Yine Fatih Akın: Yaşamın Kıyısında (2007)

Fatih Akın filmleriyle tanıştıktan sonra onun elinin değdiği bütün yapımları izlemem gerektiğini düşünmüş ve en başa da Auf der anderen Seite’i koymuştum twitter’dan gelen öneriler üzerine. Filmi izleyeli çok uzun bir süre geçti, hatta bundan sonra bütün Fatih Akın ajandasını hatim ettim, arşive attım. Bu yazıyı da yazalı aylar oldu belki ama taslakta sıkışıp kalmış birçok kardeşi gibi. Tozlu raflardan çekip çıkarılmayı hakediyordu. Hala tanışmayanlar var ise bu güzel filmle, hazır Oscar fırtınası da geçmişken akılları çelmek için bundan güzel bir zaman olamaz.

Fatih Akın, ana kalırsa ülkemizde pek rağbet görmeyen ve yaptığı her işin takip edilmesi gereken çok çok önemli bir isim. Cannes, Altın Portakal dahil sürüyle festivalden 27 ödül çıkartan Yaşamın Kıyısında (The Edge of Heaven / Auf der anderen Seite) adlı film, 6 farklı hayata, farklı olduğu kadar da birbirleriyle kesişen, sıkı sıkıya bağlanan 6 sıradan hayata çok önemli bir bakış atıp kaçıyor.

Fatih Akın’ın hem yazdığı hem de yönettiği Yaşamın Kıyısında, kendi ülkelerinde aradıklarını bulamayan, hayatlarını bir türlü düzene oturtamayan, hayatlarını bir türlü istedikleri şekilde yaşayamayan insanların öyküsü. Vatan sevgisi, dostluk, özlem, arayış, ölüm gibi yeri geldiğinde yurdk burkan farklı hikayelerin kesiştiği filmin oyuncu kadrosu ekstra iyi. Oyunculuğunu o kadar sevmesem de rolünü yaşayan Nurgül Yeşilçay, Ramiz Dayımız Tuncel Kurtiz, Nursel Köse, Baki Davrak, Hanna Schygulla ve Patrycia Ziolkowska ana karakterlere hayat veren isimler. Erkan Can, Nejat İşler, Güven Kıraç gibi isimler de ne olduuğunu anlamadığınız bir anda ekranın bir köşesinde belirip filmin tadına tad katanlardan.

Oyuncu kadrosunun güzelliği, haliyle oyunculuklara da yansıyınca karakterler sizden biri oluyor izlerken. Bununla beraber replikler, başta Türkiye’nin adalet sistemi ve hayatına olan göndermeler ve enfes müziklerle ortaya çok orijinal bir Türk-Alman ortak yapımı çıkmış. Saatlerce sürse izleyeceğiniz, bittiğinde başa sarıp ilkinden daha bir keyifle izlemeye başlayacağınız orijinallikte ve seyir kalitesinde bir yapım.

Üzerine yazılacak çok şey var belki ama benim tavsiyem izlemeniz yönünde. 2 saatlik süresiyle mutlaka play tuşuna basılmayı hakeden bir Fatih Akın filmi Yaşamın Kıyısında. Hissettirdikleri, anlattıkları, dostlukları ve ölümleriyle son zamanlarda izlemeye doyamadığım nadir yapımlardan. Gerçi Fatih Akın’ın tüm filmleri için aynı cümleyi kurabilirim ama Yaşamın Kıyısında da izleme listenizde ilk sıralara çıkmayı gönülden hakediyor. 9/10


2 Comments

  1. Dilek dedi ki:

    Bu da güzelmiş be 🙂

  2. Farid dedi ki:

    bu filmde eksik olan sey “aceba ne olcak ?” sorusu , film cidden cok sanatsal bir kiatp gibi ama dinamikliyi yok,Fatih Akin bu filmi bilerek boyle agir ve ya sanatsal yapmis cunki adamin Soft Kitchen , Im Juli gibi cok cok akici filmleri var bir baska tarafdan Gegen Die Wand da agir bir film ama onda izlerken insani ceken bir sey vardi

Yorum Yapın

Arts Blogs