Uğursuz Aralık… [Yeşilçam]

Uğursuz Cuma diye yazmıştım 2 hafta önce. Haklı da çıktım istemeyerek. Ama bu seferki konu futbol değil Yeşilçam.
Aralık ayında ölen üstadlara bakıyorum da, bu nasıl bir aydır böyle?
Adile Naşit, Hulusi Kentmen, Ali Şen…
Yeşilçam’ı Yeşilçam yapan mihenk taşlarından, unutulmazlardan, filmleri tekrar tekrar izlenesi oyunculardan 3 tanesinin Aralık ayında vefat ettiğini gördüm. Allah gani gani rahmet eylesin hepsine. İyi ki dünyaya gelmişsiniz, iyi ki tiyatroyla, kamerayla bir şekilde buluşmuşsunuz.
Hepinizi saygıyla anıyorum…

Adile Naşit. 17 Haziran 1930 – 11 Aralık 1987
14 yaşındayken Tiyatro’ya adım atan, asıl adı Adile Keskiner olan Adile Naşit’in Hafize Ana tiplemesini unutmak mümkün değil.
Benim bilmediğim, benden bir kuşak büyük olanların hatırlayacağı Masalcı Teyze ismi de Adile Naşit denince ilk akla gelenlerden.
1947’deki Yara filmiyle sinemaya adım atmış olsa da 1970’den itibaren sinema filmlerinde aktif olarak rol almaya başlayan,
1976 yılında İşte Hayat filmindeki rolüyle Antalya Altın Portakal’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Adile Ana, 57 yaşındayken bağırsak kanserinden öldü.

Hulusi Kentmen. 1911 – 20 Aralık 1993
Deniz astsubayı olarak ordudan emekli oluyor.
1940 yılında geçtiği kamera karşısında Yeşilçam’a 50 yıl hizmet ediyor ve 300 filme imza attıktan sonra 1988 yılında bu sefer sinemadan emekli oluyor. 300 film ne demek yahu?
Hakim, komiser, bahçıvan, dede, baba gibi rollerde yer alıyor hep. Ben en çok baba ve hakim rollerini hatırlıyorum. Özellikle Tarık Akan, Kemal Sunal ve Halit Akçatepeli Ah Nerede filmini kaç kere den geldiysem izlemişimdir. Ve hep de aynı rolü yapar. Önce sinirlidir, asabidir, eser gürler, filmin sonlarına doğru da babacan bir role bürünür, kırdıklarının gönlünü alır, gerektiği yerde özür diler, affeder.

Ali Şen. 1918 – 15 Aralık 1989
Şener Şen’in babası olan Ali Şen’i hep düzenbaz, çakal, fırsatçı, tek amacı milleti soymak olan karakterlerde izlemişiz gibime geliyor ama yaklaşık 300 filmde oynamış o da.
Yüz Numaralı Adam filminde Kemal Sunal’ın sütçü babası, Gulyabanili Süt Kardeşler’de Adile Naşit’in abisi, yine Kemal Sunal’ın el koyduğu, bakkal defterini kiloyla sattığı bakkalın sahibi gibi rolleri ilk aklıma gelenler. Zor gelir bu insanlar bir daha ya…

Yeşilçam oyuncuları dışında önemli şair ve yazarlarımızdan da Aralık ayında ölenlere denk geldim. Bunlar; Türkiye nüfusunun neredeyse tamamının ismini bildiği Mehmet Akif Ersoy, Çalı Kuşu’yla efsaneler arasına giren Reşat Nuri Güntekin ile Namık Kemal ve Behçet Necatigil.
Bir de Charlie Chaplin usta var Aralık’ta ölenlerin arasında…

Enteresan bir yazı oldu. Dergide gördüm Aralık’ta ölen sanatçılarımızı ve içimden bunları yazmak geldi. 🙂


2 Comments

  1. tyler78 dedi ki:

    >En çok Hulusi Kentmen'in öldüğünü duyduğumda üzülmüştüm. İçlerinde kafamda en çok yer eden insandır. Allah rahmet eylesin hepsine. Mekanları cennet olsun.

    Bir kez daha anma fırsatı verdin Evrim. Eline sağlık.

  2. SirEvo dedi ki:

    >Yorum için teşekkürler dostum.

Yorum Yapın

Arts Blogs