Tavsiye: Sınırsızlar Kulübü – Dallas Buyers Club (2013)

Bir yandan elektrikçi olarak çalışan, diğer taraftan da rodeo yarışları üzerinden para götürmeye çalışan Ron Woodroof o kadar pis bir hayat sürüyor ki, 1985’de kendisine konulan AIDS teşhisiyle bu berbat yaşamı tasdiklemiş oluyor. Peki o ne yapıyor? Kendini ölüme teslim mi ediyor? Yoksa hayatına farklı bir yön mü çiziyor?

Oscar ödüllü The Young Victoria ve C.R.A.Z.Y, Café de Flore gibi filmlerden hatırladığımız Kanadalı yönetmen Jean-Marc Vallée‘nin kamerayı eline aldığı Sınırsızlar Kulübü‘nün senaryosunu ise Craig Borten ve Melisa Wallack gibi iki tecrübesiz isim kaleme almış. Matthew McConaughey‘nin başrolü üstlendiği yapımda Jared Leto ve Jennifer Garner da yardımcı rollerde karşımıza çıkıyor.

Biyografileri ele almayı bildiğinizde, sinemaya az buçuk bir kaliteyle uyarladığınızda ortaya çıkan film mutlaka görülmeyi hakediyor. Fakat Dallas Buyers Club, bunun yanında hem muazzam iki performans sunuyor, hem de dönemin imkanlarının ne kadar insan aleyhinde olduğunu (veya öyle sandığımızı) yüzümüze bir kez daha çarpıyor.

FDA’nın ilaç politikası yüzünden mahkum olduğu ilacın kendisini ölüme hızlı adımlarla yaklaştırdığını farkeden Ron Woodroof’un çareyi farklı yollarda arayışına tanıklık ediyoruz. Tıpkı o dönem HIV’le, yani AIDS’le mücadele eden diğer insanlar gibi. Matthew McConaughey’in sırf bu film için 23 kilo verdiğini söylemem, role ne kadar büründüğünü ve inandığını gözler önüne serer aslında. Ancak onu bir de ekranda görün. Yıllardır belirli bir çıtayı aşamamış veya sinemaya bir şeyler katamamış Fool’s Gold, Ghosts of Girlfriends Past, The Lincoln Lawyer, Failure to Launch gibi filmlerde oynayan adam gitmiş, yerine, izlemeye doyamadığınız, sinema okullarında ders niteliği taşıyacak şekilde döktüren bir adam gelmiş. Bu kadar kısa bir dönemde böylesine hayran bıraktıran bir performans sunmak için nasıl bir çalışma yolu izledi, hangi dersleri aldı bilemiyorum ama True Detective adlı enfes (mutlaka tavsiyedir) HBO dizisinde de gördükten sonra artık filmlerini izlemek için gün sayacağımız bir adama dönüştüğünü rahatlıkla itiraf edebilirim.

Jared Leto. Matthew McConaughey’e selam çakmış, senenin en iyi ikili performanslarından birine imza atılmasını sağlamış. Ron Woodroof karakteri tamamen gerçek bir hikayeye dayanırken, Leto’nun 4 yıl aradan sonra merhaba dediği kameradaki Rayon karakteri ise senaristlerin elinden çıkmış. Böyle bir adam yaşamamış demiyorum, çünkü senaristler AIDS’li eşcinseller, aktivistler ve doktorlarla yaptıkları görüşmelerden sonra böyle bir karakter yaratmışlar. Ama Leto da rolün hakkını fazlasıyla vermiş. Tıpkı McConaughey gibi o da epey bir kilo vermiş (14 kadar), hatta kilo vermek için yemek yemeyi kestiğini bile söylemiş.

Böylesine iki alkışlık performansın yanında hikayesiyle de seyircinin içine işleyen yapım, dönem insanının eşcinsellere bakışını da eleştirmeyi unutmamış. Gerçi Leto çekimler sırasındaki kılığıyla gittiği markette meraklı gözlerin bakışına hedef olmuş ama Woodroof’un filmin başlarındaki ve devamındaki bakış açısı bile her şeyi rahatlıkla özetliyor.

En iyi film, orijinal senaryo, erkek oyuncu ve yardımcı erkek oyuncu, makyaj ve kurgu olmak üzere Akademi’den 6 adaylık çıkartan film Altın Küre başta olmak üzere şimdiye kadar çeşitli festival ve törenlerden 40 ödülle döndü, 27 de adaylığı var. Türkiye’de 28 Şubat 2014’de gösterime girmesi planlanan Sınırsızlar Kulübü, hem oyunculuk performansları hem hikayesi hem de mesajları ve anlatmak istedikleriyle senenin en önemli işlerinden. Fırsatınız varsa hemen, yoksa da mutlaka sinemada izleyin.


4 Comments

  1. hakan dedi ki:

    bu film hakketen çok iyiydi.Matthew McConaughey Ron Woodroof rolünde çok iyiysede eşcinsel Rayon u oynayan Jared Leto muazzamdı.

  2. merve dedi ki:

    eğer şöle film geçmişiniz varsa ve ben filmden anlarım diyorsanız öncelik sizin için oyunculuk vede iyi bir senaryoysa lütfen izleyinn …

Trackbacks for this post

  1. […] iyi oynamış. Ama DiCaprio’nun izlediğim en iyi performanslarından biriydi sanırım. Dallas Buyers Club‘daki Matthew McConaughey’le aynı seneye denk gelmeleri şanssızlık olsa da […]

  2. […] İyi Film American Hustle Captain Phillips Dallas Buyers Club Gravity Her Nebraska Philomena 12 Years a Slave The Wolf of Wall […]

Yorum Yapın

Arts Blogs