Uçuş – Flight (2012)

< style="text-align: justify;">Sinemada izlemeyi istesem de bir türlü fırsat yaratamamış, yaratılmış fırsatlarda da tercihimi farklı filmlerden yana kullanmıştım. O tercihler de yanıltmadı aslında ama Flight’ı gördükten sonra sinemada izlemediğime üzüldüm diyebilirim.

Geleceğe Dönüş serisi, Forrest Gump ve Cast Away gibi filmlerden sonra kendini animasyona veren Robert Zemeckis, bilgisayardan sıkılmış olacak ki Denzel Washington‘ı da yanına alıp 12 yıl aradan sonra dişe dokunur bir dramla sağlam bir geri dönüş yapmış. Reel Steel‘den hatırladığımız John Gatins‘in senaryosunu kaleme aldığı film, Alaska Havayolları’na ait bir yolcu uçağının 31 Ocak 2000’de Pasifik Okyanusu üzerinde seyrederken yaşadığı inanılmaz kazadan esinlenilmiş. Bu imkansız gibi görünen kazadan sağ kurtulmayı başaranlardan biri olan Kaptan Whip Whitaker’ın vicdan muhasebesi üzerine kurulu film, ele aldığı konu, yaptığı eleştiriler ve şahane oyunculuk performanslarıyla göz dolduruyor.

Denzel Washington’la beraber Don Cheadle, Melissa Leo, Bruce Greenwood, Kelly Reilly ve John Goodman gibi tanıdık simaları izlediğimiz Flight, oyuncu kadrosundan aldığı güç ve senaryosunun vuruculuğuyla senenin en iyi işlerinden biri olarak göze çarpıyor. 2 saat 18 dakikalık epey uzun süresine rağmen, Denzel abi öyle bir oyunculuk sergilemiş ki, filmi ilk durdurduğumda 90 dakikasının geçtiğini farkettim. Bunun yanında John Goodman’in olduğu sahnelerin tadı, çalan parçaların güzelliği ve anlatmak istedikleriyle Uçuş’un, beklediğimden daha iyi çıktığını kabul ediyorum.

Başlardaki gerilim dozu bir hayli güzel serpilmiş kaza sahnesi veya Denzel’in finaldeki performansı için bile bir kez daha izleyebileceğim Flight, senenin önemli işlerinden. 2 heykelciği bulunan Denzel’in rakipleri zorlu ama gözardı edilmeyecek bir performans var. Lincoln’ü de gördükten sonra ben olsam tereddütsüz Denzel abiye verirdim heykelciği ama Abraham Lincoln karakteri biraz ağır bastı herhalde. Sonuç olarak mutlaka görülmesi gereken bir film. Türünün en güzel örneklerinden hatta. 9/10


Trackbacks for this post

  1. […] Flight – Uçuş Hollywood’dan son dönemde bir elin parmakları kadar sağlam dram çıkıyorsa, bu da onlardan biridir. Muazzam bir kaza atlatan pilotun çevresindekilerin baskılarıyla mücadelesi ve yaptığı vicdan muhasebesini anlatan yapım, Denzel abimizin filmi alıp götüren oyunculuğuyla mest olmanızı sağlıyor. 2 saat 18 dakika gibi bir Hollywood filmi için dev olarak tabir edebileceğimiz süreyi nasıl erittiğini farketmemeniz bile filmin bünyedeki etkisinin ne denli olduğunu kanıtlar nitelikte. Oscar adaylarına yavaş yavaş bakmaya başladığımız bu dönemde, En İyi Aktör kategorisi için çok sağlam bir adayımız var şimdilik. Kalan adayları görmeden ahkam kesilmez tabii ama filmin belirli birkaç sahnesi var ki, sırf o sahneler için Denzel’e heykelciği veririm, sırf o sahneler için baştan sona tekrar izlerim. Yılın önemli işlerinden. (27 Ocak 2013) […]

Yorum Yapın

Arts Blogs