The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz

Aaron+Swartz+afisParanın hüküm sürdüğü, kocaman birkaç şirketin bütün dünyaya hükmettiği günümüz dünyasında sağlık sisteminden adalet sistemine, finans sektöründen yiyecek sektörüne kadar her alanda yozlaşmanın en kallavi dönemini yaşayan Amerika Birleşik Devletleri’nin yok ettiği bir genci, bir dehayı, bir bireyi, bir aktivisti, güzeller güzeli bir insan evladı olan Aaron Swartz‘ın kısacık ama tarihe altın harflerle yazılacak hayat hikayesine ışık tutuyor The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz adlı belgesel.

Şu an bu satırları yazabiliyorsam ben, bu belgeseli veya diğerlerini ücretsiz izleme imkanına sahipsem bir şekilde, internette özgürce dolaşıp istediğim her kaynağa ulaşabilecek gücüm varsa tek başıma, oturduğum yerden, zerre efor sarfetmeden, işte son birkaç yılda yaptıklarıyla sansürün karşısında dik duran ve milyonların da dik durmasını sağlayan, dünyanın en çok tıklanan sitelerinin de bu duruşa katılmasında ön-ayak olan Aaron Swartz yüzündendir.

“Ben evde televizyon izleyip çok para kazanırken bir madencinin kan ter içinde çukur kazması,
kazmasa o akşam masasına yemek koyamayacak olması çok saçma geliyor.
Açıkçası günümüz dünyası saçma bir yer.”

Daha ufacıkken dünyadaki adaletsizliğin farkına varan ve bilgisayar üzerindeki üst düzey yeteneklerini para kazanmak için kullanmak yerine dünyayı daha yaşanabilir, daha adil, daha modern bir yer haline getirmeye uğraşırken canını dahil her şeyini feda eden bir adam Aaron Swartz.

En başta aktivist, idealleri uğruna koskoca hükümeti karşısına alabilecek kadar cesur, günümüz internetinin bu hallere gelmesinde emeği olan nadir insanlardan, çevresine sadece pozitif enerji yayan ve hayata her daim pozitif yaklaşmaya çalışan bir adamın, yasayı, yargıyı, adalet sistemini yöneten kokuşmuş/yozlaşmış insanlar tarafından ne kadar kolay bir şekilde harcandığını izlemek insanı derinden yaralıyor.  Hayatı boyunca, daha 10-12 yaşlarından itibaren bütün bilgisini ve kabiliyetini milyar dolarlar kazanmak yerine günümz dünyasını daha güzel bir yer haline getirmek için kullanan bu çocuk yargılanırken, yanlış mortgage kredi yönetimleri yüzünden tüm dünyayı ekonomik krize sokmuş devasa şirketlerin patronlarının yargılanmadan dolaşmalarını, bir de ceplerine attıkları yüz milyarlarca doların yanlarına kâr kalmasını sindiremiyorsunuz.

Aaron Swartz için yazılabilecek satırlar bitmez. Onun için edilecek dualar bitmez. Onun için sarfedebilecek sıfatlar bitmez. Fakat bu hiç duyulmayan, reklamı doğru düzgün yapılmayan, resmen değeri bilinmemiş (underrated) bu belgeseli siz izleyin, tavsiye edin, arşivinize ekleyin, çocuklarınıza gösterin. Bir yandan çok çok üzüleceğiniz bir hikaye, diğer yandan minnet duyacağınız ve belki de hayatınızın sonuna kadar unutmayacağınız bir isim. Teşekkürler Aaron Swartz! Her gün defalarca tıkladığımız siteler, kolay ve hızlı bir şekilde ulaştığımız içerikler, özgürce ve sınırsızca dolaşabildiğimiz devasa internet havuzu için sana sonsuz teşekkürler güzel çocuk!


2 Comments

  1. birisi dedi ki:

    Bu konular çok ilgimi çekiyor, izlemeyi düşünüyorum bunu da.

  2. emre göçer dedi ki:

    belgesel tadında film , peruk gibi hüzünlü

Yorum Yapın

Arts Blogs