The Voice of God: Don LaFontaine


Fragmanlarda karizma bir ses vardır her zaman. Oyuncu isimlerini öyle bir okur ki, sanki o isimler ekrandan fırlayıp yanınıza gelecek zannedersiniz. Çoğu kişi de hep merak etmiştir ama hiç araştırma ihtiyacı hissetmemiştir. Tıpkı benim gibi.
Onun ismini duyana kadar, ölüm haberini okuyana kadar kim olduğundan zerre kadar haberim yoktu. Ne iş yaptığını hiç ama hiç bilmiyordum.
Ama onun sesiyle izlediğim tek bir fragman, tek bir video, tek bir film tanıtımı, anında tanımamı sağladı. Tanımak derken, sîma olarak tanımadım tabii ki. O “muhteşem” sesi, “Tanrı’nın Sesi” lakabını almasını sağladığı sesi duymam yetti.

Adı Don LaFontaine. Şimdiye kadar izlediğimiz, daha doğrusu o ölene kadar izlediğimiz bütün fragmanlarda belki de onun sesi vardı. 5000’den fazla filmin fragmanında ses tonunu coşturduğu, yüz binlerce reklam filminde, oyun tanıtımlarında sesini “sattığı”, “In a world…”u söylemesiyle efsane olan LaFontaine…
Açılan bir konuda eklenen bir videoyu izledim. Konu vefat konusuydu ve başlıkta yazan ismi tanımıyordum. Fakat videoyu izleyip olayı çözmemle birlikte gözlerimde ufaktan yaş belirdi.
“Bu adam mı ölmüş yav” dedim. Böyle bir sesi, böyle bir adamı kaybetmek çok üzücü geldi bir an. Belki de artık fragmanlara bakmamamın en büyük sebebi bu adamdır da kendim bile bilmiyordumdur. Olabilir, şimdi geldi aklıma. Galiba bu adamın sesini duyamayacağım için artık izlemiyorum ben fragmanları. Şartlandırmışım kendimi ama ben bile farkında değilim galiba.

Fragmanını seslendirdiği efsaneoğluefsane filmlere göz atmak için aşağıya ekleyeceğim videoları izlemeniz yeterlidir. Şimdiye kadar hangi filmlerin tanıtımlarında bu adamı duyduğunuza şaşıracaksınız muhtemelen. Kendisiyle ilgili daha fazla video izlemek isterseniz de, youtube, metacafe tarzı sitelerden birine ismini yazmanız yeterlidir. Milyonlarca kez tıklanan videolara şahit olabilirsiniz. :))

26 Ağustos 1940 – 1 Eylül 2008

Kendisiyle yapılan çok eğlenceli bir program. Ufak espriler eşliğinde, imzası bulunan fragmanlardan bol bol karelerin de bulunduğu kesinlikle izlenmesi gereken bir video.
“It’s never too early for a salad” repliği bombadır.

Bu videoda ise kendisiyle yapılan röportajı bulabilirsiniz. Daha çok bu pozisyona gelene kadar başından geçenleri falan anlatıyor. Başkalarının onun hakkındaki görüşleri de var. Arada ufak tefek seslendirdiği fragmanlardan da demet sunmuşlar.

Son video ise bonus. Sesini kılıktan kılığa sokan bir eleman bizim abinin taklidini yapıyor. İlk 2 videodan sonra eğer gülmek isterseniz bunu kesin izlemenizi tavsiye ederim. Taklid gerçekten çok çok iyi. Bir de yaptığı mizansen şahane.


4 Comments

 1. Schumy dedi ki:

  >Şimdi kim seslendiriyor acaba ? Belki de bilgisayarla yapıyorlardır.

 2. SirEvo dedi ki:

  >Yok yav vardır birkaç adam daha. Youtube'da LaFontaine yaz çıkar diğerleri de. 🙂

 3. Bora-MAN dedi ki:

  >Sondaki eleman çok iyi 😀

 4. SchindleR dedi ki:

  >Valla büyük kayıp gerçekten de efsane bir sesti.
  Sondaki herife öldüm gece gece ya. :)))

Yorum Yapın

Arts Blogs