Türkiye’nin Oscar Adayı: Ateşin Düştüğü Yer

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu örgütlerinden oluşan jüri, 85. Akademi ödüllerinde yarışmak üzere Türkiye’nin adayını belirlemiş. İsmail Güneş‘in yönettiği Ateşin Düştüğü Yer, Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı için aday adayı olarak listeye adını yazdırmış.

Her yıl Şubat ayında sahiplerini bulan Akademi Ödülleri tabii ki her açıdan çok önemli bir yere sahip. Aslında benim açımdan son yıllarda biraz prestijini kaybetse de sonuçta sinemayla bu kadar içli dışlı olunca ister istemez takip ediyorsunuz. Ancak Yabancı Dilde En iyi Film adayları ne yazık ki adil bir oylama süzgecinden geçemiyor. Bunun en büyük örneğini NBC’nin Bir Zamanlar Anadolu’da‘sıyla yaşadık. Yerli veya yabancı hangi listeye baktıysam hep kendine tepelerde yer bulan bu şahaseri gözardı etmek Oscar jürisine hiç yakışmamıştı. Gerçi En İyi Senaryo’yu Midnight in Paris‘e vererek bir nebze de olsa gönlümü aldılar, yalan yok şimdi.

Ama Türkiye’nin son yıllarda çıkardığı en iyi filmi son 5 film arasına almadıklarına göre, Ateşin Düştüğü Yer’in final adayları arasına kalması büyük sürpriz olur benim için. Filmi izlemediğimi belirteyim tabii ama sonuçta filmin kalitesine bakmadıklarını net bir şekilde gösterdiler bize.

Ateşin Düştüğü Yer, Montreal Film Festivali’nden En İyi Film ve FIPRESCI ödüllerini almıştı. Ancak Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ön elemeyi dahi geçememişti nasıl olduysa. Neremiz doğru ki zaten? Filmin yapımcısı Baran Seyhan “Filmimizin Oscar aday adayı seçilmesi Türkiye’de bu yıl çekilen en iyi film olduğu anlamına gelmiyor. Böyle bir anlam çıkarılmasını da istemiyoruz.” demiş ama bana çok saçma geldi bu cümle. En iyi filmimiz gitmeyecek de kim gidecek?

İsmail Güneş’in yaşanan gerçek bir töre cinayetinden yola çıkarak çektiği filmin başrolünde Hakan Karahan, Elifcan Ongurlar ve Yeşim Ceren Bozoğlu gibi isimler yer alıyor. Umarım 24 Şubat 2013‘de 85. kez dağıtılacak ödüllerde kendisine bir yer bulur ve ülkemizi en iyi şekilde temsil eder!


Yorum Yapın

Arts Blogs