Sinemada İzleyelim: Jurassic World (2015)

banner_jurassic+worldBenim “90’larda çocuk olmak” listeme adını kesinlikle yazdıran Jurassic Park serisini sadece 90’larda değil günümüzde dahi canımız istediğinde izlemek için arşivlediysek eğer, Hollywood bunun çoktan farkına varmıştır ve devamı gibi görünün remake’ini de bizlerin önüne sunmuştur. Sunmadığı bir kült-ümsü film varsa da yakın zamanda buluşacağızdır.

Jurassic World ismiyle geldi vizyona dinozorları beyaz perdede izlediğimiz seri. Galaksinin Koruyucuları ile iyi bir çıkış yakalayan ve önümüzdeki senelerde bol bol izleyeceğimiz Chris Pratt‘in başrolünü üstlendiği film, ilk filmin üzerinden geçen 20 yılın ardından açılan yepyeni ve teknolojiyi köküne kadar kullanan parkımızı anlatıyor. İlk parka oranla devasa bir ziyaretçi kitlesini kabul eden park, aradan geçen 20 yılda bir hayli cesur ve önemli değişikliklere imza atsa da dinozorların gazabından elbbette kurtulamıyor!

Özlemişiz. Hem de çok özlemişiz. 1993.. 2015.. Dile kolay, aradan 22 yıl geçmiş. Elbette o defalarca izlediğimiz ilk filmin tadını vermesi çok zor, hatta çoğu kişi de “keşke hiç çekilmeseydi” diye düşünüyordur ama Hollywood’un bu kadar sevilen bir seriye el atmayacağını düşünmek saflık olur. Madem el atıyorlar, en azından keyfini sonuna kadar çıkarabileceğimiz bir iş görelim de kötü hatırlamayalım biz de diye düşünürsek, yani biraz avans vererek maça 1-0 önde başlamalarını sağlarsak filmden alacağımız keyif de muhtemelen artacaktır. Siz isteyin bak, artar!

Orijinalliğine bayıldığımızdan 2012’nin en iyi filmleri listesine dahil ettiğimiz Safety Not Guaranteed‘i yöneten Colin Trevorrow‘un ikinci uzun metrajlı filmi olmasına karşın böylesine büyük bir blockbusterın altından iyi kalkmış kendisi, tebrik ediyoruz. Chris Pratt’e eşlik eden hatunumuz Bryce Dallas da üstüne düşeni yapıyor gibi ancak ufaklıklar biraz sırıtmış. Gray ile Zach’i canlandıran Nick Robinson ve Ty Simpkins sanki dinozorlardan değil de ufak şiddetteki bir depremden kaçıyorlar gibi. Mimikler, tepkiler hiç gitmemiş. Özellikle ilk filmdeki çocuk oyuncuların performansını hatırlıyorum da, oynamamış yaşamışlardı adeta. Bu açıdan daha iyi bir seçim yapılabilirmiş.

Jurassic World oyuncularİşin senaryo kısmından ise açıkça benim bir beklentim yoktu. Sinemaya gittiğim zaman görsellik ve aksiyonu ön plana çıkartıp keyif almaya baktığımdan, “yok artık” dedirtecek mantık hatalarını gözardı edilebilir olarak görüyorum. Efektler ise baya baya iyiydi. Zaman ilerledikçe bu kadar gerçeğe yakın dinozorlar izlemek insanı korkutuyor. Yakında dananın kuyruğu kopacak ve tüm bunlar gerçek olacak gibi!

Beklediğimiz gibi olmuş mu? Olmuş. Dinozorlar yine aksiyonu yaşatıyor mu? Yaşatıyor. Geriyor mu? Geriyor. Özellikle ilk filme yapılan göndermeler ve devasa perdenin tadını da eklediniz mi ben sinemada izlenmesi gereken bir film yapıldığını düşünüyorum. Ki Jurassic Park hayranları da aynı şekilde düşünmüş olacak ki “Tüm Zamanların En İyi Açılışı”na imza attı yapım. 12 Haziran’da vizyona girmesine karşın şu ana kadar 624 milyon dolarlık bir hasılatı var tüm dünyada. Durum böyle olunca da insan ister istemez devam filmlerini aklına getiriyor. Hikayeyi düşündüğümüzde de devam edilecekmiş gibi bir his verdi. Gerçi ne desek boş, o hissi versin veya vermesin bu hasılatlardan sonra devam etmemesi çok düşük bir olasılık. Siz de harıl harıl film arayacağınıza koşun sinemada izleyin. Gündüz sıcaklarında püfür püfür salonda iyi gidiyor.

Bu arada Chris Pratt’in şu fotosuyla ilgili epey bir geyik döndü film vizyona girdiğinden beri. Filmi izledikten sonra buraya uğrayın.


2 Comments

  1. jurrasico dedi ki:

    oldukça güzel bir geridönüş olmuş ancak ben ve benim gibi trrex fanları filmin sonundaki olaya biraz bozulabilirler 🙂

  2. emre göçer dedi ki:

    sinemada izleMedim evde izledim. çok beğendim gerçekten beklentiyle izlemeyiniz. ”kamufle olabiliyor!!!!’ ; kaç ay geçti hala bu sahne aklımda.
    tavsiye için teşekkürler..

Yorum Yapın

Arts Blogs