En İyi TV Filmi: Temple Grandin
En İyi Erkek Oyuncu: Al Pacino, You Don’t Know Jack
En İyi Kadın Oyuuncu: Claire Danes, Temple Grandin
En İyi Yönetmen: Mick Jackson, Temple Grandin

Bu Tv Filmi ve Mini Dizi olayına bu kadar uzak kalmamız iyi olmamış. Temple Grandin diye bir film çıktı meydana ve ödüllerin tozunu attı. Ne varsa aldı, bizleri de merak içinde bıraktırdı. IMDb puanına bakıyorsun, kafadan ilk250’ye girecek güçte. Temple Grandin isminde bir vatandaşın hayat hikayesini anlatmışlar ve hayat hikayesi anlatılan Grandin de töreni takip edenler arasındaydı. Hatta En İyi Tv Filmi ödülünü aldığında o da sahneye çıktı ve annesini ayağa kaldırtarak gözleri yaşartmaya sebep oldu. Filmin henüz çevirisi de yok ama merak o kadar üst düzeyde ki, bodozlama izlemek istiyorum İngilizce altyazıyla.
Bunun yanında bir de Pacific vardı. Ki bana göre gecenin en büyük ironisi sürdü gece boyunca. İroni neydi derseniz, yayını E2’den takip ettim ben ve E2 kanalı her reklam arasına bu diziyle başladı, bu dizinin reklamını yaparak. Son bölümlere yaklaşmış artık dizi sanırım, onu gösteriyorlar sürekli. Bu arada Mini Dizi ödüllerine geçildiğinde bir sürü dalda adaylığı olan bu dizi hiçbir dalda ödül kazanamadı. Ama her reklam arasında da onun adını duymaya devam ettik. Ben en sonunda bir tweet attım ve olan oldu. 2 mini dizinin (büyük rekabet) olduğu En İyi Mini Dizi dalında ödülü verdiler kendisine. Eh, %50 şansının olduğu bir dalda da kazansın artık, sevinsin Tom Hanks diyip aşağıladık. (Türklere attıkları çamurdan beri izlemeyi bırakmıştım, zaten sıkıcıydı, nasıl aldı hayret)

Ödüller böyle, kazananlar da ödülleriyle aşağıda.


Adayları merak ediyorsanız…


13 Comments

 1. darkruse dedi ki:

  >Gerçekten de öyleydi. Sabah kalkıp hemen kazananlara baktım ve rüyada olduğumu falan sandım hâlâ. Ancak Mad Men'in dramayı aldığını görünce anladım rüyada olmadığımı. 😀 Bu nasıl iş dedim izlediğim ve hakettiğini düşündüğüm her dizi ve oynucu ödül almış. Tebrik ediyorum hepsini ve Breakin Bad niye bu kadar geç başlayacak ulaaan diye bir serzenişte bulunmak istiyorum. 🙁

 2. SirEvo dedi ki:

  >Mad Men dediğim gibi savaş zaiyatı darkruse. 😀
  Bu arada cidden ya, Temmuz 2011 nedir? (bu arada bıyık altından gülüyorum, daha 2. sezonun 9. bölümündeyim ben.)

 3. Telekinesis dedi ki:

  >Modern Family süper eğlenceli bir diziydi ve aldığı ödülleri hak ediyor. Sofia Vergara ödül alsaydı epey sevinirdim ( Bana ne oluyorsa ? sanki gece beraber kutlama yapacaz 😀 )

  Mad Men güzel dizi heleki ilk 3 sezonu süperdir. 4. Sezonda bir numara görmedim daha şu an için epey sıkıcı geçiyor. Birde bazıları merak ediyor ''Mad Men niye kasıp kavuruyor ?'' diye. Hocam Amerika Birleşik Devletlerin kendi hikayesini anlattığından kasıp kavuruyor. Bu kadar basit.

  Gelelim Dexter'a
  4.Sezon ne kadar kızsamda Dexter'a bir solukta izledim hiç heyecan kesilmedi. En iyi dramayı ve en iyi erkek oyuncuyu alamadığına üzüldüm. Dexter Morgan(Michael C. Hall) seviyoruz seni aga.
  John Lithgow (Arthur Mitchell) ödülünü sonuna kadar hak ediyor. O kadar iyi rol çıkardıki, yolda görsem gebertirim herifi.

 4. SirEvo dedi ki:

  >Sofia Vergara alsa ben de sevinirdim epey ama dediğim gibi o kadar istediğim adaylara gitti ki, onu da görmezden geliyoruz. 😛

  Mad Men için denilen şey yapımcılarıyla Emmy'nin yahudilikte birleşmesi ve sürekli bu yüzden ödülü alması. Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama bir diziye her sezon aynı ödülü vermek de bana saçma geliyor. Bu kadar iyi olamaz dedirtiyor, hele ki Dexter gibi Breaking Bad gibi rakipler varken. Yine de dediğin gibi kendi hikayelerini anlattılar mı gaza geliyorlar. bkz. The Hurt Locker.

  John Lithgow'u sokakta görsem kaçarım ben ya, sağı solu belli olmaz onun. 😀

 5. Syhn dedi ki:

  >artık kesinleşti modern family izlenecek..
  ve emmy nin tekrarları bi kaç dakika sonra.. onuda unutmamam lazım..
  🙂

 6. SirEvo dedi ki:

  >Modern Family izlememek büyük eksiklik Syhn. İlk fırsatta izle. 🙂

 7. sophie'nin dünyası dedi ki:

  >mad men gerçekten iyi bir dizi. evet adamlar kendilerine ait olan bir şeyi anlattığı için kadrolu ödüllü yaptılar bu diziyi ama bu aynı zamanda haketmediği anlamına da gelmez.kostümler,müzikler,diyaloglar…müthiş emek var o dizide.
  beni en çok üzen dramada en iyi erkek oyuncu ödülü oldu, tamam bryan craston gerçekten haketti ama bu da hugh laurie'nin haketmediği anlamına gelmez.adam daha ne yapsın,kıçını mı yırtsın, bilidğin süper oyuncu işte.
  mad men nasıl ki hakkının yanısıra amerikan olmasıyla ortalığı silip süpürüyorsa, hugh laurie de iyi olmasına rağmen ingiliz olması nedeniyle her sene mağlup!

 8. SirEvo dedi ki:

  >House da iyidir de, Dexter ve Breaking Bad varken o almıyor diye hiç üzülmem vallaha. 😀

 9. sophie'nin dünyası dedi ki:

  >Dexter ve Breaking Bad iyi,diyecek laf yok,o ayrı.Dizi olarak House onlardan uzak.

  Ama oyuncu kategorisinde Hugh Laurie'nin hakkı yeniyor bence.

  Ha Bryan Carston haketti ama üçüncü oldu be kardeşim bu ödül…

 10. SirEvo dedi ki:

  >House'u yıllardır es geçiyorlar. Sebebini çözemedim ben de. =)

 11. Edizliv dedi ki:

  >breaking bad ide şu blogda Luther,modern family ve sons of anarchy gbi bir anlatırsan izlenebiliritesine göre indirsem nsl olur:D

 12. SirEvo dedi ki:

  >O anlatılmaz yaşanır.
  Yazmama gerek yok. Az önce 3×07 izledim mesela, efsane direk. Müthiş bir bölüm.
  Dizinin türünü ve hikayesini beğenirsen 1 haftada 3 sezonu bitirirsin, o derece müthiş bir dizi.

 13. Edizliv dedi ki:

  >gerçekten 3. sezona geçtim 3 günde:D İnanılmaz bir diziymiş…3. sezon bitti sanırım..umarım 4. sezon gelir..;:D
  buda ii çıkınca sons of anarchy i izlemek farz oldu…

Yorum Yapın

Arts Blogs