The Blind Side (2009) – Sadece izleyin!

Sorun bende mi, müthiş oyunculuklarda mı, hikayede mi bilmiyorum ama şu satırları yazarken bile ellerim titriyor. Bu kadar etkilendiğim sayılı film vardır. Üstüne sayfalarca yazı da yazarsınız isterseniz. Tek paragrafta da her duyguyu belirtirsiniz aynı şu an yaptığım gibi.
Gerçek olan tek bir şey var; uzun zamandır izlediğim en etkileyici film. 10 dakika ağladım film bittikten sonra, lanet olsun. Sandra Bullock aldığı ödülü sonuna kadar hak etmiş. Müthiş ötesiydi. 1 ay içerisinde tekrar izleyeceğimden adım gibi eminim. Belki o zaman bir şeyler yazarım ama şu an yazacak durumda değilim. Sadece izleyin!
10/10


30 Comments

 1. her boku bilen adam dedi ki:

  >sorunun sende olduğundan emin olabilirsin 🙂

  zira hayatımda izlediğim en kötü filmlerden biri blind side.

  artık klişeden de öteye giden beyaz kadının şefkati, siyah çocuğun ezikliği konusunu alıp iyicene duygu sömürüsüne çeviren rezalet bir film.

  sandra bullock bu filmle oscar aldıysa ben seneye pınar altuğ'un da en azından aday olabileceğiini düşünüyorum.

  bu filmde bu kadar ekstra ve özgün olarak ne gördün çok ama çok merak ediyorum. hatta tüm dünyaya sesleniyorum burdan : ne var ulan bu filmde ?

  bu filmin samanyolu tv'nin ksıa filmlerinden farkı ne ?

 2. SirEvo dedi ki:

  >Daha ne olacak gerçek ve olağanüstü bir hikaye var. Ne istiyorsun ki daha fazla? Bu kadar iyi bir hikaye olabilir mi? Filmin sonunda gelen fotoğrafları görmedin mi?
  Duygusal adamım ben, bana fazla bu tarz filmler. Sorun bende mi diye sordum aslında ama sende sanırım 🙂 İzleyip de beğenmeyen hiç kimseye rastlamadım daha çünkü. 😉
  Beğenilen bir filmi beğenmeme gibi bir adetin varsa bilemem de bu filmi beğenmiyorsan demek ki çok farklı bir zevkin var, Avrupa sinemasına yönel derim ben. 🙂

 3. wimparella dedi ki:

  >bu kadar farklı iki yorumdan sonra mutlaka izlerim ben bu filmi:D:

 4. SirEvo dedi ki:

  >Pişman olmayacağından adım soyadım gibi eminim wimparella 🙂

 5. Bubenmishim dedi ki:

  >gerçekten bu yorumlardan sonra bu gece bulursam hemen izliyorum..hemen…
  sevgiyle kal….

 6. tyler78 dedi ki:

  >@her boku bilen adam
  Film gerçek hayattan uyarlama olunca ve filmin başında ve sonunda bunu vurgulayınca, senin gibi filmin klişe ve yapay olduğunu düşünmekte zorlanıyorum izlerken.

  Ben de çok beğenmiştim. Herkese tavsiye ederim.

 7. CER dedi ki:

  >İzlemekte fayda var deyip hemen piratebay e zıplıyorum 🙂

 8. DaMieN dedi ki:

  >Hemen izliyorum kuzen

 9. Evren - Sahne dedi ki:

  >Bence de güzel film. Sandra Bullock harika.

 10. Kamil Akar dedi ki:

  >1-Kesinlikle sorun sende değil gelmiş geçmiş izlediğim en iyi filmlerden bir tanesi.

  2-ilgi çekmek için herbku bildiğini sanan kişilerin eleştirilerine aldanmayın,zleyebileceğiniz en iyi filmki dünya üzerinde beğenmeyen insan olabileceğini zannetmiyorum. beğenmedim diyen tipleride bilirsiniz her beğenilen filmde çıkıntılık yaparak dikkat çekmeye çalışırlar bu ebediyetten bu yana vardır ve olmayada devam edecektir. ama herzamanda kendi çevrelerinden öteye gidemeyek kadar etraflarında döner dururlar.

  3-Bu yazıdan anlaşılmasınki renklere ve zevklere garezim var haayır tam tersi. Her insanın zevki farklıdır ancak o kadar alıştık ki yukarıda bahsettğim hadiseye hiç kimseye garip gelmiyor böyle olaylar.

  10/10'dan daha üstün bir not olmadığında 10/10 tam ifade eden nottur

 11. pariseda dedi ki:

  >Klişe filmleri severim:D Baştan sona sıkılmadan izledim.Sandra Bullock iyi oyunculuk çıkarmış.

 12. Syhn dedi ki:

  >zaten izlemek istiyordum bu posttan sonra hızlandırıyorum..
  yorumlardan sonra ise izleyip kendim karar vermeliyim düşüncesi iice hasıl oldu bende!

 13. afrodelfino dedi ki:

  >hoş bi pazar filminin ötesine geçemedi benim için.. hikaye gerçek olmasa amma abartmışlar diyebilirdim, ordan yırttı:)

  sandra iyiydi ve oscar konuşmasında gönlümü hepten kazandı ama dediğim gibi gabourey dururken… onun etkisinden kurtulamadım ben de hala:))

 14. SirEvo dedi ki:

  >@wimparella
  @Bubenmishim
  @CER
  @DaMieN
  @Syhn

  İzledikten sonraki yorumlarınızı da bekliyorum. 🙂

  @Kamil Akar
  Sakin, ikili atışmaya girmeye gerek yok. 🙂

  @afrodelfino
  Gabourey'in Değerlisi de şahaneydi, Bullock'un Kör Noktası da bir o kadar şahane. Ben ikisi arasında kaldım vallaha. 🙂

 15. Leah dedi ki:

  >Dün burda bu kadar yorum görüp sessiz sedasız izledim filmi. Yorum yapmaya geldim! 😀
  Filmin başlarında çok üzüldüm, bi şey oturdu kaldı yüreğime. Daha sonra eğlenmeye başladım. Sandra cidden çok güzel oynamış. O siyahi çocuğun da hakını vermek gerek. Her duygusunu nasıl da güzel ortaya çıkarmış mimikleriyle. Hiç sıkılmadan izlenilecek gayet güzel bi film olmuş bence. Benim notum 8/10.
  Toplumun 2 kesimini de çok güzel anlatmışlar. Farklarını, düşüncelerini, hislerini çok güzel yansıtmışlar filme. Duygusal yanı filmin en başında ve film bittikten sonra ağır bastı bende. Üzerinde düşündüm epey.
  Sonuç olarak, izlenmeli diye düşünüyorum. 🙂

 16. SirEvo dedi ki:

  >Güzel yorumun için teşekkür ederim sevgili Leah. 🙂

 17. Kamil Akar dedi ki:

  >@SirEvo amacım tabiiki ikili atışma ortaya çıkarmak değil.
  Yazıyı okuyup hemen ilk yorumu okuyup insanların ilgisinin dağılmamasu ve böyle değerlş ve kelimelerle güzelliğini analatamacağım filmin yargılanmasını önlemek amaçlıydı.

  Okuyanlar herşeyi anladı zaten.
  Teşekkürler. İyi Seyirler.

 18. Popdater dedi ki:

  >Film çok iz bırakmadı ama Leigh Anne'in Michael'ın hiç yatakta uyumadığını söylediği sahnedeki yüz ifadesine ben de Oscar verirdim..

 19. SirEvo dedi ki:

  >O repliği kaydettim, yakın zamanda paylaşıcaktım burada. :))

 20. Bhut_Jolokia dedi ki:

  >Sir filmi beğeneceğimi düşünüyorum ve bluray olarak indirmeye başladım 🙂

 21. SirEvo dedi ki:

  >Beğeneceğinden hiç şüphem yok. 🙂

 22. ilker dedi ki:

  Şu sıralar o kadar saçma ve izledikten sonra yüzünüzü buruşturacak o kadar çok film var ki anlatamam… Gerçekten izlenmeye değer bir film. Big Mike ın yüzündeki o acı ifade film boyunca hep var ve izlerken içinde hep bir burukluk taşıyosun ve bana öyle geliyor ki filmin sonundaki resimlerden anlaşıldığı üzere gerçek bi hikayeden esinlenilmiş gibi. Burdan bu sitenin kurucusuna seslenmek gerekirse uzun süredir böyle bir yer arıyodum . Benim yeni ailemde sizsiniz. 🙂

  • SirEvo dedi ki:

   Teşekkürler hocam. Yorumlarınız her zaman bekleriz.
   Evet, dediğiniz gibi gerçek hikaye. Sondaki resimler de zaten net bir şekilde gösteriyor. Hatta daha bir vurucu olmuş o resimler sayesinde. Bilmem katılır mısınız?

 23. ercan dedi ki:

  filmi bende beğenmedim. kurgusal olarak çok boş ve oyuncular iyi değil. bu filmin neresine ağladın bende şaşırdım. bu filme beğeni yorumları yapanları kara listeye aldım. onların beğendiği filmleri izlemiycem. ayrıca o kadının temsil etmiş olduğu ve hiç de american pragmatizmine uymayan boynunda haç taşıyan melek karakteri ve çocuğun temsil etmiş olduğu rol olan iyiliğin sutbol üniformasının üzerinde yazan Crusaiders yani haçlılar hiç tesadüfe benzemiyor. boş kafayla izlemeyin bu film hollywoodun bilinç ve inanç endüstrisi olduğunu kanıtlar niteliktedir. propagandist bir film…. 5/10

  • SirEvo dedi ki:

   Yapım senesinin 2009 olmasını da hesaba katarsak, aradan 5 yıl geçmiş. Filmlere bakışımız, filmlerden aldıklarımız ve aradıklarımız gerçekten değişiyor. Hatta itiraf edeyim, değişmiş. O zaman izlediğimde o zaman yazdıklarımı hissetmiş olsam da şu an izlesem mutlaka ama mutlaka daha farklı bir bakış açısına sahip olabilirdim. O yüzden bu kadar eski yorumlara takılmaya gerek yok, önümüzde bakalım, keyfini çıkartalım.

   Not: Şimdi düşünüyorum da, cidden abartmışım. Epi topu 8 yaparmış benim için bile. 🙂

 24. ali dedi ki:

  bazen insan duygusal döneminde bu tarz filmlere izleyipta gereginden fazla etkilenebiliyor..

 25. SELİM dedi ki:

  BİDE BEN IZLEYİM SU FİLMİ :))

 26. fatma dedi ki:

  yıllar önce fragmanından parça (sandra bulloock un sahada oğluna sarıldığı sahne ) izleyip o gün bu gündür aklımda olan ancak film adına ve oyuncularına dair bilgim olmadığından izleyemediğim filmi bu gece sadece tavsiyeniz doğrultusunda izledim
  mükemmel tavsiyeniz için teşekkür ederim.saygılar

 27. emremj dedi ki:

  yıllar geçmiş ancak ben gözden kaçırmışım bu nedenle yeni izledim. özellikle ilk yorum nedeniyle önyargılı izledim. bu şekilde izlediğim filmleri beğenemiyorum genelde. ancak yanılmışım, gerek gerçek hayattan alıntı olması gerekse adamın halen aktif futbolcu (amerikan) olması nedeniyle oldukça iyi bir yapım. genelde öldükten sonra yapılıyor böyle filmler (bkz: cindirella man) küçük dokunuşların hayatımızı nasıl etkilediğini (benim hayatımda olduğu gibi) açıkça sunuyor. oyunculukların çoğu kötü olması filmi ve mesajını kötü yapmaz. michael oher in hayatını çekmişler daha ne olsun. biraz araştırdım; film gerçeğe de oldukça yakın. ağlamadım , keyifle izledim, tavsiye ediyorum.

  • SirEvo dedi ki:

   7 yıl önce yazılmış bir tavsiye yazısı da ancak bu kadar “içten” olabilirdi. Senin yorumun benim yazımdan daha eli yüzü düzgün duruyor açıkçası. Teşekkürler emre. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs