The Crazies (2010) – Klişe severlere taze zombi

Hani bazı filmleri izledikten sonra üstüne hiç düşünmezsiniz. Sinemada izlerseniz verdiğiniz paraya küfredersiniz. Film bitince “ben bunu defalarca izlememiş miydim” dersiniz. İşte Salgın da adında da anlaşıldığı üzere öncekilerden hiçbir farkı olmayan salgın filmlerinden.
Hollywood’un üretkenlikteki başarısını bildiğimizden pek de önemsemediğimiz bir şey artık bu remake muhabbetleri.

1973 yapımı The Crazies‘in sil baştan versiyonu olan filmin başrolünde tanıdık iki isim var aslında. 2007 senesindeki Hitman‘de Ajan47 olarak izlediğimiz Timothy Olyphant ve geçen seneki Surrogates‘te Bruce Willis‘le başrolü paylaşan Radha Mitchell. 2005 yapımı Sahara’nın da yönetmeni olan Breck Eisner‘ın yönetmenliğini yaptığı filmin senaryo uyarlamasını da; izlemenşizi tavsiye ettiğim Case 39 filmini de yazan Ray Wright ve The Machinist‘in yazarı Scott Kosar yapmış.

Oyuncu kadrosu ile kamera arkasındaki ekibe baktığınızda aslında iyi bir film bekliyorsunuz. Afiş de gel beni izle diyor ama filmin başlamasıyla son bulması arasındaki 1 saat 35 dakikalık süre klişelerle dolu. Giriş sahnesi aslında biraz etkileyici gibi duruyor ama gelişme ve final tam da film boyunca beklediğiniz şekilde. Filmin hikayesinden bahsetmeme bile gerek yok aslında. Kasabaya bir şekilde gelen salgın ve bunun sonucunda insanların zombi moda bağlaması. Benzerlerini 150 kere izlemişizdir bugüne kadar.

Sonuç olarak klişelerle dolu, afişteki karakterin bile o çatalımsı aleti 3-5 dakika kullanmadığı (hani o kadar koydunuz afişe, bari atraksiyon yapsınlar onunla), baştan sona ucuz korkutma sahneleriyle bezenmiş, hiçbir albenisi olmayan film sizleri bekliyor. Türü seviyorsanız, kan olsun zombi olsun çok severim, klişe falan hiç farketmez diyorsanız tabii ki tavsiye ederim ama benim gözümde vasatın üstüne çıkamayan bir film olmuş. 5/10


2 Comments

  1. wimparella dedi ki:

    >Nefret ediyorum böyle filmlerden. Sırf klişeler yüzünden korku filmlerinden soğudum 😀

  2. B.G. dedi ki:

    >tüh ya biri önerdi diye izleyecektim şuan hevesim kaçtı 🙁

Yorum Yapın

Arts Blogs