Sırada Lost Symbol var…

Dr. Robert Langdon artık aşina olduğumuz bir isim. Önce 2006’da The Da Vinci Code ile ardından 2009’da Angels & Demons ile sırları aralamaya, cinayetleri durdurmaya çalıştı. Çözemediği sembol, içine girmediği katedral, yolunu aşındırmadığı Vatikan sokağı kalmadı Roma’da…
Tabii bunların hepsinin çıkış kaynağı aynı isimdi; Dan Brown. Yazdığı kitaplar milyonlarca satınca, Hollywood’lu yapımcılar da hemen göz dikmişti kaleminden çıkan satırlara. 3 yıl arayla 2 film sundular kitabın aşıklarına.

Sony’nin 6 milyon dolar ödeyip haklarını aldığı ilk kitaba 125 milyon dolar daha harcayıp çektiği Da Vinci Şifresi tam tamına 750 milyon dolar kazandırmıştı. Yüzleri güldürdü, cepleri doldurdu tabii. İkinci romanı da alelacele satın alan Sony, 150 milyon dolar harcayıp Melekler & Şeytanlar‘ı icat etti. İlki kadar getirmese de, 500 milyon dolar gibi hatırı sayılır bir meblağ aktı geçti gişelerden.

Ben ilk 2 filmi de aynı zamanlarda izledim. Zaten üste sıkıştırdığım linkte de yazmıştım bunu.
2. filme, ilkine oranla ekstradan aksiyon dozajı eklemişlerdi ama sonuç yine aynıydı. Seyircinin çözeyim diye sicim terleri döktüğü, filmden sonra 2 gün kavram karmaşası yaşadığı her 2 film de benim için sıradan bir yapım olmaktan ileri gidememişlerdi. İlk filmde Audrey vardı belki ama, o da bir yere kadar yav…

Sıra geldi 3. filme, Kayıp Sembol‘e. Sony almış yine haklarını. 2012 diye gün vermiş. Senaryo hazırlıkları başlamış, hatta bir isimle bile anlaşmışlar. Audrey‘in Şenay Gelik adında bir karakteri canlandırdığı Dirty Pretty Things ve 2007’nin sağlam filmlerinden Eastern Promises‘in yazarı Steven Knight‘a verilmiş kalem. Gerçi onun da işi kolay. Kitabı oku, özetini çıkar.
Yönetmen koltuğu yine aynı isme rezerve edilmiş. İlk 2 filmin yapımcısı ve yönetmeni olan Ron Howard. Başroldeki abimiz Robert Langdon’ı yine bir aksilik olmazsa Tom Hanks oynayacaktır. Henüz kesin bir anlaşma olmasa da, Tom abimiz kırmaz onları, kabul eder rolü.

Evet, serinin 3. filmi Lost Symbol‘den haberlerimiz böyle. İlk 2 filmden beklediğini bulan, kitapların efsaneliğinden sonra filmlerini seven kesimin bekleyeceği tam 2 yıl var. 2012 olması da ayrı bir konu tabii. Biliyorsunuz, 2012 hiç de hayırlı geçmeyecek bizler için. İnsanlığın sonu falan. Tüm yılı kelle koltukta yaşama olayı var…


6 Comments

 1. Kasux dedi ki:

  >dan brown fıkra yazsa okuyabilecek kadar dan brown tutkunu olan ben hele bide tom hanks varsa o filmde üstüne bide bizim fransız çıtır audrey varsa gitmemi?

  evo bak sevdiğim şeylerde varmış hanii!

 2. SirEvo dedi ki:

  >Arada çıkıyor senin de beğendiklerin sanırım. 😛

  Bu arada Audrey sadece ilk filmde vardı haberin olsun. 🙂

 3. Kasux dedi ki:

  >farkındayım sadece ilk filminde olduğunun allaha şükür bu kadar düşünceli olma

 4. tyler78 dedi ki:

  >Aradaki kitapları niye atladılar onu anlamadım. Açıkçası Dijital Kale'yi dört gözle bekliyordum. Okurken(3 kez okudum) harika bir film olacağını düşünüyordum. İhanet Noktası da harikaydı.

 5. SirEvo dedi ki:

  >Onları da sıkıştırırlar kenara, merak etme. 😀

  Abi aynı kitabı 3 kez okuyacak vakti nasıl yaratıyorsun yav, helal olsun vallaha. 🙂

 6. Guyjre dedi ki:

  >Serinin en berbat kitabiydi Kayip Sembol, son 50 sayfada ölecektim yani burada da son yarim saat ölecegiz demektir.
  Dan Brown cepten yemeye devam ediyor.

Yorum Yapın

Arts Blogs