Tavsiye: Acı Reçete – Side Effects (2013)

< style="text-align: justify;">acı reçete afiş
Sinemada izlediğim birkaç güncel filmi saymazsam benim için çok uzun süre denilecek bir zamandır film izlemiyordum evde, böyle olunca bloga da vakit ayırmakta zorlanıyordum. Gerçi bu vakit ayırma olayını epey gündeme getirdim son dönemde ama şartlar diyelim, bundan sonra umarım daha fazla burada olurum.

Dönüşü de güzel bir filmle yapayım istedim. Yine güncel filmlerden birini izlemeye oturduk öyle, ki Gizem temalı filmlere ayrı bir ilgim vardır zaten. Ters köşe varsa bir filmin içinde kesinlikle keyif veriyor. Tahmin edilmesi de zorlaşınca aldığınız tad bir kat daha artıyor haliyle.

The Bourne Ultimatum, The Informant! ve önümüzdeki yıl vizyona girecek Dawn of the Planet of the Apes‘in yazarı Scott Z. Burns‘un kaleme aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ocean’s serisinden ve Traffic filminden hatırladığımız Oscarlı yönetmen Steven Soderbergh oturuyor. Son dönemde iyice adından söz ettiren Rooney Mara, nasıl oyuncu olduğunu çözemediğim Channing Tatum ile yakışıklı abimiz Jude Law ve güzelliğini bir türlü yitirmeyen Catherine Zeta-Jones ise filmin kemik kadrosunu oluşturuyor.

Kocası hapisten yeni çıkan bir kadının intihara kalkışması ve tanıştığı doktordan aldığı tavsiyeler sonrasında hayatının bir hayli değişmesini anlatan film, gizem türünün bütün özelliklerini bünyede barındırmasının yanında, ilaç firmalarına da çok sağlam bir eleştiri getirmiş. Günümüzün popüler sıkıntısı psikolojilerimiz ve bunun yegane dostu anti-depresanlar üzerinden giden hikayeyi izlerken etrafınızdan birini izlemiş gibi oluyorsunuz. Tavsiyeler, ilaçlar, yaşananlar, sonuçlar hep bilindik ama öyle güzel oyuncu performansları var ki filmde, insan izlemeye doyamıyor.

Gerilimin dozunun şahane ayarlanması ve hikayeninin nasıl gelişeceği yönünde sürekli kafa yormanız, filmin en belirleyici özellikleri. Rooney Mara ve filmin ikinci yarısında açılan Jude Law’ın da alkışalanası performansları filme vereceğiniz puanı bir hayli arttırıyor. Belki çoğu kimse için tahmin edilebilir bir senaryo gibi durabilir ama ben izlerken hem inanılmaz merak ettim hem de olayların geliştiği durumdan inanılmaz keyif aldım.

Son dönemde 1 saat 46 dakikamı nasıl değerlendirsem, hangi filmi izlesem diye düşünüyorsanız tereddüt dahi etmeyin. 1-2 sahne dışında aileyle de rahatlıkla izlenebilecek filmler kategorisine sokabileceğimiz Acı Reçete, şiddetle olmasa da kesinlike tavsiye edilebilecek bir iş. 8,5/10


5 Comments

 1. sinalkan dedi ki:

  güzeldi gerçekten en azından farklı bi konu..pek beklenmedik bi son kesinlikle zaman kaybı diil …tşk tavsiyelere devam:)

 2. hakan dedi ki:

  twitter da attığın tweet ten görüp not almıştım.iyiki görmüşüm 🙂 rooney mara 10 numara oynamış filmde.bayılıyorum seyredeni ters köşe ye yatıran filmlere.film çok iyi ama bir alex değil 🙂 pardon El Cuerpo diyecektim 🙂

 3. ali dedi ki:

  harika gercekten.

Trackbacks for this post

 1. […] karşılaşıyorum ki, izledikçe doyamıyor, bitirdikçe tekrar izleyesim geliyor. “Side Effects‘i izleyin ulen” dedikten sonra twitter’dan gelen “abi sen asıl el […]

 2. […] filmlerle karşılaşıyorum ki, izledikçe doyamıyor, bitirdikçe tekrar izleyesim geliyor. “Side Effects‘i izleyin ulen” dedikten sonra twitter’dan gelen “abi sen asıl el cuerpo’yu izle, çok […]

Yorum Yapın

Arts Blogs