Son Durak – Fruitvale Station (2013)

fruitvale-station-2013Nedir bu öfke diye soruyor insan kendine, neden insan hayatı bu kadar değersiz. Neden bilerek, isteyerek hazırlıyoruz bazı şeyleri, neden öfkemize, hırsımıza kurban olup yitip gidiyoruz…

2009 yılında yaşanan bir olayı anlatıyor Fruitvale Station. Her geçen gün haberlerde işitmeye alıştığımız olaylardan birini. Polis şiddetini. Amerika’daki bu siyah-beyaz kavgası daha ne kadar devam edecek bilmiyorum ama durulacak gibi de durmuyor. Sırf ten rengi yüzünden bu kadar acımasız davranmak, bu kadar gözü kapalı hareket etmek neden bu kadar ucuz ve kolay?

Oscar Grant adlı 22 yaşındaki, bir çocuk babası siyahi adamın hikayesi. Ryan Coogler, yaşanmış bu olayı kaleme alıp beyazperdeye aktarıyor. İlk uzun metrajlı filmi ve şimdiden Cannes ve Sundance dahil 28 ödül ve 22 adaylığı var.

Son Durak’ın hikayesi çok kısıtlı aslında. Anlık yaşanmış bir olayı uzun metrajlı bir filme çevirmek de bu yüzden çok sıkıntılı bir süreç olsa gerek. Ancak Coogler öyle bir evirip çevirmiş ki hikayeyi, en başından bilmenize rağmen yine de etkilenebiliyorsunuz. Buradaki en büyük rol tabii ki oyunculara düşüyor. Michael B. Jordan da Oscar karakterinin altından kalkmasını bilmiş. Bir yandan öfkesine hakim olmakta zorlanan eski bir suçlu, diğer yandan baba, ve en nihayetinde iyi niyetli bir siyah. Ancak iyi niyet de bir yere kadar işte.

Özellikle anlattığı hikayenin çarpıcılığıyla kurtarıyor gibi dursa da 28 yaşındaki genç yönetmen Coogar’ın bu hikayeyi anlatmadaki başarısı beni çok etkiledi. Ne olacağını az-çok kestirseniz dahi kurgudaki güzellik ve yalınlık, oyunculuk performanslarını da yanına alıp (daha doğrusu Jordan’ın tek kişilik izletisini) can evinizden vurmayı beceriyor. 2013’e ait çok fazla film izleme imkanı bulamadım ancak 85 dakikalık kısa süresini de hesaba katarsak şu sıralar izlemek için mutlaka tercih edilmesi gereken yapımlardan.


3 Comments

  1. emre dedi ki:

    mükemmel bir filmdi tafsiyen için saol

  2. emre göçer dedi ki:

    ben de o ‘tafsiye’ için teşekkür etmek istiyorum. gerçek görüntülerin aynısı olmuş 🙂 —- SPOYLIR —-biraz ana karakterin yani oscar grant ın ne kadar doğru aktarıldığını araştırdım. ancak pek bir bilgi bulamadım. gerçekten işsizmiş kendileri o sırada. parasız pulsuz bir aile. tahminimce devletten aldıkları 2.8 milyon dolarla mutluluktan uçuyorlardır (rüzgar çetinin öldürdüğü adamın karısı ve anası geldi aklıma, aldıkları para mutlu etmiştir epey onları). —-SPOYLIR ENDS—-
    biraz fazla mükemmelleştirilmiş olsa da oscar kardeşimiz, film insanın içine bir karın sancısı sokuyor. nerede kalmıştık… evet evet; taFsiye için teşekkür ederim.

Yorum Yapın

Arts Blogs