Splice (2009) – Bir kez daha düşünün…

Dizilerle olan bağlantıyı arttırınca, filmler ajandanın epey altına iniyor ve süreleri ile Splice tarzı örnekleri yüzünden bir türlü yukarıya çıkamıyor. Öyle olunca da buraya yazacak film kalmıyor, benim de canım sıkılıyor.

Splice, özellikle afişiyle dikkatimi çekmişti. 3-5 kişi izleyip ortalamanın üstünde puan verince, bir de başrolde efsane Piyanist‘ten Adrien Brody olunca bekletmeden izlemek istedim ama sonuç hüsran oldu maalesef.
Gecenin bir yarısı kapatmışım ışıkları, açmışım hoparlörü komşuları çatlatırcasına ama karşımda bir gerilimden çok, deney üzerine kurulu bir drama buldum. Bunun üstüne gereksiz diyaloglar, ağır ilerleyen konu, saçmalık boyutuna varan sahneler de eklenince “dönülmez akşamın ufkundayım” parçası eşliğinde filmi noktaladım.

Filmden çıkardığım sonuç ise şok edici; asla ama asla insan DNA’sını olayın içine katma. Çünkü gerçekten eline geçen bir şey yok. Ne kadar DNA’yla oynasan da sonuç aynı. Kadınken de aynı, erkekken de aynı. Kafa aynı kafa. Sen istediğin DNA’yı değiştir, sonuç değişmiyor.
Bu sonuç çıkarma olayını normal bir filmi izledikten sonra yapmam aslında kafamda. Filmin bana vermek istediğine bakarım, hani nesini beğenmişim diye tartarım ama Deney filmini izledikten sonra, daha doğrusu izlerken “ben buna neden başladım, nerden duydum, Allah beni kahretmesin” modundaydım. Son zamanlarda izlediğim en gereksiz filmlerden oldu. Hatta şöyle diyeyim, filmi izlerken geçirdiğim vakte acıdım ve film izleme sevdamı gözden geçirmeye karar verdim. Böyle olmayacak, her filme başlamamak gerekiyor.

Bir filmle ilgili bunları yazmak istemezdim ama, birkaç ayda bir oluyor. Denk geliyorum hiç benim tarzım olmayan, bana hitap etmeyen filmlere. Eminim ki seveni de vardır, süper gelmiştir, tekrar tekrar izlemek istemiştir. Ben almayayım der, 4/10 notumu veririm.


3 Comments

  1. kutupayusu dedi ki:

    >bi yere kadar bir umut devam etti de bi yerden sonra yuh artık dedirtti …

  2. cemo dedi ki:

    >Çok iyi niyetli olsamda ben anca 5 veririm oda adrien brody hatrına izledim ama inceleme yazmadım

  3. Electrosm dedi ki:

    >Hele bir de yaratıkla ilişkiye girme sahnesi var ya orada tam bir tiksinti geldi.Güzel bir konu olacakken iyice saptırmışlar

Yorum Yapın

Arts Blogs