Tavsiye: Düğün Dernek 2: Sünnet (2015)

Dugun-Dernek-2-afisCem Yılmaz’ın desteğiyle vizyona giren Çalgı Çengi’nin başrolünde tanıdık onları: Murat Cemcir ve Ahmet Kural. Düğünlerde müzisyenlik yaparken tanık oldukları bir cinayet sonrası gelişen keyifli olayları izlerken kahkaha tufanına sebep olmuşlardı. Selçuk Aydemir‘le yakaladıkları uyumu İşler Güçler ve Kardeş Payı gibi televizyon dizilerinde de sürekli çıta yükselterek devam ettirdiler ve Düğün Dernek serisiyle gelebilecekleri en üst noktaya ulaştılar. Tıpkı ilk filmde olduğu gibi, tıpkı dizilerinde olduğu gibi Düğün Dernek 2: Sünnet‘te de Selçuk Aydemir zeka dolu esprileri o kadar güzel yedirmiş ki, Cem Yılmaz iyi mi yaptım bu adamları meşhur etmekle diye düşünmeye başlamıştır.

Düğün Derken ülkemizde çok sevildi, o kadar sevildi ki insanlar sinemaya akın etti. 7 milyona yakın kişinin sinemada güldüğü, bunun 3-5 katının da televizyonda izlerken yerlere yattığı film bu kadar çok gişe hasılatı yapınca devam kaçınılmazdı. Ülkemize özgü değil, dünyanın neresinde olursa olsun bu işin raconu bu. Şahsen ben ilk filme bayılmıştım, Çalgı Çengi’yi de çok sevmiştim, dizilerden de Kardeş Payı’nın gediklisiydim ama devam filminin bu kadar iyi olacağını tahmin edemiyordum.

dugun-dernek-kadroSelçuk Aydemir müthiş bir adam. Ahmet-Murat ikilisini kamera önüne koyduğu her işte bunu göstermesini bildi. İşler Güçler’de de kemik bir izleyici yaratmasını bilmişti zaten ama Kardeş Payı’nın ülke televizyonunun ne kadar üstünde olduğunu her bölüm hissettiriyordu. Sadece televizyonda değil sinemada da farkını gösteriyor. Ülkede zaten çok fazla kaliteli komedi filmi çekilmiyor ama mesela Recep İvedik’i düşününce şu yaratılan karakterler ve hikayeler Recep İvedik serisini 4’e katlar 8’le çarpar. Şahan osurup tükürmeyle nasıl bu kadar seyirci çekebiliyor diye düşünüyorum sonra da ülkedeki cehalet seviyesi aklıma geliyor ve susuyorum ve Selçuk Aydemir gibi adamlardan daha fazla iş gelsin diye dua ediyorum.

Cem Yılmaz’ın sayesinde sinemaya adım atabilen bu adamlar elbette Yılmaz olmasa da bir şekilde kendilerini duyururlardı da, onun verdiği keyfi verebilecek seviyeye gelebileceklerini kesinlikle Yılmaz da düşünmemiştir. Selçuk Aydemir’in her sahnede en az 4-5 tane kaliteli espri patlatmasının yanında Murat Cemcir ve Ahmet Kural’ın iyi oyunculukları da yadsınamaz ama Düğün Dernek 2: Sünnet’de öyle keyifli bir kadro kurmuşlar ki, ilk filmin de ötesine geçmiş, açık ara her sahnesi ayrı bir güldürme makinesine dönmüş.

Sırıtan hiçbir karakter yok. Osurmayla-küfürle espri yapayım da seyirciyi güldüreyim çabası yok. “Birinci film zaten milyonlarca kişi tarafından izlendi, sevildi, tavsiye edildi, o zaman buna da 2-3 tane fazladan komik sahne serpiştireyim de aradan çıkartayım” kafası yok. Hem yeni eklenen karakterlerin çok çok iyi yazılması hem de hali hazırdaki isimlerin bir tık yukarıda oynaması, Rasim Öztekin‘in tek başına tecrübesi, Şinasi Yurtsever‘in yine uçup gitmesi, Erdal Tosun‘un muazzam asistleriyle Düğün Derken 2: Sünnet 2015’in en iyi yerli komedilerinden olmaya aday. İmkanınız varsa ve bu adamlardan keyif alıyorsanız, 25 günde 5 milyondan fazla insanın izlediği filmi mutlaka ama mutlaka sinemada izleyin.

dugun-dernek-ahmet-kural


One Comment

  1. Yorumio dedi ki:

    Cem Yılmaz’ın Türk sinemasına kazandırdığı en muhteşem iki insan.

Yorum Yapın

Arts Blogs