Sons of Anarchy’den Efsane Sezon Finali

Araya askerlik girince kaçırdığım diziler arasında en çok üzüldüğüm dizi Dexter ile birlikte Sons of Anarchy idi. Ki üzüldüğüm kadar da varmış. İnanılmaz bir 4. sezon izletmişler seyirciye. Hele o bütün puzzle parçalarının bir anda bozulup baştan yapıldığı final bölümü yok mu, beni benden aldı. (Yazının tamamında, 4. sezonu izlemeyenlerin küfredeceği tarzda spoilerlar olabilir, uyarmış olayım.)

Neyinden başlayayım, nasıl başlayayım bilemiyorum ama sürprizleriyle, müzikleriyle, yaşattıklarıyla olağanüstü bir sezon ve özellikle de sezon finaliyle bu diziyi neden bu kadar sevdiğimi bana bir kez daha kanıtladı Kurt Sutter’ın kaleminden çıkan bu enfes ötesi yapım.
Bir dizi aynı anda hem bu kadar çok karakter barındırıp hem de seyirciye hepsini ayrı bir sevdirebilir mi? Bir dizi crime üstüne bu kadar enfes işler yaparken aynı anda bu kadar vurucu olabilir mi? Bu kadar etkileyici müziklere sahip bir dizi nasıl oluyor da dışarıdan sadece “motosiklet kulübünün hikayesi” olarak görülebiliyor? Bu kadar çok karakter yaratmışken hâlâ nasıl bu kadar sağlam konuk “karakterler” yaratabiliyor? Bir Ethan Zobelle‘e bakıyorum, bir ATF Ajanı June Stahl‘a bakıyorum, bir de 4. sezondaki şahane performansıyla Emmy’e de aday gösterilmesini beklediğim Lincoln karakterine bakıyorum. Çoğu dizideki ana karakterler bile bu kadar etkilemiyor yahu!

Bu soruları tek tek cevaplamayacağım tabii ama insan kendi kendine soramadan edemiyor, bu kadar etkileyici, bu kadar izlenesi bir yapımın nasıl oluyor da Türkiye’de hiç takipçisi yok. Hani şu Flashword, Falling Skies, V gibi zımbırtıların ne raddelerde takip edildiğini bildiğimden, ciddi manada şaşırıyorum.

Hikayenin sürekli üstüne koyan bir sezon, tekrar tekrar izlenecek bir sezon finaliyle Sons of Anarchy 4. sezonu da geride bıraktı. Kurt baba twitter’dan 3 yıllık daha anlaşma yaptığını zaten duyurmuştu. Artık devir Jax’in devri, artık devir Jax’e Jackie-boy diye seslenmesinin bile yettiği Chibs’in devri, artık devir gözünü intikam ateşi bürümüş Opie’nin devri. (Ama o son sahnede Gemma’nın kapıdaki duruşu neydi öyle? Oy oy oy!)

Hikaye en güzel yerinde araya girdi. Puzzle tam tamamlanmıştı ki, acayip bir ters köşeyle darmadağın ettiler. Bundan sonra toparlamak Jax’in elinde. Kimbilir ne gibi yeni hikayeler gelecektir ama kalemi tutan Kurt Sutter, oynayanlar da bu ekip olduktan sonra içi rahat oluyor insanın. Hele ki 4. sezonu izledikten sonra? Hangi sahnesini buraya aktarayım, hangi repliğini öveyim bilemedim ama benim yerime yapmışlar bile. 4. sezonun en iyi anları diye bir seçki hazırlamışlar. Kareler bile yeter. Mutlaka bakın derim.

Finaldeki parçayı dinlemek için de şuna tıklamanız yeterli.

Bu adama anti parantez açmadan bitirmek istemedim.
Her lafı, her hareketi ayrı bir bomba. Müthiş yazıldığı kesin zaten de, o da fena oynamış ya. Cool tavırları, bi anda kesip atacakmış gibi davranması, verdiği cuk cevaplar falan Trejo amcayla 4. sezonda çok iyi iş çıkarttılar. Yeni sezonda kendisini görmek zor gibime geliyor ama hani yetmese de, doyurdu diyebiliriz şimdilik. 4. sezona şahane bir hava kattı Ray McKinnon. Sons of Anarchy olmasa böyle bir oyuncuyu tanıyamayacaktık büyük bir ihtimalle.

Yazdıkça devam eder bu. Uzatmanın manası yok. Tek bir sorum var; Yoksa siz hâlâ başlamadınız mı? Dizi tavsiyesi istiyorsanız, bu dizi başlanacak dizidir. Bu diziyi izledikten sonra diğer çoğu dizinin çöpten farkının olmadığını anlayacaksınız.


4 Comments

 1. Edizliv dedi ki:

  >spoiler dolu bir yazı…sen yapmazdın böle şeyler…:D en azından uyarırdın

 2. SirEvo dedi ki:

  >Eh o kadar olsun artık, dizi biteli aylar oldu yahu. 🙂 Ama tamam ekleyeyim en başa 🙂

 3. Mendhi CS dedi ki:

  >İlk zamanlarında bu dizinin ben de çok yakınırdım kimse bilmez etmez değerini, kıymetini diye ama şimdi şimdi hak vermeye başladım olan bitene; bırak bilinmesin dostum, sadece bu diziye aşık olanlar izlesin zaten, o ayrıcalık bizlerde kalsın, Spartacus'u izlediği dizilerde en tepeye koyan adam gelip bu diziyi izlemesin zaten..
  Bir de Ray McKinnon abimizi efsane Deadwood'u izleyenlerde bilir ayarsız rahip rolünden hatırlatayım dedim..

 4. Edizliv dedi ki:

  >an itibariyle soa yı bitirdim…Bence tarada jackson'ın kuyusunu kazar…fotodan fotoya dönüş bana öle bir izlenim verdi..İleriki bölümlerde tara jacksona tuzak kurcak desem kim için???adam kalmadı:D
  neyse geyik bir yana güzel finaldi…bunun içinde geri sayım yapcaz artk…neyseki hepinizden geç izledim..en az bn bekleyeceğim:DD

Yorum Yapın

Arts Blogs