Zincirsiz – Django Unchained (2012)

< style="text-align: justify;">Tarantino tarzıyla ilk tanıştığım dönemde sinemadan nasıl bir beklentim vardı net hatırlamıyorum ama kesinlikle bana hitap etmiyordu. İzlediğim Pulp Fiction’dan insanların aldığı keyfin yüzde 10’unu alamamıştım belki. Neyini seviyorlar, neden bu kadar övüyorlar, nedir taptıkları yönü diye merak edip durmuştum. Ancak aradan geçen yıllarda öyle saçma sapan, öyle manasız filmler izledim ki, hatta ve hatta öyle kendini tekrar eden filmler, bir zamandan sonra insan farklı bir iş izlemek için 40 takla atmaya başlıyor. Farklı, kendine has havası olan bir film izlemek için dünyaları verebileceğini farkediyor.

Quentin Tarantino‘nun yazdığı veya yönettiği filmleri listelemeye, Akademi’nin yıllardan beri gözardı ettiği filmleri tekrar şuraya not düşmeye gerek olduğunu sanmıyorum. Son filmi Inglorious Basterds‘tan sonra kendisine bir kat daha sempati beslediğim adamın 3’lemenin ikinci halkası dediği Django Unchained için de uzun uzun konuşmaya ihtiyaç duymuyorum. Sinemada şu sıralar görülecek bir film arıyorsanız, bana kalırsa Zincirsiz ilk sıraya koyulmalı.

Bir kelle avcısının, Waltz’un bir kez daha muhteşem canlandırdığı bir adamın hikayesiyle başlıyor film. Karakterimizin tek amacı, başına ödül konan kanun kaçaklarını yakalamak ve öldürmek. Öldürüp başlarına konan ödülü cebe indirmek. Ancak yeni görevinde yanına bir adam gerekiyor, bu öyle bir adam ki, o dönemde canının değeri belki de bir domuzdan daha aşağıda olan bir adam. Bir zenciden yardım almaya gidiyor ve tanıştığı Django’yla tekrar tekrar izlenesi bir maceraya atılıyor.

Tarantino, tarihi tekrar yazdığı Soysuz Piçler’den sonra biraz daha geriye gidip kölelere, vahşi batıya ufak bir selam çakmış. O dönemi bir de benim ağzımdan dinleyin a dostlar demiş seyirciye. Yanına yine almış Christoph Waltz‘u, yine almış Samuel L. Jackson‘ı. Jamie Foxx‘un başrolünü üstlendiği filmde kötü adam olarak da Leonardo DiCaprio yer alıyor. Ancak Waltz ve Samuel amca öyle güzel oynamışlar ki, karakterleri öyle güzel yazılmış ki, DiCaprio ve Fox maalesef epey arka planda kalmış.

Müzikler bence bir filmin olmazsa olmazıdır. Haneke’nin başyapıtı Amour‘u istisna olarak kabul edersek, bir filmde sağlam müzik olmadı mı benim aldığım keyif ciddi manada düşüyor. Zincirsiz’deki müzikler ise nasıl desem, filmi baştan sonra birkaç izlemeye değecek kadar dinlenesi. Yani sırf o müzikler için bile birkaç daha izleyebilir ve birkaç kez daha aynı tadı aynı keyifle alabilirim. Tarantino nasıl yapıyorsa, her filminde müthiş bir seçim yapıyor. Sahnelere cuk oturmasının yanında, alıp götürüyor sizi müzikler.

Hikaye zaten Tarantino’nun beyninden çıktığından benim tartışacak pek bir şeyim kalmıyor. Adam yazmayı biliyor. Doğuştan yetenekli, belli. Bu hikayeyi filme yedirecek oyuncuları da cımbızla seçip epik müzikleri de serpiştirdi mi, alın size Django Unchained.

Altın Küre ve BAFTA‘da En iyi Senaryo ve En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini hakkıyla götüren film, Oscar’da da 5 dalda aday gösterildi. En İyi Film ödülü için belki şansı az ama bana kalırsa En İyi Senaryo’yu almalı. Tarantino cidden fark yaratıyor bu konuda ama yıllardır Tarantino’yu üzen Akademi’deki yaşlı amcalar bir kez daha es geçeceklerdir diye tahmin ediyorum. Bunun yanında Waltz’un ödülü kesin gibi duruyor yine. En başta ödülünü verip yerine oturturlar yine.

Tarantino yine yapmış. Yine farkını belli etmiş. Oyunculuklar, hikaye, müzikler ve atmosferiyle 165 dakikalık bir şölen sizi bekliyor. Tarantino’nun o kendine has tarzını seviyorsanız tereddüt etmeden izleyin ancak Tarantino’ya alışkın değilseniz bunun o sıradan filmlerden olmadığını da aklınızdan çıkarmayın. 9/10


8 Comments

 1. hayal kahvem dedi ki:

  SirEvo, ben var ya, abartı vaziyette taraftar ruhlu biriyimdir. Benden ne hakim olabilir mesala, ne köy ne kasaba:) Sevdim mi kusur görmem asla. Tarantino filmlerine Kill Bill ler sebebiyle giriş yapmıştım. O intikam ikilemesine tek kelimeyle bitmiştım. Sonra diğerlerini seyrettim. Bi de film denilince, müzik ve muhabbet olacak tamam mı? Tam benlik Tarantino filmleri yani öyle söyleyeyim. Şimdi siz ne güzel yazmışsınız böyleyken böyle bu film diye… İnanın ben, neden Tarantino’nun bu filmini de sevdiğimi açıklayacak bi kelime edemem. Tarantino yapmışsa, illa güzeldir diye zihnime işlemişim. Bütün dünya, bu film çok beter dese bile, taraftarıyım ya, kulaklarım mühürlü, asla böyle olumsuz lakırtıları dinleyemem:)

  Neyse, Zincirsiz için siz güzel şeyler yazmışsınız. Sevindim. Tarantino taraftarı olarak teşekkür ederim:)

  • SirEvo dedi ki:

   Taraftarlık herkesin ruhunda vardır aslında ama mevzu bahis filmler oldu mu ben onu yapamıyorum yav.
   Kendimce bir eksiğini görürsem söylemeden duramıyorum. Fakat Tarantino cidden buna izin vermiyor. Adam yapıyor işte.
   İzleyeceksin, deliler gibi eğleneceksin, sonra da millete izletip eğlendireceksin. Bu kadar basit.
   Sıcacık yorum için teşekkürler!:)

 2. ediz dedi ki:

  SirEvo bunca zaman hep sen tavsiye verdin…Bugün birtane bollywood filmi izledim.Seninde hollywood harici filmi merakını bildiğim için seninlede paylaşmak istedim.Kesinlikle Enfes bir film.” MY NAME IS KAHN”…
  Bugün izledim filmden bahsetmeyeceğim…Fırsat bulursan muhakkak izle

  • SirEvo dedi ki:

   Mayıs ayında 2. yılı dolacak, o kadar zamandır bekliyor izlenmeyi ediz. Uzun süresi yüzünden cesaret edemiyordum. Gerçi 3 Idiots’u izleyip çok beğenmiştim ama 160 dakika cidden fazla bir süre. Ama Oscar töreni falan geçsin, en üstlere alayım onu da, ilk fırsatta izleyeyim. Teşekkür ettim.

 3. ediz dedi ki:

  Valla bende arkadaş ortamında izledim.Zamanı yüzünden çok isyan ettim ama en sonunda ya “ZENNE” yada “MY NAME IS KHAN” dediler.Bende el mahkum Kahn’a razı oldum…Bu kadar umutsuz yaklaşıp bu kadar mutlu bitirdiğim film olmamıştı.Bollywood antipatim ortadan kalktı kesinlikle.Eve gider gitmez 3 idiots ı indirdim…Karadayı dan sonra onu izlemeyi düşünüyorum..

 4. ercan dedi ki:

  9/10 HARİKA tek kelime başka söze gerek yok.

Trackbacks for this post

 1. […] her sene. Ağzından bir laf çıksın, yeni filmiyle ilgili bir detay paylaşsın diye bekliyoruz. Django da daha giriş sahnesinde kendini sevdireceğinin sinyallerini vermiş, finale kadar da doyumsuz […]

 2. […] sene. Ağzından bir laf çıksın, yeni filmiyle ilgili bir detay paylaşsın diye bekliyoruz. Django da daha giriş sahnesinde kendini sevdireceğinin sinyallerini vermiş, finale kadar da doyumsuz […]

Yorum Yapın

Arts Blogs