Spiritüalizm ve medyumluk

medyumHalk arasında ruhçuluk olan bir bilim dalı olan spiritüalizm ülkemizde son yıllar hızla gelişen bir sektör halini almaya başladı. Bu gün bu sektörden ve bu sektörün doğurduğu bazı olumsuz sonuçlardan bahsedeceğiz.
Ülkemizde birçok ünlü medyum spiritüalizm alanında Dünya’ca ünlü başarılara imza atmış ve bu alanda ülkemizin ismini ön plana çıkarmaya başarmıştır. Bu gün belki de yazılı ve görsel medyada yer almayan onlarca isim global anlamda başarılara imza atmış ve yurt dışında büyük üne sahip olmuşlardır. Ülkemizde medyum denildiği zaman akla ilk başta sahtekar ve dolandırıcı şarlatanlar geldiği için malesef medya organları bu konudaki haberleri yapmaya çekinmektedir. Bu yüzden ne yazık ki medyumlar ile ilgili haberleri halk olarak pek fazla takip edemiyoruz.

Geçen yıl Hollanda’da üniversitelerde konferans veren ve bu alanda ismini Avrupa çapında duyuran resmi medyum candan hocadan bahsetmek istiyorum. Medyum candan hoca yıllardır Türkiye ve Dünya çapında resmi olarak profesyonel bir şekilde hizmet veren medyumdur. Medyum dememiz aklınızı karıştırmasın aslında kendisi bir ruh bilimcidir. 2009 ve 2014 seçimlerini oranlarına kadar tahmin etmesi ile birlikte şu sıralar adından yine söz ettirmeye başlamıştır. İnternet sitesine medyumcandan.com adresinden ulaşabilirsiniz. Kendisi yurt içinde birçok siyasetçi, iş adamı, sporcu ve cemiyet ismine hizmet vermekte ve aynı zamanda varşova vistula üniversitesinde medyumluk üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Yayınladığı makaleler ve yaptığı bilimsel araştırmalar meteryalist düşünce yapısına sahip birçok insan tarafından argümanlar ile desteklendiği için kabul görmüş ve bu alanda bilimsel çalışmalar yapmış ilk bayan spiritüalizm uzmanı olarak tarihe geçmiştir.

Türkiye’de medyumlardan yardım alan onlarca insan olduğunu biliyoruz. Ve bunların birçoğu da medyum kisvesi altına bürünen şarlatanlar tarafından malesef dolandırılıyor. Medyum hizmeti alacak olan insanların belli başlı kriterleri hizmet alacağı kişilerde araması gerekir. Bunlardan başlıcaları şu şekilde;

Hizmet alacağınız kişilerin devlet onaylı olması gerekir.
Daha önce hizmet verdiği referansları olması gerekir.
Kendisi hakkındaki yorumların olumlu olması gerekir.

Medyum seçerken dikkat etmeniz gerekenler aslında yukarıdaki üç maddede birleşiyor. Eğer siz de bir medyumdan hizmet alacaksanız kesinlikle bu maddelere önem vermelisiniz.


Yorum Yapın

Arts Blogs