Veda’dan gelen mail…

Veda’dan kısa biçimde bahsetmiştim. Çekimlerinin tamamlandığını söylemiştim. Az önce bir mail geldi buradaki iletişim adresime. Veda filmiyle ilgili kısa bir bilgilendirme ve ilgili linkleri içeriyordu mail. Okuduktan sonra burada paylaşmak istedim. Atatürk’le alakalı olması başlı başına bir şeydir zaten ama mailde geçen bazı noktalar daha çok dikkatimi çekti;

Bildiğin üzre Türkiye’de sinema alanında şimdiye dek yapılmış en büyük prodüksiyona sahip film 26 Şubat’ta vizyona girecek. Zülfü Livaneli’nin yazıp yönettiği “Veda” Atatürk ile Salih Bozok’un çocukluktan ölüme süren dostluklarını konu alıyor.

Veda bir dönemi yansıtması adına çok önemli olan kostüm ve sanat yönetmenliği alanında dünyaca tanınmış sanatçılar ile çalışarak konuya verdiği önemin altını çiziyor. Ünlü Türk tasarımcı Baran Uğurlu tarafından tasarlanan toplam 12.000 parça kostüm ile Türkiye’de bir ilk olan Veda’nın saç ve makyajını ise 2007 senesinde Apocalypto filmiyle Oscar adayı olan makyöz Vittorio Sodano ve ekibi gerçekleştirdi. Bu güne dek gerçekleştirilmiş tüm Türk yapımı filmler arasında en yüksek bütçe ile çekilen Veda‘nın görüntü yönetmenliğini Peter Steuger, ses editörlüğünü ise Quantum of Solace’dan tanıdığımız Dillon Bennet üstlendi.
Müzikleri Zülfü Livaneli’ye ait olan Veda’nın filme özel besteleri Berlin Filarmoni orkestrası tarafından seslendirildi, Afişini ise Hollywood’da sayısız filme afiş yapmış olan Emrah Yücel tasarladı.

Film için açılan blog adresine buradan, resmi sitesine de buradan ulaşabilirsiniz. Kamera arkası ekibine ve fragmana bakılırsa gayet iyi bir film bizleri bekliyor. Gelen yorumların olumluluk derecesi yüksek olursa benim de izlemek istediğim filmler arasındaki yerini aldığından sinemada izleyebilirim. Beklenileni karşılar umarım, gerçi televizyonlarda uzun süredir reklamı dönen bir film de değil ama…

Veda Fragman


3 Comments

 1. El Diablo de Fútbol dedi ki:

  >Valla umarım "text based web game" gibi olmaz. Çok büyük eksikliktir şöyle Saving Pirivate Ryan, Band of Brothers gibi yapımlar. Ama içeriği ne olursa olsun ucuz yapım, yeteneksiz yönetmenler mahvedebiliyor zaman zaman.Böyle olmasının sebebi nasılsa izleyici çekeceğiz Atatürk, milliyetçilik vs.. içeriğinden ötürü düşüncesi.Açıkça söylenebilir ki bu temalar pazarlama açısından benzersiz imkanlar yaratıyor.Kolay gaza gelen, ne izlediğini bilmeyen,hatta ne beklediğini bile bilmeyen bir çok insanı sinemalara çekecektir.Kulaktan kulağa yayılacaktır. Umarım iyi bir yapım olmuştur. Çok uzun zaman oldu Türk filmine gitmeyeli…Playstation da oyunamak varken "text based" oyun oynamak seyirciyi küçük düşürücü ve sadece gelir düşünülerek yapılmış yapımlar olarak yer alıyor gözümde.

 2. SirEvo dedi ki:

  >Kesinlikle öyle ama film kötü oldu mu da tepkisini koyabiliyor seyirci bazen. Bazen diyorum çünkü buna recep ivedik serisini katamayız sanırım. :))

 3. El Diablo de Fútbol dedi ki:

  >:)) evet recep ivedik bambaşka birşey bence..
  ama bu şekildeki filmlere kendi çevremde büyük izlenme oranları yakaladığından olsa gerek kayıtsız şartsız bir hücum bekliyorum 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs