Yıllar Sonra Oscar’ın Kanalı Değişti

86. oscar ödülleriTelevizyon kanallarıyla ilgili pek haber paylaşmam normalde fakat konu Oscar olunca paylaşayım istedim. Yıllardır CNBC-e ve e2 kanallarından orijinal dilinde/simultane çeviriyle izlediğimiz Oscar ödül törenini bu yıl farklı bir kanalda, hatta farklı bir platformda izleyeceğiz.

Digitürk hiç beklenmedik bir sürpriz yaparak Oscar ödüllerinin bu yılki yayın hakkını satın almış. 14 Şubat – 3 Mart 2014 tarihleri arasında yayında kalacak Moviemax Oscars kanalı, Oscar ödüllerine ev sahipliği yapacak. Sansürün ve paralı yayının tavan yaptığı şu günlerde böylesine bir uygulamaya çok şaşırmamak gerek aslında. İnsanların, hatta kısıtlı bir sinemaseverin bir yıl boyunca üzerine konuştuğu ve beklediği ödül törenini paralı bir platformdan yayınlamak ne kadar doğru sabaha kadar tartışırız ama son dönemdeki uygulamalardan sonra insan kanıksıyor artık.

Ellen DeGeneres‘in sunacağı 86. Oscar Ödülleri herzamanki gibi kırmızı halıyla başlayacak ve ödüllerin dağıtımıyla devam edecek. 2 Mart’ı 3 Mart’a bağlayan gece tüm Digitürk üyelerine açık olacak kanal, 14 Şubat’tan itibaren de Oscar filmleri yayınlayacakmış tören tarihine kadar. Törenin ve kırmızı halının orijinal dilinde mi yoksa simultane çeviriyle mi aktarılacağıyla ilgili net bir bilgi göremedim. Bilen paylaşırsa haberi güncellerim.

Bu arada Oscar adayları 16 Ocak günü açıklanacak. Ayrıyetten, ekşi’de bir arkadaş Astra uydusu üzerinden yayın yapan Pro 7 kanalının töreni orijinal diliyle verdiğini yazmış. Türkiye’de Astra pek yok ama mutlaka Hotbird üzerinden de bu tarz kanallar bulunabilir. Kenarda dursun.


Trackbacks for this post

  1. […] ödül töreni yayınının Digitürk’e geçtiğini öğrenmemizin 2 gün sonrasında 2014′ün Oscar adayları da belli oldu. Listede çok büyük bir sürpriz […]

  2. […] Toparlamak adına Kazanmalı ve Kazanır adaylarımı aşağıda özetledim. Unutmadan; tören Digitürk’ten yayınlanacak haberiniz […]

Yorum Yapın

Arts Blogs