Yedi Psikopat – Seven Psychopaths (2012)

2012’nin En İyi Filmleri yazısına gelen bir hatırlatmadan sonra daha fazla bekletirsem ayıp olur düşüncesiyle Yedi Psikopat‘ın karşısına geçtim. Açıkçası yorumların abartıldığını, o kadar da mühim bir filmle karşılaşmayacağımı düşünüyordum ama Martin McDonagh beni çok güzel yanılttı.

2004 yapımı Six Shooter ile En iyi Kısa Film Oscarını kapan, ilk uzun metrajlı filmi In Bruges‘le de En İyi Senaryo dalında Oscar’a aday gösterilen Martin McDonagh, belki de “film çekse de izlesek” modunda olabileceğiniz tarzda bir adam. In Bruges’dan Colin Farrell‘ı başrole oturttuğu son filminde, yine kendi tarzını yansıtmayı bilmiş. Öyle de güzel yansıtmış ki, en iyi 2012 filmleri listesinde kendine güzel bir yer kapmayı başardı.

Yedi Psikopat adında bir senaryo yazmaya çalışan Marty, ne karakterleri toplayabilmiştir kafasında ne de hikayenin ana parçalarını. Ama yanında öyle güzel bir adam vardır ki, Sam Rockwell’in oscarlık performans sunduğu Billy öyle güzel bir beyne sahiptir ki, Marty’nin ilham kaynağı olur bir anda. Marty senaryo için en önemli karakterleri yazmaya başladığını düşündüğünde, bulaştığı belanın boyutu birazcık fazla olunca içinden çıkılmaz bir matraksiyon başlar.

Bolca kan ve küfürün seyirciyle buluştuğu Martin McDonagh filmi öncelikle sizi yerlere yatıracak bir mizaha sahip. Filme başlamadan önce bu kadar güleceksin deseler kesinlikle inanmazdım. Bunda aslında en büyük etken Billy karakterinin replikleri ve canlandıran Rockwell’in tekrar tekrar izlenesi oyunculuğu. Bunların yanına tanıdık sürüyle yüz ve cuk oturmuş müzikleri de kattınız mı, bitmesini istemeyeceğiniz bir psikopat filmi ortaya çıkmış.

Colin Farrell ve Sam Rockwell dışında yaşlı-kurt Christopher Walken, yine harika bir karakter ortaya döken Woody Harrelson, tatlı siyahimiz Gabourey Sidibe, Bond kızımız Olga Kurylenko ve Damages’ın efsanesi Zeljko Ivanek filmden aldığınız tadın bir kat artmasını sağlayan diğer isimler. Güzel kadrosu, orijinal dili, keyifli replikleri, yan hikayelerinin güzelliği ve şahane müzikleriyle Seven Psychopaths geçtiğimiz yılın izlenesi işlerinden. Özellikle In Bruges’ü seven arkadaşlar, bunu kaçırmasın. 8/10


2 Comments

  1. dorukhansn dedi ki:

    Daha dün izleme fırsatı bulabildim, açıkçası çekiniyordum, sıkılma korkusu vardı ama filmi izlerken beni benden aldı.
    Çok harika bir yapıt, özellikle şu sahnede yerlere yattım,
    http://www.youtube.com/watch?v=2QjTSnaqUX4&feature=share

Yorum Yapın

Arts Blogs