Tim Burton’s 9 (2009)


2005 yılında yapılan kısa film “9” Oscar’a aday olmuş. Yönetmeni tabii ki 2009 yapımı 9‘un da yönetmeni Shane Acker. Zaten daha önceden yönettiği 2 yapım var ve 2si de kısa animasyon.
9 filmi onun ilk uzun metrajlı hem animasyonu hem filmi. İlk ciddi projesi de diyebiliriz.
Filmin senaryosuna baktığımızda da aynı ismi görüyoruz. Yanında bir de daha önceden Monster House ve Corpse Bride gibi animasyonların senaryosunda imzası bulunan Pamela Pettler var.
Tabii ki filmi önemli kılan belki de en önemli etmen yapımcısı Tim Burton. Kendisine özel bir ilgim, ekstradan bir sevgim, filmlerine hayranlığım falan yoktur ama büyük bir izleyici kitlesi olduğu kesin. Sırf filmin altında onun da imzası var diye izleyebilecek çok insan var. Bir de filmin adıyla orantılı olarak gösterim tarihini 9/9/2009 yaparak filme olan ilgiyi iyice arttırmak istemişler. Gerçi bizde 11 Aralık 2009 ama çaktırmayın. 🙂 Edit: Vizyon tarihi 16 Nisan 2010 olarak değiştirilmiş Türkiye’de, rezalet!

Oyuncu kadrosuna, daha doğrusu seslendiren kadrosuna baktığımızda ise yönetmen ve senaristin tersine, kalburüstü oyuncular görüyoruz. Christopher Plummer, Jennifer Connelly, Elijah Wood gibi isimler var başrolde. Özellikle Plummer‘ın ses tonu bir ayrı ya. Tam animasyonlarda rol alacak adam. Yüzünü görmeye gerek yok. Ses tonuyla götürüyor işi.

Film genel manada beni o kadar etkilemedi. Aslında güzel bir şeyler çıkacak havasını yakalıyor ama ne bileyim öyle kalıyor, mutantını tamamlayamıyor galiba. 😀
Sonuç olarak; karakterlerin sevimliliği ve gizeminin dışında 1 saat 15 dakikalık süresiyle izle-sil yapılabilecek bir animasyon gibi geldi bana.
Sanırım Wall-E ve Up‘tan sonra haksız da sayılmam. Daha önceden dediğim gibi adamlar çıtayı bir hayli yükseltti. Yükseltti yükseltmesine ama animasyon izlemenin keyfi bir başka. O yüzden 7.5’tan az vermem bu filme. Şu aşağıdaki adam hakediyor 7.5’u. :))
Bu arada 30 milyon dolara mâl olan film 41 milyon dolarlık bir gişe yapmış şimdiye kadar. Kısaca bekleneni verememiş diyebiliriz. Belki de iş Pixar’ın elinden çıksaydı daha farklı olurdu ama onlar da bu kadar az paraya iş yapmıyorlar yahu..

Yönetmen: Shane Acker
Tür: Animasyon, Dram, Fantastik, Bilim-Kurgu
IMDb Puanı: 7.1/10 (11,466 oy)
Benim Puanım; 7.5/10
Oyuncular (ilk 5): Christopher Plummer, Martin Landau, John C. Reilly, Crispin Glover, Jennifer Connelly

IMDb: http://www.imdb.com/title/tt0472033/


Yorum Yapın

Arts Blogs