Yahşi Batı = GORA + AROG

GORA, AROG, Yahşi Batı…
GORA’ya bakayım önce. Baştan sona bol bol küfür kullanılan, kullanıldığı çoğu yerde de gerçekten güldüren, hatta gülmekten çeneme ağrı giren, çoğu sahnesini sırf güldüğüm için kaçırdığım bir film. Ama kullanılan küfürlerden dolayı Cem Yılmaz bu işi için bol bol eleştirildi.
AROG’a geçelim. Uzayda yaşadıklarını anlattıktan sonra geçmişe dönen Cem, bir anda küfürü kesiyor. Doğru düzgün küfür bulamıyorsun filmde. Cımbızla çıkarıyorsun resmen. GORA kadar güldürüyor mu? Hayır. Ama GORA’ya harcanan emekten daha fazlası olduğu kesin. Küfürlerin yerini ince espriler almış. Salon anlayıp gülerse şanslısın, yoksa sen anlasan da tek başına gülüp döt gibi kalma şansın var. Az küfür bol emekle yapılan AROG’da bu sefer de az güldürdüğü için eleştiriliyor Cem. Aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık. Yaranamıyor.

Peki Yahşi Batı’da durum ne?
4 işlem sorusuyla cevap vermem icap ederse; Yahşi Batı = GORA + AROG.

GORA gibi bol küfürlü, AROG gibi bol emek harcanmış kısaca. Ama Cem yine eleştirilecek. Çünkü espri kalitesi, küfür kullanmasına rağmen istenen seviyede değil. Belki de istenen seviyeden çok daha yukarıda. Çünkü ince espriler yapacağım diye bir şeyini çıkarmış olayın. Birkaç tanesini yakalıyorsun ama çoğu konuşmadan bir sonuç çıkartamıyorsun. Altında bir şeyler gizli olduğunu farketsen de, o gizemi çözecek anahtarı, bilgiyi bulamıyorsun kendinde, en azından ben çoğunu bulamadım, tıpkı salonda beraber izlediğim insanların çoğunluğu gibi. Yapılan ince esprileri anlayabilmek için önce filmi bir kez izlemek gerekiyor. Anlamadığınız yerleri not edip ilgili araştırmayı yapmak ve ardından filmi baştan izlerken yapılan göndermeleri anlayıp gülmek bu işin çözümü. Peki bu mümkün mü? Hayır.

AROG’u da izledikten sonra Yahşi Batı için beklentilerimi ciddi ciddi düşürmüştüm. Çünkü Cem Yılmaz artık Recep İvedik’le aynı dertte değil. Tamam, para kazanma derdinde olduğunu biliyoruz da, onun gibi a’dan z’ye tüm abudik gubidik şeyleri yapayım, milletin burnuna elimi sokayım, burnumla flüt çalayım, millet o hallerime gülsün derdinde değil. Kendi çapında oluşturduğu kasabasında dört nala koşma niyetinde. Bunu da gayet iyi başarmış AROG’tan sonra Yahşi Batı’da da. Çünkü etrafta bahsedilenler gibi filme harcanan emek, kostümler, hazırlanan mekanlar, “Saloon” “Sheriff Marshall”, kızılderililer, silahlar, çarpışmalar, yer isimleri yani yapılan birkaç espri dışındaki her şey ama her şey müthişti. Adam bildiğimiz Western çekmiş, belki de farkında değil bunun.

Yahşi Batı için benim yazacaklarım bu kadar. Aslında filmle ilgili yazılacak epey bir şey var ama izleme zevkini bozacağından burada noktalıyorum. DVD’si veya olur da Bluray’i falan çıkarsa, herkes izledikten sonra bir kez daha başlık açabiliriz.
Önerim, gülmekten yerlere yatmak isteyenler aman ha sakın gitmesin. Onun için Recep İvedik 3’ü gönül rahatlığıyla bekleyebilirsiniz. Ben de bekleyenlerdenim tabii ki ama şu Yahşi Batı’yı da izledikten sonra o ayıyı izlemek biraz zor gelecektir. Beklentiyi normal seviyede tutup, filme bir film gözüyle bakmak isteyenler, bakabilenler rahat rahat ellerini cebine atabilirler. Onun dışında, katıla katıla gülme beklentisiyle gidip de umduğunu bulamayanlar gelip de ahkam kesmesinler, hiç çekemem. Ben baştan sona keyifli bir film seyrettim. Konusuyla, oyuncuları ve oyunculuklarıya, CEM YILMAZıyla, kostümüyle, arada gelen güzel esprileriyle beklediğimi buldum. Notumu da 8 olarak belirledim.


20 Comments

 1. Bora-MAN dedi ki:

  >Hayılısı olsun.

  Kutsal Damacana 2 ' yi unutmuşsun onu da beklesin gülmek isteyenler.

 2. SirEvo dedi ki:

  >Ya konuşturtma abi şimdi, adam +18 değil +31 konuşuyor sürekli. Şahan'dan beter o herif. Unutulacak bir şeyi yok benim gözümde. İlk filmini tamamlamadan kapattım, ki çok filme yapmam bunu. Sen izle gül. 🙂

 3. Schumy dedi ki:

  >Bence film güzel, küfürler de yerinde. Yani kim olsa o yerlerde o durumda küfür ederdi 🙂

 4. csyasoo dedi ki:

  >Bakalım bu akşam gideceğim büyük ihtimal.

 5. Ze1903 dedi ki:

  >Dekor,kostüm ve harcanan emeği bir kenara bırakacak olursam filmin ilk yarısında pek gülemedim ikinci yarı ilk yarıya göre daha güzeldi (küfürlerin artmasının da etkisi olabilir :)).Bu filme görsellik için gitmediği düşünürsek film için çok da iyi diyemeyeceğim.Benim en çok eğlendiğim film Gora idi ; Gora'nın Arog ve Yahşi Batıdan hem daha fazla küfüre hem de çok daha güzel esprilere sahip olduğunu düşünüyorum.Bunun sebebi de Cem Yılmaz'ın hayatı boyunca bu filme hazırlanması olabilir Adam çocukken de uzayda türkü hayal ediyordu karakütürlerinde de, şovlarında da…Arog ve yahşi batı Goradan sonra yapmaya karar verdiği üstünde Gora kadar kafa yoramadığı projeler bana göre…

 6. SirEvo dedi ki:

  >@csyasoo
  Dostum dediğim gibi beklentilerinin oranında alıyorsun keyfi. Deliler gibi güleceğim diye gitme sakın. :))

  @Ze1903
  GORA mantığına aynen katılıyorum. O olayı düşünmemiştim hiç. Ki bence de 3ü arasında en komiği, en güldüren oydu.

 7. csyasoo dedi ki:

  >Yok orti benim A.R.O.G yazıma bakarsan görürsün.Beklentilerim en alt seviyede 😀

 8. adolf dedi ki:

  >vay anasını.. ne kadar da farklı zevklere sahip şu insanlar.. bense oysaki arog'u gora'dan daha çok sevmiştim.. çünkü o arog'daki ince esprileri çok iyiydi.. gerçektende gülmüştüm.. bir haftada çağ atlamalıyız felan .. ya da adamlara kumda yere çizdiği termik santral projesi 😀

  ikincisi ise bence.. recep ivedik.. harbiden ayıyav.. ama arif karakteri tamamiyle türk bir karater.. böyle bi şey yok.. allah aşkına hangi kişi eline geçen bir uzay gemisini hurdacıya satar.. tabi ki bir türk.. 🙂 arif çok gerçek bir karakter.. yahşi batıyı izlemedim.. ama okuduklarıma göre.. komik değil ama eğlenceli olduğuna kesinlikle eminim..

 9. mit dedi ki:

  >Demek küfür var? İyi 🙂 Bu hafta sonu gidip izlemeli o halde…

 10. Kısaca Fd dedi ki:

  >ben daha izlemedim ama evdekiler izledi geçen hafta…anlat anlat bitiremediler..üstelik "anlatmayın lan" dememe rağmen 🙂

 11. SirEvo dedi ki:

  >Bizim evde öyle bir şey yapılmayacağını bilirler. Yapanı çeker vururum. 😀

 12. csyasoo dedi ki:

  >Yahşi Batı = GORA + AROG demişşsin ama

  bence Gora – Arog olmuş 😀

 13. SirEvo dedi ki:

  >GORA'nın küfürüyle, AROG'a harcanan emeğin toplamını belirtmiştim ben aslında, yazıda da mevcut. =)

 14. hedehödö dedi ki:

  >Beklediğim eleştiri geldi artık gönül rahatlığıyla izleyebilirim 🙂

 15. SirEvo dedi ki:

  >@tuncer
  Çıkışınızın amacını anlayamadım ben?
  Recep İvedik'e iyi falan mı demişim ben? Bahsettiğiniz şeyleri ben de söylüyorum zaten.

  Bu arada bir daha mesaj atacak olursanız lütfen Türkçe imla kurallarına uyun da okuduğumuzu anlayalım.

  Yorumunuzu önce yayınladım ama küfürü görmemle de kaldırdım. Bu bloga yakışacak bir yorum atarsanız seve seve yayınlarım. 5 cümlede 25 tane imla hatası, üstüne küfür de içeren bir yorumu yayınlayamayacağım, hiç kusura bakmayın.

 16. hedehödö dedi ki:

  >Tek kelimeyle rezaletti.Zaten Cem Yılmaz serbest düşüşe devam ediyor.Hiçbir beklenti olmadan izledim buna rağmen olmadı, olamadı! Geçmiş olsun..

 17. Murat Hakan Gürbüz dedi ki:

  >Açıkçası beğenmedim. Çok emek harcamış olması o filmi kaliteli yapmaz. Cem Yılmaz dedin mi akla espri, komedi, mizah gelir. Çok iyi kostümler, süper kasaba figürleri ve karakterleri benim için bir anlam ifade etmiyor. Eğer çok istiyorsa gidip Clint Eastwood tarzı gerçekten vahşi batı tarzı western yapabilir.
  http://www.kralinsoytarisi.com/cem-yilmaz-komedi-filmi-yapmasin-diyen/

 18. SirEvo dedi ki:

  >Tam tersine, çok emek harcanmış olması o filmi kaliteli yapar benim gözümde de. 🙂

  Türkiye'nin ilk western filmini yapıyor yine de beğenilmiyor. Türklere Şahan gibi adamlar lazım, Cem Yılmaz çok fazla, çok. 🙂

 19. Hayat Çilingiri dedi ki:

  >Cem yılmaz'ın bütün filmlerini izlemiş ve tarzını seven biri olarak Yahşi Batı'yı başarılı bulmadım.Yapılan espiriler de hiç iyi değildi.Filmin yarısına kadar zor izledim.Zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.Adamın parası var kendini tatmin etmek için film çekiyor.Halihazırda bir hayran kitlesi de var nasılsa.Olmadı Cem diyor ve bir sonraki filminde öncekilerinin kalitesini yakalamasını diliyorum.

 20. Anonymous dedi ki:

  >tuba büyüküstün de oynucakmış ne oldu peki arkadaşlar tuba büyüküstün de oynasaydı bence filim çok güzel olurdu zaten cem yılmazın filimleri güzel ama tuba büyüküstün de girseydi film tam yerine otururdu ne oldu tuba büyüküstünde giricekti arkadaşlar?…

Yorum Yapın

Arts Blogs