Türk’ün, Türkiye’nin Düşmanı Filmler!


Böyle bir yazı dün akşama kadar kafamda yoktu. Aslında yazıp yazmamakta da kararsızdım ama sanırım bunu hâlâ farkedemeyenler var. Hollywood’u olsun, başka sineması olsun, ne zaman Türkiye’de bir sahnesine yer verecek olsa, ne zaman Türkiye’de bir film çekecek olsa karşılaştığımız manzara hep aynıdır. Açılış sahnesinden kapanış sahnesine kadar arka plandaki tüm insanlar kara çarşaflıdır. Erkeklerimizin hepsi upuzun sakallı, 24 saat camiden çıkmayan tiplerdir. Ezan sesini ve figürünü sürekli duyar görürüz. Tamam bu insanlar, camiler, ezan sesleri ülkemizde olmayan şeyler değil ama sanki 24 saat ezan okunuyormuş gibi, bütün nüfus sürekli camideymiş gibi, bütün kadınlarımız kapalıymış gibi, Türkler El-Kaide’nin bir parçasıymış gibi gösterilme olayını hâlâ farkedemediyseniz, ya fazla film izlemiyorsunuz ya da gördüğünüzü anlamak istemiyorsunuz demektir. En can alıcı 2 örneği hemen söyleyeyim. Daha yepyeni, sıcacık. Hitman ve Body of Lies. Türkiye’de geçen sahnelerine tekrar bir gözatın lütfen. Veya atmasanız da burada belirttikten sonra aklınıza gelecektir. Neyse, onları yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz. Bu senenin bir filmiyle başlayalım.

1) The Last Templar (2009)http://www.imdb.com/title/tt1197580/

Bodrum’da geçtiği varsayılan bir macera filmi. Uzun uzadıya yazmayacağım, şu aşağıdaki videoyu izleyip bana tatil cenneti, plajları Türkiye’nin en iyileri arasında gösterilen Bodrum’u mu yoksa Irak, Afganistan gibi bir yeri mi gördüğünüzü söyleyin. Peki bunu izleyen yabancı ne düşünür? Bir de onu kafanızda hesap edin.

Video gözükmüyorsa aşağıdaki linkten de faydalanabilirsiniz.
http://www.timsah.com/Hollywood-Turkiyeyi-Arap-ulkesi-mi-saniyor/pdddrOnG-_l

2) La pasión turca (1994)http://www.imdb.com/title/tt0110785/

Dünyaca ünlü İspanyol yönetmen Vicente Aranda çektiği filmlerle Türkler’e hakaret etmeyi sürdürüyor. ‘La Passion Turca’ (Türk Tutkusu) adlı filminin afişinde Türk Bayrağı’ndan oluşan bir fonun üzerine çıplak bir kadın fotoğrafı konduran Aranda, bu hareketiyle büyük tepki çekmişti.

Aslında sadece şu afişi yazıya eklesem ve uzaklaşsam bile yeter. Nedir kardeşim bu? Yazarken bile ellerim titriyor yeminle. Nedir bu? Bu bayrağın bizim için önemi ne? Sen bu bayrağı orada nasıl kullanırsın? Bu hakkın sana kim veriyor? Bayrakla bitse yine iyi. Hemen aynı yönetmenden bir film daha geliyor.

3) Tirante el Blanco (2006) http://www.imdb.com/title/tt0448154/

Ünlü yönetmen son filmi ‘Tirante El Blanco”da Türkler’e yönelik sözlü hakaretlere yer verdi.
Başrollerini Caspar Zafer, Esther Nubiola, Leonor Watling, Ingrid Rubio, Charlie Cox ve Rafel Amargo’nun paylaştığı filmde Türkler, ‘iğrenç’, ‘vahşi’, ‘kaba’ ve ‘ırz düşmanı’ gibi sıfatlarla nitelendirildi.

İSTANBUL’DA DA ÇEKİLDİ

Türkler’e yönelik çeşitli aşağılamaların yer aldığı filmde en sık kullanılan tanımlama ‘Şeytan Türkler’ oldu. 120 dakika süren film, tam 20 milyon dolara mal oldu. Filmin geçtiğimiz yıl nisan ayında tamamlanan çekimleri İstanbul, Madrid, Granada, Almeria, Palermo, Girona, Huelva ve Barcelona’da gerçekleştirildi.

4) Celui qui doit mourir (1957) http://www.imdb.com/title/tt0050237/

1920’lerde Türk işgali altındaki Yunanistan’da köylüler ile Türk askerlerinin mücadelesini anlatıyor. Filmde Türk askeri barbar, Yunan köylüler ise masum vatandaşlar olarak resmediliyor. Halbuki 1920’lerde Yunan askeri Anadolu’yu işgal etmişti ve yapmadık zulüm bırakmamıştı.

5) Out of Reach (2004) http://www.imdb.com/title/tt0377100/

Steven Seagal’ın başrolünü oynadığı film geçen yıl vizyona girdi. Filmde Polonya’da bir Türk şebekesinin yetimhanedeki kız çocukları kaçırıp açık artırmayla sattığı anlatılıyor.

6) Dark Holiday (1989)http://www.imdb.com/title/tt0097157/

Filmde New Yorklu dul milyoner Gene La Pere’nin Marmaris’te tatildeyken satın aldığı hediyelik eşyaların tarihi eser çıkması yüzünden tutuklanarak cezaevine düşmesi konu ediliyor. Anılarının film yapılmasına izin veren Le Pere bile senaryonun gerçekleri çarpıttığını kabul ediyor.

7) Il mercante di pietre / The Stone Merchant (2006)http://www.imdb.com/title/tt0775090/

Filmin önemli bölümü Nevşehir-Kapadokya yani bizim turizmde gözbebeğimiz, gururumuz Peri Bacaları bölgesinde geçiyor. Filmin senaryosuna göre Kapadokya adeta ‘El-Kaide’nin önemli merkezlerinden biri. Ürgüp civarında El-Kaide üyesi tehlikeli teröristler yaşıyor ve bunlardan bazıları da TÜRK vatandaşı. Belli ki bu senaryo için Peri Bacaları özellikle seçilmiş; ‘dikkat, Hıristiyanlık için değerli topraklar olan Kapadokya yeraltı şehirleri şu anda İslamcı teröristlerin elinde’ şeklindeki saklı mesaj da görüntülere adeta kodlanmış. Filmde ısrarla ‘İslam’ın insanlık için ne derece tehlikeli olduğu-İslam’ın terör üreten bir din olduğu’ vurgusu da yapılıyor ve tüm bu mesajlar ‘Türkiye-Anadolum üzerinden’ dünyaya gönderiliyor. Filmin finalinde Türkiye’de- Kapadokya’da yaşayan El-Kaideci teröristler, Hıristiyanlığın merkezi Roma’ya geçip 11 Eylül’ün bin kat beterini planlıyor ve Avrupa’da binlerce masum insanın ölümüne neden oluyorlar. Filmin başlangıç ve final müziği Türkçe, tam bilinçaltı bombalaması… (…)

Filmin yönetmeni ‘Martinelli’, İslam ve de Osmanlı düşmanı. Martinelli’nin son filmlerinden birine daha bakalım; ‘İkinci Viyana Kuşatması’nın bugünkü “Medeniyetler çatışması” tartışmalarının temeli olduğunu gösteren bir film de hazırlıyan Martinelli, ‘Amerika’daki terör olaylarının başlangıcı ‘11 Eylül 2001’ değil ‘11 Eylül 1683 Viyana Kuşatması’dır’ diyor.”

8) Egri csillagok (1968)http://www.imdb.com/title/tt0062925/

Tarihi çarpıtarak anlatan başka bir film.

9) My Big Fat Greek Wedding (2002)http://www.imdb.com/title/tt0259446/

Türklere sürekli küfür eden bir kadın var filmde. Her görüntüye geldiğinde sallıyor bize. Ve bu yönetmeni için de yapımcısı için de normal bir şeymiş gibi ekranlara gelmiş.

10) Body of Lies (2008)

“Leo incirliğe uğramak ister. Uçaktan iner ve altta yazı belirir; Adana – İncirlik. Adana Havaalanınınn kapısından çıkan Leo’nun etrafında, akkeli arap efendiler ve onların kadınları geziyordur.” itü sözlük.
Bu film ne zaman yayınlandı? Bu filmi ne kadar çok insan izledi? Bu filmi izleyen insan ne düşünür? Bunları kafanızda bir harmanlayın.

11) Hitman (2007)

“hitman efendi ile rus falliği kapalıçarşı da geziyorlar. ne hikmetse ezan okunuyor. (aynı ezan bu rus falliği çıplak bir şekilde balkondan findirgerken de okunuyordu.) zaten ezan dediğim sadece allah’u ekber den ibaret. ve günün her anı okunmaya devam ediyor. o da ayrı bir konu. bunlar kapalı çarşıda gezerken, kapalı hanımlarla, camiden çıkmış olabilecek yaşlı türk insanları görüyoruz. ortada pek bir problem yok gibi. normal insan manzarası. türkler üstelik. lakin kadraj boyuna başörtülü kadınları göstermeye uğraşıyor. bunu iyi niyetle yapmadıkları besbelli. koskoca hitman, rus kızıyla fingirdeşen hitman, nişantaşı dururken, bu mini etekli falliği kapalı çarşının içinden geçiriyor. gezdirme maiyetinde.” itü sözlük.
Hitman’i izleyip de şu sahneleri hatırlamıyorum diyen var mıdır acaba? İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük ilinde çekilen filmde sadece çarşaflı kadınlar ve hocalar gözüküyordu. Benim aklımda kalan bu en azından. Bu 2 filmi izlese bile insan, nasıl bir yer edinir kafasında Türkiye bir düşünün.

12) “24” Dizi

Kiefer Sutherland’in oynadığı ABD’de çok popüler olan Golden Globe ve Emmy ödüllü televizyon dizisi, hayal ürünü islam kökenli teröristlerle anti-terör örgütlerinin mücadelesini işliyor. ABD Savunma Bakanı ile kızını kaçıran, kanlı eylemlere giren müslüman teröristleri Türkiye’den terörist bir Türk grubu yönlendiriyor.

13) “The West Wing” Dizi

Türkiye, zina yapan kadınların kafasının kesildiği bir ülke olarak tanıtıldı. Dizi, Amerika’daki Türk toplumu tarafından büyük tepkiyle karşılandı ve yayınlanmasının ardından Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, NBC televizyonu yönetimine mektup yazarak, Türkiye ile ilgili gerçekleri tahrif eden bu bölümden hayal kırıklığı duyulduğunu ifade etti.
Dizide, zina yapan bir Türk kızının kafası kesilerek idama mahkum edilmesi üzerine ABD Başkanı devreye giriyor ve kızı kurtarmaya çalışıyor.

——————-

Son olarak bir tane de alıntı geliyor.
1980 yapımı Airplane! adlı filmde şöyle bir konuşma geçebiliyor;

“Joey, hiç bir Türk hapishanesinde bulundun mu?”

——————-

Asıl filmi finale bıraktım tabii ki. Lawrence of Arabia. Geceyarısı Ekspresi’nden sonra bizi bizden alan 2. film konumunda. Filmle ilgili bilgiyi büyüklerden almak en iyisi. Ha tabii unutmadan, Geceyarısı Ekspresi gibi bu film de Oscarlara boğulmuştur.

“Film, Türk askerlerini acımasız ve barbar gösterirken,kervanları ve köyleri basıp yağmalayan Bedevileri zulüm gören insanlar gibi göstermesiyle Türk basınından ve Türk tarihçilerinden tepki görmüştür. Özellikle bir sahnede 3-4 Türk savaş uçağının Bedeviler’in çadırlarını bombalaması, Türk tarihçileri tarafından trajikomik ve saçma bulunmuştur. Çünkü o tarihlerde Türk Hava Kuvvetleri’nin gücü, ne Bedevilerin çadırlarını bombalamaya yeterdi, ne de İngilizlerle savaştayken -ki İngilizler dönemin süper güçlerinden biridir- elinde mevcut olan 5-10 uçaklık filosundan Bedevi bombalamaya uçak gönderme imkânına sahipti. Filmin bu özellikleri Türk basını tarafından yanlı olduğunun göstergesi olarak gösterilmiştir.”

Türkleri kötüleyen filmler yoktur, çok var lafı kulaktan dolmadır gibi saçma sapan şeylerin arkasına sığınmaya gerek yok. Her yıl izlediğimiz en az 1 film bizi böyle göstermektedir. Ve bu aynen devam etmektedir. Bizim elimizden ne gelir? İşte tartışılması gereken de budur. Bu tarz aklınıza gelen filmleri, konularıyla ve özellikle bizi nasıl hedef aldıklarıyla beraber belirtirseniz, gerekli eklemeyi yaparım. Hatta yazıların çokluğuna göre ikinci bir post atılabilir.

Dipnot: Geceyarısı Ekspresi filmi neden yok diye bu listede diye aklınıza gelirse, tartışma konusunun temellerini attığı için tekrardan yazma gereği duymadım. İlgili tartışma da şurada gerçekleşmişti.


24 Comments

 1. Bora-MAN dedi ki:

  >5.Film)Türk olması önemli değil.Bu bir aşağılama içermez.Her gün bir ton filmde bir ton yeni kötü adam ekleniyor.Çinliler,japonlar kulalnılıyor bir ton.Bizde izliyoruz.SEn çinlilere veya japonlara izlediğinle aşağılıyormusun ?

  9.Film)Türklerin yunanlılara küfretmesi sence aşağılamamı olur ? Bir ton 2. dünya savaşı filminde almanlara yakıştırılan kalmadı.aşağılandı mı sence Almanlar ? Dünya Almanları küçük mü görüyor ?
  Sonuçta iki ülke arasında savaş yaşanmış bundan normal bişey olamaz.

  10 ve 11. Filmler ) Adana gerçekten öyle bir yer.Etek giyenin bacağına kezzap atıldığı bir yeri az bile resmetmişler.Yanlış anlaşılmasın ben severim Adana'yı ama öyle.
  Hitman'e gelicne kardeşine söyle bakalım bi gitsin kapalı çarşıya aynı şeyleri kendisi yaşamıyormu ? Türkiye'de 5 vakit ezan okunur. Öğlen ve ikindi yakındır bilirsinki.Bunlar olabilir ve aşağılanmaya girmez.Doğruları yapmak ne zamandan beri aşağılanmaya giriyor ?

  12. film )Amerikalı ıraklılar vurdu ikiz kuleleri.Kendi vatandaşı,kendi okuludna eğitim görmüş.Amerika aşağılandı mı bunun yüzünden ?

  Sonuç:1,2,3,4,13 üncü filmler gerçekten aağılama içermektedir.İzleyenin aklında oha bu Türkler gerçekten böyleyse yuh diye kalır.

  6. ve 8. filmlerin ne olduğu belli değil ki keşke bazı filmler kendin izleyip kendi yorumun yazsaydın ekşisözlük yerine.Ki birkaçı millattan önce çekilmiş filmlerin.Kim izler oda tartışılır.

  Hergün yüzlerce film çıkmaktayken ve bir çoğunda dünyanın çeşitli ülkeleriyle(irlanda,japonya,almanya,ingiltere,amerika,çin,bilimumu doğu ülkeleri) dalga geçilirken ve aşağılanırken şu bulduğun topu topu 5 aşağılayıcı film yanında koca bir "HİÇ" kalır. "ÇOK" kelimesini zerre haketmez.

 2. SirEvo dedi ki:

  >Abi konuştukça batıyorsun. Önce 7-8 film olsa tamam da 1 film var diyorsun, şimdi çoku zerre haketmez diyorsun. ekşisözlükten alıntı bile yok. diğer sözlükten alıntı 2 film olan hitman ve body of lies'u izledim ve aynen katılıyorum onlara.
  Sen daha istediğini yazmaya ve görmemezden gelmeye devam edebilirsin. Bu kadar film yazıyorum, hala her şeye kulp bulabiliyorsun. Kolay gelsin sana. 😉

 3. arnawut dedi ki:

  >süper yazmışsın, süper araştırmışsın. ayakta alkışlıyorum seni usta.
  şu 2009 yapımı last templar filmi bile gösteriyor neyin ne olduğunu.
  ayrıca o ntv videosunu ilk kez gördüm ve şok oldum! bu kadar mı cahil bu amerikalılar…….

 4. HayattanSıkıldıgımda dedi ki:

  >@ Bora-Man
  Az çok bir şey biliyorsun ama kendini bilgiye kapatmışsın.İstediğin bilgileri almışsın diğerleri sana boş geliyor.Ön yargılısın yani.

  SirEvo yaptığın çalışma için çok saol.Bide benim blogu beğendiklerine eklersen çok sevinirim.

 5. SirEvo dedi ki:

  >@HayattanSıkıldıgımda
  Bir sorun var, blogun gözükmüyor eklenecek bloglar arasında. Düzelirse ekleyeceğim.

 6. ferdinand dedi ki:

  >SirEvo'nun belirttiği çoğu noktada haklılık payı var lakin baı yerler haddinden fazla abartılıyor.
  Sonuç olarak dünya gündemine pek hayırlı olaylarla gelmiyoru, hapishanelerimizin de meşhur olduğu gerçeği birçok filmde dile getiriliyor. Benim hatırladığım Kubrick'in Lolita'sında da çok çirkin şekilde bahsedilir.
  Birçoğu maksatlı olduğunu düşünüyorum sorunlu kafalardan çıkıyor, videodaki Bodrum görüntüleri ise ayrı felaket.
  İmaj sorunumuz var tıpkı hemen her filmde Meksikalıların, kolombiyalıların kötü olması gibi. Ya da arkadaş bahsetmiş uakdoğulularla alay edildiği kadar kimseyle edilmemiştir. Ama boku çıktığı yerler çok, türk karşıtı yazar-çizer-yönetmenlerin de parmağı var tabi. Geceyarısı Ekspresinde olduğu gibi. Ulan hiç mi hayırlı bişey olmaz bu ülkede dedirtir.

  Buna karşı biz ne yapıyoruz anca küfür edip hayata devam ediyoruz. Bir tane ülkeyi tanıtan bir film sunabildikmi yok. Gerçi Fatih Akın sağolsun İstanbul Hatırası gibi müzik odaklı bir yapımda falasıyla reklamımızı yaptı. Bu tar işlere ihtiyacımız var, önyargılı ikinci sınıf yapımlara gülüp geçmekten başka…

 7. Cenk dedi ki:

  >Evrim bu yazıyı blogumdan link olarak verebilir miyim?

  Blogumu okuyan varsa tabii. 😀

  Beğenirsen beğendiklerine de ekleyebilirsin. 🙂
  Gerçi yeni açtım ama.

 8. SirEvo dedi ki:

  >Tabii ki verebilirsin abi, tyler sen misin?

 9. Cenk dedi ki:

  >Evet, cenk78, tyler78…

 10. SirEvo dedi ki:

  >En başta öyle desene. 🙂

 11. tyler78 dedi ki:

  >ilk hesap açtığım zamanlardan ismim kalmış. tyler'a döndüm şimdi. Benliğimi buldum. 😛

  Neyse, çok güzel bir derleme olmuş. Eline sağlık. Özellikle Last Templar ve West Wing beni üzdü gerçekten. Bir insan bu kadar cahil olmaz.

  Bunları büyük yapım-küçük yapım demeden Türkiye'yi kötülemek isteyen lobiler yapıyor büyük ihtimalle. Yetebildikleri herkese.

  Gerçi amerikalıların bırakın dünyayı, kendi ülkeleri hakkında bile ne kadar cahil olduklarını biliyoruz. Jay Leno Show'u izleyin yeter bu konuda. Kimin başkan seçildiğini bilmeyen insanlar var. Tek tük de değil. Bu insanların hiç araştırmadan film çekmelerini de eklersek, aslında sayı az bile.

 12. SirEvo dedi ki:

  >Nicki değiştirmekle iyi yapmışsın, biz seni öyle tanıdık. 😛 Frasier çevirinde de kolaylıklar. Gerçi Dp'de göremedim eklediğini ama forumda da epeydir göremiyorum zaten. Benim iletişimden MSN'e eklemeni rica ediyorum. 🙂

  Konuya dönecek olursak, lobi olayına aynen katılıyorum. Bunlar öyle rastgele yapılmış işler değil bence de.

 13. içimden geldiği gibi ~~~ dedi ki:

  >Oğuz hakseverin yorumu bence çok iyiydi.Filme gelince kasıtlı olarak yapıldığı düşüncesindeyim.

 14. SirEvo dedi ki:

  >@içimden geldiği gibi ~~~
  Hangisi? 😀 Bence hepsinde kasıt var. :))

 15. besiktAsiruh dedi ki:

  >Valla film olayını siyasete dayandırmak istemem ama o afiş nedir öyle… Hiç bir siyasi tepki gelmemiş mi ona merak ettim. Yani kötü söz kullanıp burada görüntü kirliliği de yapmak istemiyorum ama o yönetmeni akrabalık duygularımla selamlıyorum.

 16. SirEvo dedi ki:

  >Benden de selam söyle. 😀

 17. Syrano dedi ki:

  >Ellerinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş.

  "The Last Templar" filmindeki rezaleti ben de haberlerde görmüştüm, sırf merakımdan aldım, izledim. Aklıma "Bridget Jones'un Günlüğü"nün devam filminde, haritada Almanya'nın yerini bilmeyen Bridget'in alay konusu olduğu sahne geldi…

  Yapımcı arkadaş, duyduğum kadarıyla Tom Hanks, Meg Ryan, Dennis Quaid, Robbin Williams, Eva Longaria ve Eva Mendez'in bile tatil için bir kere geldikleri bir şehir olan Bodrum'un Türkiye'deki yerini bilmiyor diyelim.

  Türkiye'nin dünya haritası üzerindeki yerini de mi bilmiyorsunuz be kardeşim?

  Star Wars filmi mi çekiyorsunuz da Tunus'un Matmata şehrini Mars veya ne bileyim başka bir gezegen olarak mı kullanıyorsunuz anlamadım ki…

  "Egri Csillagok" filmini izlemiş bir arkadaşımın anlattığına göre, padişah ilk göründüğü zaman etrafındakiler çok acayip bir selamlama yapıyorlarmış. "Bir an herkesin amuda kalkacağını sandım" demişti bana, bilmiyorum artık ne yapıyorlarsa :))

  "Arabistanlı Lawrence" ise apayrı bir olaydı. O zamanlar için dünyanın bir ucu sayılan bir bölgeye, işi gücü bırakıp, Türk uçaklarını (!) salıp çölün ortasında bedevi aşiretlerini tarama (!!) fantezisini 40 yıl düşünsem kuramazdım doğrusu. Tabii bir de Lawrence'in derisinin renginin mi anlaşıldığı yoksa çıplak vücudundan tahrik mi olunduğu anlaşılmayan bir sorgulama sahnesi vardı ki, tamam dedim, işte yaratıcı zeka :))

  "Savior" adlı, bizde "Savaş Günahları" diye bilinen bir film daha vardı. Orada artık ne şiş yansın ne kebap mantığıyla davranıldı herhalde, biraz Sırplara, biraz Türklere, biraz Hristiyanlığa, biraz Müslümanlığa… Konu savaştan çok, savaş içerisinde belli bir olay olduğu için böyle yaptılar sanırım, yoksa Goran adlı karakter bazı yerlerde hakaret konusunda epey uçmuştu.

  Tüm bunlar arasında içimi rahatlatan tek şey, Midnight Express filminde hayatı konu alınan adamın, çıkıp "çok abarttınız, hiç de öyle olmadı" diyerek filmin saçmalığını itiraf etmesi olmuştu.

 18. Syrano dedi ki:

  >Ya bir de şunu söylemezsem içimde kalacak :))

  Namaz sahnesi geçen, istisnasız bütün filmlerde var bu hata.

  Cemaat veya tek başına namaz kılan biri secdeye varmıştır, sağa-sola selam verilecektir, fonda ezan duyulur, üstelik de daha başlardadır.

  Yahu bizim zamanımızda ezan, namaz kılınmadan önce okunurdu, ne iş :))

  Hele bir de sabah namazını konu alan sahnelerde iyice abartılır bu hata, ezan okunurken bir de tutup güneşe secde edilir. "Black Hawk Down" ve "Kingdom of Heaven"de olduğu gibi…

  Bilmiyorsunuz, bari ya o sahneyi kullanmayın, yada gidin öğrenin be kardeşim :))

 19. SirEvo dedi ki:

  >O kadar olay var ki, şu son Pacific bile belli ediyor aslında. Ama yok, hala at gözlüğüyle dolaşanlar var, sanıyorlar ki bu olaylar hep tesadüf. Böyle yaşamaya devam etsinler demekten başka çare yok. 🙂

 20. Bora-MAN dedi ki:

  >Geçiniz.

  İyi bir yerle gelinde o zaman Türklerin nasıl insanlar olduğunu siz temsil edin.Buradan laf sallamak kolay.Yıllarca yurt dışına çıkan her vatandaşımız her türlü suçta her türlü criminal harekette bulunursa adamlarda böyle yapar.

  Bir yarısı böyle malsa diğer yarısıda bizi seevr emin olun.İllaki her alanda her milletin düşmanı vardır.

 21. The Dude dedi ki:

  >maalesef Bora-MAN'in dedigi dogru ayrica +2 husus:
  -turklere zaten osmanli zamanindan (belki de attila zamanindan?) beri beslenen kin
  -turkiye'nin beynelmilel camiadaki ezikligi (bkz: israil floatilla hadisesi)

 22. ppan dedi ki:

  >garipmiş.böyle filmleri seyretmemek lazım.sonuçta bodrumu fas'tan gelme bir yer gibi gösteren yönetmen bilgisiz kültürsüz bir yönetmendir.

 23. nihatbarin dedi ki:

  >tüm bunlara karşı yönetmen olup şu amerikalıların kilise hayatlarını ti ye alan bir film çekmek siterdim,oğlancı rahipler,lezbiyen rahibeler,puta tapınan akılsız amerikalılar,aslında bir nevi puta tapıyor salaklar,çarmıhtaki İsa heykeli neyin nesi.sonra da ispanyollar hakkında bir film,avrupanın en hırsız ve soyguncu milletidir bu çingene kırması latinler,bu özelliklerinin bol bol kullanıldığı bir film,yine hristiyanlık denilen safsatayla dalgada geçerek tabii.

 24. Sharifov dedi ki:

  1964 Topkapi
  1972 Baba
  1978 Geceyarisi eksperi
  1989 Gozde
  1989 İndiana jones and the last crusade
  1991 Akdeniz
  1992 American Samurai
  1992 Buffalo soldiers
  2002 Ararat
  2010 The pacific
  2007 i am legend ve s.
  Kaynak ; Ramazan Kurtoglu “din ve kuresel ekobomo politik “

Yorum Yapın

Arts Blogs