Sons of Anarchy: Bir Diziden Fazlası


Biliyorum, blogu takip eden herkes bu ismi ezberledi ama elimden gelmiyor işte, yazamadan duramıyorum. Daha doğrusu Kurt Sutter öyle güzel yazıyor öyle güzel vuruyor ki, sezonlar bitiyor, bölümler geçiyor bizdeki Sons of Anarchy sevgisi gıdım azalmıyor, aksine katlana katlana artıyor.

Diziyle ilk tanıştığım dönemde bir tavsiye yazısı yazmış, spoilersız yazabileceğim çoğu detaydan bahsetmiştim zaten. Ama geçtiğimiz pazarı pazartesiye bağlayan gece yine öyle enfes bir sezon finaline imza attı ki, o finali izledikten sonra kelimeler kendinden dökülür diye rahatsız ediyorum sizi.

Yahu bir dizi düşünün, her bölüm bittiğinde ertesi bölümü izlememek için kendinizi zor tutuyorsunuz, bir dizi düşünün içerisinde o kadar çok karakter var ki, her sezon bu karakterlerden en sağlamlarını kaybetse bile bir şekilde yoluna devam etmesini biliyor. Bir şekilde aynı tadı vermesini biliyor. O kadar çok iyi adam kötü adam var ki, bazen kötülerin iyi bazen iyilerin kötülüğüne şaşırmıyorsunuz. Kurt Sutter o kadar şahane yazıyor ki, kamera arkası ekip o kadar iyi hazırlanıyor ki, kadrajdakiler o kadar iyi oynuyorlar ki, başlamasının üstünden 5 sene geçmesine rağmen hikayenin gidişatı her an sizi şaşırtabiliyor, her an afallatıyor.

Bir dizi düşünün, her bölüm dinlediğiniz parçaları toparlasanız aylarca dinlemekten sıkılmayacağınız bir playlist yaratırsınız kendinize. Hangi türden hoşlanıyorsanız hoşlanın, o tınıları öyle güzel dağıtıyorlar ki sahnelere, sırf o parça sayesinde gözünüzden yaş bile gelebiliyor, sırf o parça sayesinde diziye olan hayranlığınız bir kat daha artıyor.

5 senedir Charming’in arka bahçesinde sürüyle isim kaybettik. Sürüyle ismin dönüşümünü izledik. Sürüyle efsane gelip geçti. Ama Jax Teller ve ailesinin etrafındakilerle olan hikayesini izlemekten bir parça bile olsun sıkılmadık. Hem okuduğunu hem yazdıklarını dinlemekten bir an olsun bıkmadık.

Sons of Anarchy, son yılların en önemli dizisidir benim gözümde. Olay örgüleri, karakterleri, replikleri, müzikleri, rahatlıkları, aksiyonu, romantizmi, ölümleri, doğumları, vahşilikleri, duygusallıkları, aşırılıkları ve sıradanlıklarıyla yeri her daim farklı olacak bu muazzam eser için ekran başına geçmeyi ihmal etmeyin. Ekran başına geçin ki, ayıracağınız dakikalar boşa gitmesin, bizim aldığımız zevki paylaşın, her şeyiyle yeri ayrı olan SOA’nın kıymetini siz de bilin. 5. sezonda neler mi oldu? İzleyince göreceksiniz…

Dizi Tavsiyesi: Sons of Anarchy


9 Comments

 1. Mahir dedi ki:

  Enfes bir sezon finali daha oldu Kurt baba yine yazmış yazacağını

 2. FeeLThePain dedi ki:

  Kelimesi kelimesine katılıyorum. Son zamanlarda günü gününe izlediğim, sayısı bir elin parmağını geçmeyen dizilerde SoA.

  Nasıl anlatsam bilemiyorum, bir dizi bir insana kendisini daha ne kadar “gerçek” hissettirebilir anlatamıyorum. Sanki bütün olay geçmişten bir kesit, bu adamlar o zaman birini yanlarına almış, o herif her şeyi tek tek kayıt altına alıyor. Hani J.T’nin günlüklerini birisi filme almış gibi…

  Şu son sezonlarda çok özlemini çektiğim bir olay vardı. Diziyi izleyen arkadaş grubunda “liseli maceraları” diye adlandırdığımız, ilk sezonlardaki asıl “SAMCRO” olayları. Misillemeler, intikamlar, geri tepmeler, tehdit etmeler, şantaj yapmalar, dalga geçmeler, sadece kulüp için değilde, toplum için, “Charming’in kara melekleri”nin üstlendiği görevler.. Hani mermilerin havada uçuştuğu sahnelerden sonra nefes nefese bir duvara yaslanıp kahkahayı bastıkları, o olaydan yüzünde bir gülümsemeyle ayrıldıkları anlar.

  Şu son bölümlerde az da olsa Nero’nun olaylara girmesiyle birlikte bu özlediğim liseli maceraları geri geldi. Ne kadar devam eder bilinmez, ama SAMCRO’nun tamamen bitmediğinin, geri dönülemez hataların yapılmadığının bir kanıtıdır bence bu.

 3. ediz dedi ki:

  -spoiler-

  Geçen sene Tara vardı aynı pozisyonda bu sene Gemma 🙂 Bu sahnenin adı Gemma’nın dönüşü olmalı. 😀
  O tokmağın sahibinin arkasında daima ben olurum dışlanmam mesajı vardı bu sahnede…
  Benim en beğendiğim enstantane buydu finalde…

 4. Wrest dedi ki:

  @FeeL

  dediklerin kısmen doğru ancak bu yaşananların çoğu zaten geçmişte olan olaylar ile alakalı.”Hells Angels”
  Hemen bir örnek vereyim
  ikinci sezondaki neo nazilerle olan kanlı olaylar Hells Angels ile Aryan Brothers ile yaşanan olayları anlatmıştır.Daha nice olaylar var.Mayans MC,Bandidos ları canlandırıyor.Kartel olayları gerçek.Daha kulübün içine ajanların sızması,kumarhane baskını MC Mongols ve Outlaws ile kanlı yıllar var.Açıkçası var da var.Öldürülecek kişinin azrail ile buluşturulması terimi de gerçekten alıntı.

 5. efey dedi ki:

  dizi tarihinin en pislik karakterlerinden Clay’e acıdık 5. sezon finalinde, nası becerdin la Mr. Sutter, nefret ederim ben o adamdan!

 6. ege arda dedi ki:

  tamam Sons of Anarchy güzel bir dizi ancak ben bu sitede Game of Thrones un adını hiç göremedim.SOA ne kadar iyiyse Game of Thrones ondan daha iyi bence.Game of Thrones’ta SOA dan fazlası var.Belki ilk sezonu biraz cinsel içerikli ancak Game of Thrones hayatım boyunca izlediğim en iyi dizidir diyebilirim.Lütfen yorumu dikkate alın ve dizi tavsiyelerine Game of Thrones uda alın.

  • SirEvo dedi ki:

   Game of Thrones’un adını duymayan yok. Sons of Anarchy ise çok az bir kitle tarafından biliniyor. Çok bilinen diziler üzerine bir şeyler yazmak hoşuma gitmediğinden GOT’la ilgili bir yazı yazmadım, yazmayı da düşünmüyorum. Tavsiye için teşekkürler yine de.

 7. Kural82 dedi ki:

  Siteniz sayesinde bu diziden haberdar oldum ve 7 sezon nasıl bitti ne ara bitti onu bile anlayamadım. Her sezon her bölüm heyecan düşmeden bir dizi izledim karakterlerin her birini ayrı sevmek de cabası yalnız böyle guzel dizileri izlemenin bir dezavantajı var bittikten sonra insan buyuk bir boşluğa düşüyor 🙂 tesekkurler önerileriniz icin

  • SirEvo dedi ki:

   Rica ederim, keşke daha fazla vaktim olsa da her fırsatta izleyip yazabilsem…

Yorum Yapın

Arts Blogs