Zombieland (2009) – Eğlenmek İsteyene…

Adventureland filminden tanıdığımız Jesse Eisenberg, en son 2012’de çatlak bir rolde izlediğim, Seven Pounds filmindeki kör adam rolüyle herkesin kalbini kazansa da şimdiye kadar onlarca filmde izlediğimiz Woody Harrelson, kamera karşısında sadece 5 senedir izlediğimiz güzel bir hatun Emma Stone ve Little Miss Sunshine‘daki rolüyle Oscar’a aday gösterilen, My Sister’s Keeper‘daki şahane rolüyle de tekrar dikkatleri üzerine çeken, henüz 14 yaşındaki Abigail Breslin. Filmi baştan sona bu 4 isim götürüyor. Bir de ünlü biri kendini oynamış ama onun spoilerını vermek istemedim. İzlerken karşınıza çıktı mı daha bir eğlenceli oluyor.

Zombieland, çekimleri 42 günde tamamlanmış bir zombi filmi. Ama eğildiği konu gerilim değil de, zombilerle eğlendirme. Ve sizi temin ederim bunu çok iyi yapıyor.
Simon Pegg, Nick Frost ikilisinin coşturduğu, yine aynı tür olan Shaun of the Dead’i hatırlamayan yoktur. İşte, yönetmenimiz Ruben Fleischer da bu filmden esinlendiğini açık açık söylemiş.
Televizyon dizisi olması için yazılmaya başlanan senaryosu, film yapma fikrinin ortaya atılmasıyla tekrar gözden geçirilerek değiştirilmiş ve önüzüme çok güzel zaman geçirebileceğimiz bir film sunulmuş.

Yaşayan herkesin zombi olarak hayatlarını sürdürdüğü bir dünyada, yolları kesişen 4 karakterin başından geçenler, 1.5 saate yakın bir sürede mizahi bir dille anlatılmış. Ara sıra tansiyon birazcık artsa da, filmin ilk amacının komedi olduğu her halinden belli. Ki bunu da gayet iyi başarıyor. Senaryosunu Rhett Reese & Paul Wernick ikilisinin yazdığı filmin 23 milyon dolar gibi minik bir bütçesi var. 90 milyon dolar civarında da hasılat elde etmişler. 1.5 aylık bir çalışma, çok göz önünde olmayan oyuncular, ufak bir bütçe, zombi teması. Eğlenceli bir 1 saat 28 dakika geçirmek isterseniz ilk izleyeceklerinizde olsun. Ben çok beğendim ve notumu da 8 olarak verdim.

Bu aralar izlediğim filmlerle ilgili bir şeyler yazamıyorum ama film de izleyemiyorum hiç nedense. Eski performanstan eser yok. Enjoy the little things mantığıyla, hiç yoktan kısa bir şeyler yazayım istedim şu filmle ilgili. İzledikçe yazmaya devam artık…


4 Comments

 1. benay dedi ki:

  >ben de incelemeiştim dediğin gibi eğlenmek isteyenler için iyi bir seçenek 🙂

 2. vordven dedi ki:

  >Filmin açılış jeneriği de çok iyidir. Hatta filmin genelinin önüne geçmiştir diye düşünüyorum. Bundan 5-6 yıl sonra bana "Zombieland ile ilgili aklına gelen ne var" diye sorsalar; hımmm..zombiler, Bill Murray ve açılış jeneriği derdim sanırım… 🙂

 3. SirEvo dedi ki:

  >@vordven
  Evet, zaten film sırasında çıkan kurallar ayrı bir hava katmış filme bence. 🙂

 4. hedehödö dedi ki:

  >Çok eğlendim bu filmde, edilecekse böyle bir film tavsiye edilmeli 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs