Sır Duvarları – Osman Aysu

Bir Aşk Masalı adlı romanını okuduktan sonra Osman Aysu‘nun daha fazla eserini bulup okumalıyım demiştim. Çünkü Bir Aşk Masalı’nda yaratılan karakterler, yaratılan kurgu, ters köşe hikayesi ve hiç elinizden düşürmek istemeyişiniz kitabı inanılmaz çekici hale getiriyordu. Ki çok kısa bir zaman zarfında da yalayıp yutmuştum.

Ardından Osman Aysu’nun en beğendiğiniz romanları diye bir soru sordum twitter‘da, Bıçak Sırtı, Çöl Akrebi, Sorguç, Miras ve Sır Duvarları isimleri ön plana çıktı. Aralarından Sır Duvarları‘nı bulduğumda hemen aldım ve başladığım gibi de bitirdim. (Çöl Akrebi ve Sorguç da kitaplıktaki yerlerini aldılar sonradan)

Kitap, Türk-Alman firmasında çalışan ve önemli bir aşı bulmak üzere olan biyolog Selim’in bir gece evde duyduğu tıkırtıya uyanmasıyla başlıyor. İlk bakışta sıradan bir hırsızlık olayı gibi gözüken bu olay ilerleyen sayfalarda gitgide dallanıp budaklanıyor ve heyecan dozu yüksek bir hâl alıyor.
Gizemini koruduğu sürece merak ettirse de olaylar ortaya dökülünce sıradan bir polisiyeye dönüyor hikaye. Yine de 200 ila 300. sayfalar arası yaşattığı heyecan için bile baştan okuyabilirim.
Dediğim gibi hikaye Bir Aşk Masalı’ndaki gibi gizem ögeleriyle süslenmemiş ama tempo bir hayli yüksek. Finale kadar taşıyor sizi ve elinizden bırakmak istemiyorsunuz.

Tek gözüme çarpan negatif yanı anlatım dili. Karakterlerin hepsi 50’lerde yaşıyormuş gibi eski dili kullanıyor. Osman Aysu’nun kendine has uslübu bu herhalde çünkü Bir Aşk Masalı’nda da aynı durum vardı. 20-25 yaşındaki bir karakter bile günümzde yaşamasına rağmen eski dili sanki o dönemde yaşamış gibi kullanıyor. Sır Duvarları’nda da aynı durum söz konusu. Ama alıştıktan sonra garipsemiyor insan. Hele geçtiğimiz günlerde bitirdiğim Kuyucaklı Yusuf‘u hesaba katarsak, çok sıradan geliyor Osman Aysu’nun kullandığı dil.

Gizemi her an hissettirmese de tempo açısından görülmeye değer, gerilim olarak önemli bir yere sahip Sır Duvarları. Osman Aysu’nun tarzını, türünü, olayını sevenler kaçırmasın diyorum. 8/10

Bu arada “ben Bir Aşk Masalı’nı okudum. Sen onu o kadar sevdiysen bu kitabı da mutlaka okumalısın” dediğiniz bir kitap varsa yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.


6 Comments

 1. Kitap Delisi Gizem dedi ki:

  >Ben en çok Osman Aysu'nun ilk romanı (polisiye değildir) Doğum Günü: 15 Aralık'ı severim.

 2. SirEvo dedi ki:

  >Bir yerlerde görürsek edinelim o halde. 🙂

 3. Anonymous dedi ki:

  >Hocam ellemeyim diyorum ama paso diğer kitaplardan arak tarak yapan (özellikle de Dean Koontz'dan)ve gerçektende (samimi fikrim) çok kötü kitaplar yazan bir amca bu….

  Çok kısa malumat için şuraya bile bakman yeterli.

  http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=osman+aysu

  Selamlar,

 4. SirEvo dedi ki:

  >Ellenmeyecek bir şey yok hocam, ne güzel yorum yapıyorsunuz, ufkumuzu genişletiyorsunuz işte. 🙂 Bu tip olaylardan haberim yoktu benim, ama o kitapları da okumadığım için yapacak bir şey yok. Dediğin gibi "çaldığı" romanları okumuş olsam ve aynı "çalıntı"yı ben de farketsem zaten okumayı bırakırdım.

  Sanırım bu da biraz fazla kitap okuyunca edinilen bir tecrübe. Nasıl ki doğru düzgün film izlemeyen bir insana en klişe film bile çok sağlam gelebiliyorsa… 🙂

 5. Anonymous dedi ki:

  >Sen onu o kadar sevdiysen bu kitabı da mutlaka okumalısın: Dostoyevski / Suç ve Ceza.

 6. SirEvo dedi ki:

  >Ona biraz daha da var. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs